Led driver s MC33063A - tranzistor topí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

Led driver s MC33063A - tranzistor topí

#1 Příspěvek od Hanger »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu:
Modernizuji důlní svítidlo - z accupacku 8článek NiMh chci napájet ledku Cree XP-G R4. Postavil jsem si buck měnič s MC33063A podle tohoto návodu: http://amarokcz.wz.cz/MC34063.htm. Přikládám konstrukční schéma a výpočty, většinu hodnot jsem vypočítal pomocí programu ze stejné stránky. Rozhodl jsem se pro dva režimy - Hi, Lo; proud LED nastavuji změnou hodnoty snímacího rezistoru proudové limitace - měnič pracuje trvale v proudovém módu.
Po zapnutí dává naprázdno 3,45V, což je v pořádku, ale při zatížení (potažmo i do zkratu) dává jen 200mA v obou režimech (Hi - I=1400mA, Lo - I=320mA). Tranzistor přitom značně topí, naměřil jsem na něm úbytek 5,92V. Chybu v zapojení nemám, odpovídá schématu, několikrát jsem ho kontroloval. Máte někdo tušení, co dělám špatně?
Děkuji, Hanger
Přílohy
DSC03383.JPG
(179.38 KiB) Staženo 249 x

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

co si použil za cívku?
a taky bych si nebyl jistý vhodností použitého tranzistoru

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#3 Příspěvek od Hanger »

Cívka 100uH 2A, http://www.gme.cz/tlumivky-vyvodove/dpu100a2-p611-167/

Jaký bys mi doporučil?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

tak pak bych zkusil vyzkoumat jestli se ten tranzistor správně spíná, kombinace R3 R4 ve tvém schématu
zkus třebas 470R a 150R
pokud si nakupoval součástky v GM, zvaž možnost, že ti mohli prodat "odrbanou" verzi
dioda je OK ?
máš možnost měření na osciloskopu?
pokud na to nespěcháš mohu zkusit obvod zítra zapojit na nepájivém poli

a co trošku přidat kmitočet? 1nF je docela velká kapacita, zkus 330pF - 150pF, možná se přesycuje indukčnost?
Naposledy upravil(a) Davidus dne 23 čer 2012, 23:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#5 Příspěvek od Hanger »

Odpory R3, R4 jsem počítal podle vzorce uvedeného v návodu, vypájel jsem je z desky monitoru, přeměřil a vejdou se do tolerance 4%, fyzicky jsou OK. Tranzistor byl ze šuplíku, měřil jsem ho a je OK, dioda taky v pořádku. Osciloskop bohužel nemám..
Tak mě napadá, tranzistor mám z prostorových důvodů na chladiči od DPS na 4-5 cm dlouhých přívodech (kabely z ATX), nemůže to vadit? Mohl bych je zkrátit tak na 2 cm.
To by byla paráda, jasně, že nespěchám. :)
O frekvenci jsem také uvažoval, ale tuto mi určil přímo program, a kdyby se přesycovala cívka, tak by snad topila, nebo se pletu?
Naposledy upravil(a) Hanger dne 23 čer 2012, 23:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

ty rezistory zkus pomněnit, ona občas jejich spočítaná a logická kombinace funguje špatně, tranzistor se nedovírá, nebo naopak se pořádně neotevírá

ty přívody by neměly vadit

pokud se přesycuje cívka tak to občas nemůže dodat dostatečný proud a někdy i pěkně syčí a vzteká se :-D - pokud nepomohou změny kombinace rezistorů zkus zvýšit kmitočet snížením kapacity
Naposledy upravil(a) Davidus dne 23 čer 2012, 23:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#7 Příspěvek od Hanger »

Dobře, zkusím je vyměnit za hodnoty, co jsi mi napsal, ale až zítra, už nejsem na dílně. Děkuji za pomoc :)

:lol: ta moje je úplně v klidu, netopí, nesyčí..
Naposledy upravil(a) Hanger dne 23 čer 2012, 23:19, celkem upraveno 1 x.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

Odpor 200R je strašně malý, tranzistor se neotevírá, pracuje v lineárním režimu a topí.
Ipk mě vyšlo kolem 2A, napájení je cca 10V a při zesílení ~15 (vzato z datasheetu BD442) má být ten odpor maximálně 68R.

Kouknul jsem ještě na ten tvůj papír a vidím zásadní problém - zesílení předpokládáš 130!!
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#9 Příspěvek od Hanger »

Aha, tak v tom zesílení to asi bude. Do datasheetu jsem koukal a nějak jsem se nezorientoval v tabulce a tak jsem dosadil typovou hodnotu 130. Teď koukám, že při dvou ampérách ani neni typická hodnota uvedena.. Do výpočtů mám tedy dosazovat minimální hodnotu? (ptám se i pro příště)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

Určitě tu minimální, když mi to není blbý tak počítám i s menší hodnotou aby byla nějaká bezpečnost. 8-)
Klidně zkus i BD436, který má zesílení kolem 50 díky čemuž nebude muset být odpor tak malý a bude o něco lepší účinnost.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#11 Příspěvek od Hanger »

Dobře, takhle zkušenost mi chyběla :)
R4 tedy cca. 60ohmů
R3 mi nově vychází v rozmezí 10-100ohm, bude rozumných tak 40?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Davidus »

nojo betu jsem nekontroloval :cry: pak je to jasné
ale můžu to svést na malování a nějaký další práce, únava... :twisted:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

R3 dej zatím klidně 100R protože teď nemá smysl ho řešit, R3 jsem vždycky doladil až nakonec na co nejvyšší účinnost (vliv ale není moc velký).
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nebylo by lepší ten R3 přesunout na výstup MC34063 ?

P.S. Mimochodem, to spojení 8 s výstupem má jakou výhodu proti spojení přes odpor s plusem ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od AmarokCZ »

R3 klidně na výstup, nicméně jak to má nakreslené vždy vedlo k větší účinnosti než když byl R3 na výstupu (rozdíl je ale mizivý).
Spojení 8 s výstupem má výhodu v tom, že se může vynechat jeden odpor, spojení s plusem přes odpor prakticky nic nepřináší vzhledem k tomu, že se výstupem spíná PNP s emitorem na plusu (tzn. je prakticky jedno, jestli bude na pinu 1 několik desítek mV, nebo několik stovek mV protože proud odporem R4 bude stále zhruba konstantní).
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“