CTV25HD10

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
edyss1
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2011, 02:00

CTV25HD10

#1 Příspěvek od edyss1 »

Zdravím, mám televizi CTV25HD10. Před měsícem jsem v ní vyměňoval odpor R102 pojistku FU101 a usměrňovač VD101 a celý měsíc fungovala normálně. Nyní opět problém, při sledování obrazovka zhasla a v televizi něco „v pořád stejných pravidelných intervalech“ spíná (zvuk něco jako relé). Obě pojistky jsou v pořádku. Podle poslechu je to někde v okolí VT101 a T101 v tomto „bloku“. Za VD101 není +300V ale +320V, u R112 má být +10.5V , ale nenaměřím tam žádné napětí. U R118 má být +10V , ale tam také není napětí. Po vypájení tranzistoru VT101 a zapnutí do sítě je ticho. Tranzistor VT101 jsem pouze proměřil na odpor a mezi všemi vývody měl kolem 1 ohmu. Nevím, jestli je dobrý , odpory proměřeny a jsou v pořádku. Kondenzátory a diody byly měřeny před měsícem a byly v pořádku. To budu muset ještě jednou proměřit. U T101 vývody 3 a 15, 9 a 13 nejsou přerušeny. Pokud by byl nějaký nápad, díky za něj.
Přílohy
CTV25HD10.JPG
(103.21 KiB) Staženo 265 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

VT101 určitě dobrý není. Důvodů proč odešel může být více. A nezůstalo pravděpodobně jen u tohoto tranzistoru. Vzhledem k tomu, jak se ptáš, mám vážné obavy, že tohle je pro tebe příliš velké sousto. Dej raději tu televizi opravit někomu, kdo se vyzná. Bude to bezpečnější jak pro tu TV, tak pro tebe.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#3 Příspěvek od jopo166 »

ten fet je čisty skrat dufam že si vtom mostiku všetky diody vymenil nielen jednu ked odijde ten fet zvykne odisť aj obvod uc .Pozistor si kontroloval?? Tie diody nekontroluj v oblasti fetu multimetrom ale radšej men.Skušanie multimetrom je len orientačne.Kondenzatory nestači skontrolovať len multimetrom ale treba aj meračom ESR či niesu vyschnute . Po sfunkčneni zdroja sa ma zdroj skontrolovať žiarovkou.Tych FET tranzistorou si asi radšej KUP viac. :wink: S skontroluj studene spoje na zdroji celkovo ale hlavne v oblasti toho fetu.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

edyss1 - máš v tom chaos :!:
Pokud bude vadný FET, nemůže být dobrá poj. FU102 - a pak by byl vadný i IO.
Napájecí napětí IO vede na pin7 - tedy 10,5V má být na něm (a na K diody VD104), nikoliv "u R112" (pin6) - to je OUT budicích impulzů. Na pin7 se také přivádí start. napětí (přes R103). Po nastartování zdroje, převezme napájení IO právě ten sec. z di. VD104 :roll:
Bohužel si dnes výrobci nedělají (při kreslení sch.) velkou hlavu z toho, že nenakreslí tečku na křižujících se spojích (všimni si, že jich chybí víc!) :cry:

Neznáš vůbec princip toho zdroje a navíc se hrabeš v jeho síťové (neoddělené!) části (pokud nemáš celý tvp zapojen přes bezpečnostní odděl. trafo) - nebezpečí úrazu :!:

Pokud naopak platí to, co píšeš zde:
edyss1 píše: ... Nyní opět problém, při sledování obrazovka zhasla a v televizi něco „v pořád stejných pravidelných intervalech“ spíná (zvuk něco jako relé). Obě pojistky jsou v pořádku. ...
Tak nemáš vůbec závadu ve zdroji (zdroj vypíná ochrana!), ale nejspíše v ŘKS, ...
Jak už ti bylo doporučeno - měl bys to svěřit zkušenějším :!:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
edyss1
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2011, 02:00

#5 Příspěvek od edyss1 »

Nakonec jsem dal na rady zkušenějších a zavezl tv do servisu. Cena 1060Kč a mimo součástek co jsem vyměnil já, ještě vyměnili UC3843, K2545, TC-1M, 100M, 10M a BU4508. Závada prý byla v napájecím zdroji a koncovém stupni zákl. rozkladu. Jinak všem díky.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Ano, to se dalo čekat. Popis závady tomu odpovídá.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#7 Příspěvek od Jurik-EB »

Jen tak pro zajímavost, přávě ten koncový stupeň (patrně snímkový) byl příčinou rozsáhlé destrukce zdrojové části.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

To edyss1,mi tak připadá,že sis ten zdroj odrovnal sám.Podle tohoto:
Nyní opět problém, při sledování obrazovka zhasla a v televizi něco „v pořád stejných pravidelných intervalech“ spíná (zvuk něco jako relé).
byl zdroj v pořádku akorát byla porucha v ŘKS a tím se aktivovala ochrana ve zdroji.
Tak se Ti to kapánek prodražilo Tvým zásahem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Tak hoši - nejblíže pravdě bude otakarv :wink:
edyss1 píše:Nakonec jsem dal na rady zkušenějších a zavezl tv do servisu. Cena 1060Kč a mimo součástek co jsem vyměnil já, ještě vyměnili UC3843, K2545, TC-1M, 100M, 10M a BU4508. Závada prý byla v napájecím zdroji a koncovém stupni zákl. rozkladu. Jinak všem díky.
A tohle je co za blbost - snad v koncovém stupni řádkového rozkladu - a co píšu výše?
kokun píše:...
Pokud naopak platí to, co píšeš zde:
edyss1 píše: ... Nyní opět problém, při sledování obrazovka zhasla a v televizi něco „v pořád stejných pravidelných intervalech“ spíná (zvuk něco jako relé). Obě pojistky jsou v pořádku. ...
Tak nemáš vůbec závadu ve zdroji (zdroj vypíná ochrana!), ale nejspíše v ŘKS, ...
BU4508 tam sice v originále není, ale zřejmě ho servis použil jako ekvivalentní náhradu.

Když pominu prvotní opravy v síť. usměrňovači, tak následná porucha (po měsíci) byly určitě v ŘKS (napovídá tomu vyměněný koncák ŘR servisem - jeho "odchod" byl způsoben nejspíše nějakým studentem - není zmínka v opravence?).
A ten primár zdroje jsi si nejspíše opravdu rozd*rbal sám 8O :cry:


Jurik-EB píše:Jen tak pro zajímavost, přávě ten koncový stupeň (patrně snímkový) byl příčinou rozsáhlé destrukce zdrojové části.
8O 8O 8O
Tohle nemyslíš vážně - žádný zdroj (tohoto typu) se nezničí třeba i tvrdým zkratem až za VN-trafem :roll:
(Co se nám toho takto nademonstroval ing. Machulda na školeních 8O :lol: )
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
edyss1
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2011, 02:00

#10 Příspěvek od edyss1 »

Tak jsem to oskenoval a zvětšil.
Přílohy
Oprava.jpg
(166.2 KiB) Staženo 87 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

Tak OPRAVENKA je velmi stručná:
Udaná vada - popis práce
nejede

záv. v obv. napáj. imp. zdroje - vým.
UC3843, K2545, TC 3x, záv. v obv. konc.
stupně řádk. rozkladu - vým BU4508D

...
Tolik k "překladu textu toho doktora" 8O (televizáka) - páč píše stejně "r" jako "z" (viz slůvko "rozkladu") - což tě zmátlo 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“