Jednoduchý stabilizátor 180V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

Jednoduchý stabilizátor 180V

#1 Příspěvek od MartinOV »

Zdravím!
Na internetu už nějakou dobu sháním schéma nějakého jednoduchého a trochu účinného stabilizátoru většího napětí pro napájení digitronů.
Chci to napájet ze sítě (žádný DC/DC měnič) a druhým požadavkem je regulace jasu v určitém (i omezeném) intervalu (dejme tomu 140 - 180V).
Jako nejvhodnější se mi jeví zapojení se zenerkou a dvěma tranzistory, netuším ale, jak ony dva tranzistory zapojit. Zkoušel jsem několik zapojení z internetu pro nízká napětí, pokaždé to šlo, ale bez regulace.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Tady máš jeden a změnou toho děliče na výstupu měníš výstupní napětí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zop ... castek.svg

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Zirafka »

A na co stabilizátor?

Regulaci můžeš udělat i jen odporovým děličem, však napětí na výbojkách se nemění, takže jeho zátěž je téměř konstantní. Navíc při proudu 1 mA na digitron ani příčný proud děličem nemusí být nijak závratný.

Mnozí namítnou, že je to nehospodárné, ale zkuste si spočítat účinnost lineárního stabilizátoru/regulátoru a třeba se zjistí, že to je skoro nastejno.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Otkundes »

Pro Variola:
Souhlas. Digitron je vlastně doutnavka. A doutnavka se kvůli své voltampérové charakteristice používá jako - stabilizátor.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

Otkundes píše:Pro VariolaA doutnavka se kvůli své voltampérové charakteristice používá jako - stabilizátor.
Přesně tak, proto se regulace jasu dá dělat jen změnou proudu přes výbojku, ale nesmí se to přehánět ani na jednu stranu, při malém proudu nezapálí výboj, při velkém dojde ke změně výboje doutnavého na výboj obloukový, což je poněkud nežádoucí.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Vzpomínám si, že jsem kdysi musel udělat stabilizaci napětí pro digitrony - myslím, že jsem tehdy použil dvě zenerky KZ75(1-5?) sériově. Moc vysoké napětí na digitronech nedělalo dobře broukům 74141 co k nim ty digitrony byly připojené.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#7 Příspěvek od MartinOV »

Takže když to shrnu, bude stačit prostě dělič s trimrem uprostřed, ze kterého budu odebírat proud pro doutnavky a digitrony?
Zní to jednoduše, ale obávám se té výkonové ztráty, jelikož čtyři digitrony a dvě doutnavky si při 150V (číslice svítí uspokojivě a nerozplývají se) vezmou dohromady 6,6mA. Nejvíc berou na 180V, to tam je 10mA.
Potom bych musel volit příčný proud docela dost velký a pokud bych dělič napájel z usměrněné sítě (300V), tak potěš koště. To je topení jako nepovedený DC/DC měnič.

Přemýšlím, že by se to možná dalo vyřešit zenerkama a teprve z nich udělat dělič s trimrem...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

Proč pořád řešíte odporový dělič? Pořád jsme se nedozvěděli čím jsou digitrony spínány.
Pokud to vyšší napětí (300V ?) ničemu jinému nevadí, stačí pouze sériový odpor, který určuje proud digitronu a tím jeho jas. Samozřejmě na tom odporu se protopí určitý výkon, ale pořád menší než na děliči.
Pokud to napětí něčemu vadí, pak je potřeba ho nejdříve znížit na přijatelnou hodnotu - trafo (zajistí i oddělení od sítě), stabilizátor se ZD nebo spínaný - a pak teprve řešit proud - jas.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od MATYCH »

Stabilizátor s plovoucí zemí-třeba i se 723,měl jsem to ve starém osciloskopu.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#10 Příspěvek od MartinOV »

Je to spínané obvykým způsobem - 74141, takže 180V nejvýše. Tudíž asi zenerku a tranzistor a posléze nějaký dělič/trimr nebo tak něco.

723 ne, sice toho mám doma hromady, ale chtěl jsem původně něco jednoduchého.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Je problém použít malé traro (autotrafo) 230/120V ?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Yarda1 »

Já bych se obešel bez trimru a tranzistoru. Matně si vzpomínám, že jsem taky kdysi dělal měnič z 5V, napájelo to tři digitrony.
Přílohy
digi.JPG
(10.53 KiB) Staženo 55 x
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#13 Příspěvek od MartinOV »

ad autotrafo: Kdyby bylo možné něco takového sehnat, tak klidně, to potom ale je lepší tam rovnou dát trafo s odbočkou 180V přímo pro tenhle účel. Problém ale je takové trafo sehnat. Pokud byl dostupný měděný drát, tak bych si to i namotal, ale tady v Ostravě jsou všechny navijárny motorů zrušené a kupovat celou cívku mědi se mi nevyplatí. To už pak raději ten topící dělič.

ad měnič: Měnič jsem zkoušel, vypočetl jsem si součástky na míru tady, ale výsledkem byla topící cívka s mosfetem a účinnost 43%. (vstup 2,3W, výstup 1W) Obecně s 34063 mám špatné zkušenosti, protože mi nikdy nefungoval tak, jak jsem si vypočetl.
Naposledy upravil(a) MartinOV dne 11 črc 2012, 09:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

Yarda1 << Tak tohle asi ne.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Yarda1 »

Proč ne? Mně to takhle fungovalo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“