Led driver s MC33063A - tranzistor topí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jova1 »

Jsem docela zvědavý jak dopadneš. Mě se tenhle typ měniče na LED osvětlení rozchodit bez značných tepelných ztrát nepovedlo. Nakonec jsem zvolil LM2576-ADJ s účinností cca 70% http://web.telecom.cz/jova1/celovka3/celovka3.htm . Bohužel všechny tyto měniče nejsou moc už z principu hospodárné a mají ztráty na rekuperační diodě, spínacích tranzistorech. Proto můj další měnič pro výkonovou LED bude synchronní měnič.
Naposledy upravil(a) jova1 dne 24 čer 2012, 22:28, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Ten bude bez diod a bez tranzistorů?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jova1 »

To samozřejmě ne, ale místo klasického tranzistoru a té diody se používají mosfety s minimálními ztrátami v sepnutém stavu. Ale to samozřejmě sama dobře víš :D
http://www.danyk.wz.cz/menice.html
http://www.danyk.wz.cz/sniz2f.html

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ani MC, ani ten Tvůj LM nejsou určený k buzení fetu ve funkci synchronního usměrňovače, takže bez diody se stejně neobejdeš, tak nevím, co tady děláš vlny....

Naopak MC umí budit FET taky, i když na to není primárně určen, ve Tvůj prospěch hraje jen - čistě teoreticky - pracovní kmitočet.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 26 čer 2012, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#20 Příspěvek od Hanger »

Divné, divné, R3 jsem zapojil 50R, protože 60 jsem v šuplíku nenašel, R4 zůstal 75R - situace se opakuje, jen proudová hranice se posunula k 510mA, což je mimo jiné i za hranicí režimu Lo!! Zdá se, že snímací odpory Rsc vůbec nemají na limitaci proudu vliv.. 8O
Na pinu 5 JE 1,25V
Žárovka 4,5V si bere 200mA, tranzistor vůbec netopí, do zkratu v obou režimech 510mA a topí jak blázen, více než předtím.
Napadá mě, jestli nedělá brikule přechoďák na spínači, to by ovšem znamenalo celý měnič vymyslet úplně jinak, třeba Atmel a na tlačítko?... :cry:
Napojil jsem ty dva Rsc na fest - stejný výsledek - přechoďák vyloučen.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od jova1 »

ZdenekHQ píše:Ani MC, ani ten Tvůj LM poněkud nezvládnou buzení fetu ve funkci synchronního usměrňovače, takže bez diody se stejně neobejdeš, tak nevím, co tady děláš vlny...
Jaké vlny máš na mysli? Sám jsem si tím prošel při hledání optimálního buzení výkonné 3A LED. Nejdříve jsem zkoušel MC34063 a měl stejné problémy jako Hanger. Příliš se mi hřál spínací tranzistor, dioda …Nakonec jsem to vzdal a rozchodil to s tím LM2576 - viz odkaz na mojí čelovku. Bohužel i tento obvod pracuje na stejném principu a pro svou funkci potřebuje diodu na které se ztrácí hodně energie.
Proto jsem psal že je nejlepší použít synchronní měnič kde je dioda nahrazená mosfetem. Při hledání vhodného typu jsem objevil na vyřazené grafické kartě GeForce 8600 GS 512M, dva takové obvody - RT9214 i s potřebnými spínacími mosfety na 60A, cívkou... Když jsem ten odvod testoval přímo na desce, tak i při proudu 10A na výstupu to stačil ochladit ten kousek tišťáku. Takže to je můj typ na měnič pro výkonovou LED diodu.
Přílohy
1.jpg
(106.37 KiB) Staženo 39 x
Naposledy upravil(a) jova1 dne 24 čer 2012, 22:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#22 Příspěvek od Hydrawerk »

Mrkni se na ten tranzistor osciloskopem a hned uvidíš, jestli pracuje ve vhodném spínacím a ne lineárním režimu.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

Hanger: a pokud nemáš vše už na desce a jen na nepájivém poli, tak zvaž i přechodové odpory na tom poli. Jinak samozřejmě osciloskop...
Dále zvaž variantu měniče STEP-UP s MOSFETem. Step-down v tomto provedení má dle mých zkušeností často mizivou účinnost. Pro buzení jedné 5W/3.3V LEDky z 12V jsem zkoušel zmiňovaný step-up a účinnost byla lepší než se step-down.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#24 Příspěvek od Hanger »

