HDD/SSD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

HDD/SSD

#1 Příspěvek od Celeron »

Byl mi nabidnut do PC "kombinace" HDD/SSD. Nevedel jsem, ze neco takovyho existuje jako jeden disk C: Pry si umi podle cetnosti dostupu k datum ulozit casto pouzivany data na SSD a min pouzivany na HDD.
Jestli to opravdu existuje a umi to co mi bylo popsano, vite nekdo, jak to maka, zda to je zcela autonomni v "rozhodovani", ci to jde jen na nekterym oper. systemu? A nakonec, zda to ma smysl kvuli urychleni PC vubec pouzit, je to o dost drazsi nez klasika HDD.
Diky
Jirka

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Ano používá se to. SSD disk jako systémový a klasický disk na data. Rozdíl v rychlosti je značný.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

rezis: no ale on asi myslel že to je SSD a HDD v jednom - teď se prodávají nějaký hybridní disky, kde nějaká interní logika rozhoduje, který data nechá v malým SSD a který dá na plotny. Osobně s tím zkušenost nemám, ale jako když už SSD, tak normální SSD a HDD na data třeba místo mechaniky. Tady ty hybridy jsou drahý a je to jen něco na půli cesty

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Tak to mi uniklo. Pokud už tak bych šel do dvou disků. Kdy mi po pádu aspoň něco zůstane.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, takemuto hybridu by som neveril...

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od MirrA1 »

Ano smysl to má. Hlavní rozdíl je v rychlosti.

Už si to přesně nepamatuju jak, ale SSD je rychlejší v práci s malými soubory. Pokud například kopíruješ větší soubory - filmy atd, tak je rychlejší klasické HDD.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

nekde jsem na tohle cetl recenzi, vysledek byl ten ze tahle vec ma pochybny vykon a je vicemene stejne draha jako kombinace HDD+SSD a tudiz celkem k nicemu.
Ja mam na system Kingston HyperX 120GB, na data pak cokoliv dle potrebne velikosti, zrychleni je skutecne dramaticke.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

MirrA1 píše: Už si to přesně nepamatuju jak, ale SSD je rychlejší v práci s malými soubory. Pokud například kopíruješ větší soubory - filmy atd, tak je rychlejší klasické HDD.
SSD je rychlejší za všech okolností, pokud teda neporovnáváš 5 let starý SSD SATA I a třeba Velociraptor SATA III.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od MirrA1 »

Pleteš se. Rok nebo dva zpět jsem procházel studii tuším z VUT kde to podrobně měřili a je rychlejší pouze v práci s malými soubory. Dále se to ještě lišilo jestli zapisuješ nebo čteš. Na podrobnosti si teď nevzpomenu.

Večer až budu mít čas k tomu skusím něco pohledat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Před dvěma roky jsi procházel rok starou studii dva roky starého SSD a jsme u těch 5 let. :)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

SSD je jiná liga. jediné omezení je poměr kapacita/cena. Jinak je to raketa. Hlavně start systému
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#12 Příspěvek od ccode »

Kombinace HDD/SSD v PC může být také z důvodu využití technologie Intel®Smart Response ( např. http://www.gigabyte.cz/media/news/2108 )
Nemá MB v nabízeném PC možnost využití této technologie ?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Hybridy, kde je v HDD ještě SSD, tak jsou výborné, ale drahé. Proto se dělá to, že na C: se použije např. 64 GB SSD a na D: s nastaveným kešováním Woken se použije např. 500 GB HDD za stejnou cenu. Samozřejmě se to využije na maximum až u W7.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#14 Příspěvek od MirrA1 »

No tak nedaří se mi nic najít. Podařilo se mi najít jen to, že zase zápis malých souborů je pro SSD smrtící. Zkusím se ještě zítra podívat na jíném pc, mám pocit že jsem si to někde ukládal.

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Stribrnak »

V Alza mají něco takového:
http://www.alza.cz/corsair-c30-accelera ... 306590.htm

Tady nějaký pokec:
http://www.1u.cz/2012/05/31/zrychleni-p ... ssd-cache/

To OCZ má dvakrát takovou rychlost než ten Corsair, ale je možné že to bude stačit.

BTW už jste slyšeli o někom komu umřel SSD disk ? Já ne. Sám mám v ntb nějakýho Intela (SSD serie 320 80G) a nevím o něm. V hodnocení systému W7 položka pevný disk je index 7,6.

Stribrnak

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“