Bodovky pro instalaci do MDF, jaké vybrat, halogen nebo LED?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

Bodovky pro instalaci do MDF, jaké vybrat, halogen nebo LED?

#1 Příspěvek od marli »

Ahoj, u našich jsem se dostal k úkolu vyměnit bodovky, umístěné v rampě z MDF nad kuchyňskou linkou. Ty staré jsou tam už pár let a jejich systém uchycení, tj napružený drátek a plastové zajišťovací příchytky už nevydržel a začaly vypadávat. V současné době je tam 5 ks halogenek, průměr 65 mm, každá po 35 W, před nima je toroid.

Začal jsem procházet nabídky a fórum, a nevím, jestli

-nechat halogenky co tam jsou i teď,
-porozhlídnout se po nějakách ledkách (bodovkách s LED techn.),
-nechat tam napájení 12 V a nebo sehnat bodovky na 230 V

Nejvíc by se mi tam asi kvůli příkonu líbily ty LED bodovky, ale trochu váhám nad ekvivalentním výkonem k 35 W halogenkám. Další věc je že když hledám na internetu, pod pojmem LED bodovky mi většinou na stránkách výrobců vylezou LED žárovky s paticí GU10 nebo MR16 dlke napájení, ale ne celá kompaktní bodovka, kterou bych mohl rovnou vzít a zamontovat do podhledu z MDF. (Uvedený link je jenom příklad)

Mohl by mi někdo něco z vlastní zkušenosti doporučit?

Díky Milan :)

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#2 Příspěvek od MATYCH »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

z vlastní (nejen) zkušenosti nedoporučuju halogenky na 230 V a už vůbec ne bez softstartu. Principiálně tenké vlákno má daleko menší odolnost při zapínání vůči mechanickým silám a vlákna praskají.
Toroid je dobrá volba a neruší v AM pásmech jako spínané trafo. Myslím, že kdybys tam dal kombinaci plechový rámeček a pojištovací kroužek, je to dlouhodobě spolehlivé.
Při současném porovnání kvality světla 12 V halogenek a LED svítítek je myslím volba jasná. Nízkonapěťové halogenky mají luxusní kvalitu spektra, je kontinuální a velice se blíží dojmu ze sluečního světla, včetně malého podílu UV, takže předměty s optickým zjasňovačem v barvivu reagujou podobně jako na sluneční světlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

321MB :?: WTF?

Podla popisu potrebujes vymenit svietidlo, nielen ziarovku. Do svietidla s paticou MR16 mozes dat halogen alebo LED. Osobne by som kupil nove svietidla na MR16 a len ich vymenil. Trafo aj halogenky by som nechal.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#5 Příspěvek od TAKJAN »

Stačí koupit nejlevnější (nebo lepší) svítidlo-pouhý kroužek, k němu patici GU10 (ačkoli se to nemá, ale je to blbost připojovat PE na ten kroužek, LED má v podstatě tř II) a potom LED na 230V..

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#6 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, já jsem nedávno vyměnil 20w halogenky v kuchyni (umístěny nad pracovní plochou cca50cm) za tyto led http://viewitem.eim.ebay.cz/Warm-MR16-1 ... 75011/item Jsem naprosto spokojen, svítivost je srovnatelna, né-li vyšší.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Jirka »

MATYCH píše:http://www.kanlux.cz/inc/obrazky/katalo ... 1%20CZ.pdf
i se základními cenami
využiju vláka
http://www.kanlux.cz/Default.asp?cls=stoitem&stiid=893

Stupnice-jakost: G
Co to znamená?
*****

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

To znamená, že nějakej chytrák neumí překládat. Označuje to totiž barvu toho vnějšího kovového prstence. Tady je to v šedé barvě a "Stupnice-jakost: GM"... :roll:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od MATYCH »

Zdravím.V tištěném katalogu 2012 na str.82-je dáno
W-bílá
G-zlatá
YG-žluté zlat
BR/M-matná mosaz
AN-antik
C-chrom
C/M-matný chr.
GM-černý chrom

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#10 Příspěvek od marli »

Ahoj, děkuju za odpovědi, docela se to tu rozjelo a příjemně mě to překvapilo :).

Nakonec jsem objednal tyhle. Je to jenom rámeček s objímkou, zatím tam nechám halogenky a toroid co tam je a postupem času zkusím vykoumat nějaké vhodné LED, které by se vyměnili za ty halogenové žárovky (patice MR 16).

Zatím jde totiž hlavně o nevyhovující mechanický stav těch objímek, prostě vypadávají a ty plastové připevňovací elementy už nevydrží. Jinak co se týče kvality světla z těch halogenek (teď myslím čistě subjektivní pocit z příjemnosti toho světla a intenzity osvětlení), tak proti tomu nemám jedinou výtku, proto úplně nelpím na té výměně za LED. I když samozřejmně ten rozdíl v příkonu už je značný.

@ACDC - opravdu jsi spokojený s LED jen 3W? Ptám se proto, že většinou jsem našel pravidlo 1/5 - tzn. vydělím příkon halogenky 5 a dostanu cca ekvivalentní příkon té LED. U tebe by to vycházelo na 4W, u mě na 7 W. Ptám se jenom ze zvědavosti na praktickou zkušenost.

Další věc která mi vrtá hlavou je barevné spektrum toho světla z LED a halogenek- to co zmiňoval Crifodo. Asi je to tím, že jsem na ty halogenky prostě zvyklý a to světlo z LED si nedovedu představit... Při těch cenách za LED by si v tomhle chtělo udělat jasno (I když na ebay ty ceny zas tak hrozný nejsou). Asi budu muset navštívit nějakej showroom :)

Díky za odpovědi, Milan

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Ked to budes menit, tak skontroluj patice ziaroviek, ci nie su opalene kontakty a pripadne ich rovno vymen. Tu v kancelarii mame 10 bodoviek a postupne ostali svietit len dve - vsetky patice boli vadne.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#12 Příspěvek od marli »

Jj, koupil jsem hned 5 nových žárovek za jedno poštovný, mám v plánu tamty starý zkouknout a vyměnit dle potřeby.

Jinak mě ještě napadá že živostnost těch stávajících žárovek byla dost dobrá, za dobu co tam ta kuchyň je se nemusela měnit ani jedna (ca 8 let)...

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#13 Příspěvek od ACDC »

Já jsem plně spokojen s výměnou 20w halogenek za 3w led.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

To je ukázka synthetic happiness v praxi. :D

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

Ačkoliv jsem ledkovým žárovkám nevěřil a dlouho se jim vyhýbal, přece na mne došlo. Kámoš s elektro prodejem mi jich pár donesl na ukázku a použil jsem je nakonec při rekonstrukci obýváku. Nahradí 35W halogen (subjektivně). Barva světla denní je fakt OK, žádná mrtvolná bílo-modrá. 4,1W, nebyly z těch nejlevnějších.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“