AmarokCZ: Vše mam již zapájeno, a k osciloskopu se nedostanu, nemám nakonec vyzkoušet jiný tranzistor? A obávám se, že step-up s mosfetem se mi už asi nevejde prostorově, každopádně bych musel vyrábět novou DPS.
Koupi kontaktního pole jsem dlouho oddaloval, dneska jsem se jak se říká "naštval", bude to první, co zítra koupím.
Ale pokud možno bych se nejdřív snažil rozchodit to zapojení, které už mám hotové, když je to správně vypočítáno, tak by to přece fungovat mělo ne? Zítra koupím pole, pár jiných tranzistorů a budu počítat a laborovat, přece to s nějakým fungovat musí..(resp. kdyby to nefungovalo, tak to asi nedáš na net jako návod). Doporučil bys mi prosím nějaký tutový kromě zmíněného BD436?
Když bude trochu víc topit, to se uchladí, hlavně pokud bude aspoň správně limitovat proud - fungovat. Variantu Step-up nebo jiné zvážím, pokud tohle nebude fungovat vůbec..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od AmarokCZ »

Vše u čeho mám psané podrobnosti (jako třeba účinnost) je odzkoušené, tudíž i tohle. Pokud tranzistor teď topí víc než předtím, tak se mi zdá, že to znamená, že stále nespíná jak má. Pro účely testování těchto zapojení jsem si koupil tlumivku u které měl být max. proud 1A, moc to nefungovalo, tak jsem ji vyměnil a šlo to. Nakonec jsem zjistil, že se při cca 100mA přesycovala... :? Jak vidíš, tak bez osciloskopu je to věštění.
Navíc si nejsem jist, jestli bude tak regulace fungovat jak má, protože spínací frekvence se se zátěží mění.
Zkus ještě jiný tranzistor, pak bych to ale viděl snad na tlumivku.

EDIT: kolik ti vlastně vyšlo Ipk když je tam tlumivka "jen" na 2A? Ipk je snad vyšší než 2A, ne?
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od Vogon »

Zkusil jsem to AmarokCZ-ovo zapojení na zkušebním poli.
Tlumivka není nijak kritická. Na žlutobílé jádro z PC PS jsem zkusil namotat 250uH, zkusil jsem na zelenomodré jádro namotat 280uH a zkusil jsem na "činku" z B+ řádkového rozkladu namotat 170uH. Počty závitů jsem nepočítal prostě jsem tam narval 0,5mm drátu co se vešlo a pak to změřil.
Dioda SB360, tranzistor BD646, výstupní proud 0,7A až 1,3A.
Vstupní napětí 13V, výstupní 7V. Všechny tři tlumivky dávali téměř totožné výsledky. Odběr ze zdroje 0,55A až 1,06A
R4 100Ohm, R3 56-37Ohm beze změny parametrů.
Při výstupním proudu 0,7A je tranzistor lehce vlažný. Při 1,3A se ohřeje na cca 70°C (teploměr nemám ale ze zkušenosti vím, že 70 stupňů mám práh bolesti). V tomto režimu je Uce 5,15V.
Ještě jen tak ze zajímavosti jsem zkusil miniaturní tlumivku 220uH, drátem 0,3mm na zeleném jádře ze síťového filtru PC PS.
Při odběru 1,3A zůstala studená, průběh na kolektoru se nezměnil.
Mě to zapojení připadá celkem blbuvzdorný.
Přílohy
TL.JPG
Sada tlumivek.
(86.6 KiB) Staženo 31 x
KD.JPG
Katoda diody.
(76.79 KiB) Staženo 33 x
CE.JPG
Průběh mezi kolektorem a emitorem. Sonda 10x, 0,5V/D, 20uS. Průběh je u všech tlumivek stejný.
(81.15 KiB) Staženo 33 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od AmarokCZ »

Jasně, já si taky myslím, že je to celkem blbovzdorné a že ta tlumivka není kritická.
Při odběru 1.4A by proud tlumivkou neměl přesahovat 2A, takže by ta tlumivka měla být v pohodě. Na druhou stranu ta tvoje "činka" 170uH podle mého odhadu snese tak 15A než se přesytí (mám podobně velké a ty snesou při 150uH 20A, 270uH 10A).
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#28 Příspěvek od Hanger »

Funguje!!! 8-) BD648 a jiná tlumivka a funguje, netopí; sice Lo level zůstal na 480mA, ale to až tak nevadí. Moc děkuji všem za pomoc!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

jova1 píše: Jaké vlny máš na mysli? Sám jsem si tím prošel při hledání optimálního buzení výkonné 3A LED.
Já jen, že použít špatně sehnatelný speciální obvod umí každý, kdo ho má. Ale upravit třeba MC tak, aby to zvládl taky, to je alespoň výzva. Zatím třeba nikdo nevyužívá "informaci" na pinu 8, jen se pasivně kopírují a upravují stará zapojení.

Já sám už používám MC pro výrobu 3 kladných napětí, dvou vyšších a jednoho nižšího, a to jen proto, protože je prostě běžně dostupnej (až to bude po mě někdo stavět).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jova1 »

Nevím, možná se jedná o nedorozumění.
Já proti obvodu MC nic nemám, ve svých konstrukcích je s úspěchem používám, jenom tvrdím že při daném použití - měnič step-down pro napájení výkonné LED, nikdy nedosáhne účinnosti synchronního měniče. Jistě „zvládne to také“, ale protopí zbytečně příliš drahocené energie.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“