Vecne svetlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od lnemec »

petr_ píše:Nezkoušel někdo LiFeYPo4 ? Nevadí jim mráz a životnost se uvádí až 25 let...
No


http://www.i4wifi.cz/wb-lyp40aha-lifeyp ... d1123.html

tu sem ho nasel, ale nemyslim si ze je to vhodne pro solarni lampicku vzhledem ke kapacite a vaze a cene .. :D

jinak pokud najdes levnejsi s cca 1000 mAh tak to klidne vyzkousim, ale to solarko nevydrzi 25 let dodavat stejny proud .. po case se "vybije", stejne tak LED diody podle protekajiciho proudu se vysviti a za par let maji 50% svitivost oproti novym...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od AmarokCZ »

MOSFET by šel, ale ne obyčejný. Musí se otevřít už při malém Ugs. Takže buď ty, co jsem uváděl na první stránce (CEM9926, IRLML2402) nebo zkusit obyčejné logic-level (začínají na IRL, třeba IRLZ34 mám v LED driveru ozkoušený a při 3V je dostatečně otevřen).
Navíc s MOSFETem si nebudeš tolik vybíjet akumulátory samotným spínacím obvodem a můžeš vyhodit i T1 a ty dva odpory.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od lnemec »

Ano nad tim jsem taky premyslel, ale pokud vyhodim spinaci obvod, necham tam jen mosfet a fotoodpor, jak zajistim aby se mosfet otevrel pri urcite hranici R na fotoodporu a ne aby se linearne pomalu oteviral uz pri "skoro seru v 7h" .. prave proto to tam mam, aby mi to nesvitilo kdy je jeste videt ..

porad tam preci budu muset mit odporovy delic - fotoodpor + nejakej R na G MOSFETU kterym nastavim hranici sepnuti, ale jak udelat aby se sepnul v okamziku .. i 10s je v pohode, ale nechci aby to svitilo malinko v 7h jak jsem napsal.. jak si to myslel s timhle?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#64 Příspěvek od breta1 »

Zkusil bych použít CMOS 4093, je to schmitt trigger, na vstupu bych dal ten dělič s fotoodporem, takže to bude překlápět s hysterezí (odhaduji hysterezi okolo 0,5V, to by mohlo vyhovovat) a tím bych přímo budil IRLZ34.
Na IRLZ bude pri proudu LED 0,5mA úbytek jen 1,5mV, vlastní spotřeba 4093 menší než 1 mikroampér.

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od lnemec »

Super, to zkusim,

jen na GES nemaji ten mosfet, ale nasel jsem tyhle 2 ktere maji skladem ..

http://www.ges.cz/cz/irl2203n-GES049017 ... listType=1
www.ges.cz/cz/irl530n-GES04913445.html?listType=1

oba maji min. Ugs 1V .. coz by melo byt ok ...

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od lnemec »

OK,

splacal jsem schema

prosim kouknete na to, nejsem si jisty jestli je to OK, s MOSFETem jsem nic nepocital atd.. nevim jake jsou tam pozadavky krom 1V Ugs..

proud pro LED by mel byt cca 150 mA .. mam tam 10x LED ..
Přílohy
scheme2.png
(45.74 KiB) Staženo 93 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od AmarokCZ »

Ten odpor "200?" tam nemusí být pokud neslouží k omezení proudu LEDkou. Pokud omezuje proud LEDkou, tak ho přesunout mezi LED a MOSFET.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#68 Příspěvek od lnemec »

AmarokCZ píše:Ten odpor "200?" tam nemusí být pokud neslouží k omezení proudu LEDkou. Pokud omezuje proud LEDkou, tak ho přesunout mezi LED a MOSFET.
Diky, odpor tam dam/nedam .. vypocitam a dam ho pred LED, nebyl jsem si jistej jestli je potreba stejne jako R emitoru u NPN ... dik :)

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#69 Příspěvek od patrikvarga »

Ani foto R tam nemusí byť.
Přílohy
scheme2_180 a.png
(3.8 KiB) Staženo 83 x

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od lnemec »

Ano, v pripade ze se mi podari zmerit timto obvodem napeti na solarku kdyz je skoro tma :D coz bude davat 0.01V .. tak zkusit to muzu .. :)

Dik za rady

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#71 Příspěvek od kevin_mitnick »

patrikvarga píše:Ani foto R tam nemusí byť.
Tohle nebude fungovat. Napeti z panelu klesne k nule prakticky hned po zapadu slunce. Ale rozsviceni LED je zadouci az kdyz je skutecne tma - tedy podstatne pozdeji...

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#72 Příspěvek od petr_ »

lnemec píše: jinak pokud najdes levnejsi s cca 1000 mAh tak to klidne vyzkousim, ale to solarko nevydrzi 25 let dodavat stejny proud .. po case se "vybije", stejne tak LED diody podle protekajiciho proudu se vysviti a za par let maji 50% svitivost oproti novym...
http://www.ebay.com/itm/Dantona-3-2V-80 ... 231f4e4d35
http://www.ebay.com/itm/3-2V-1100mAh-Li ... 35be1d8d9f

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od lnemec »

Tak super!!

funguje to!

s 4903 jkou a s IRL2203N .. ale musi tam byt ten fotorezistor, jak jsem psal, protoze pokud tam neni, tak solarko totiz neni tolik citlive, a navic na diode za nim je ubytek 0.7V takze i kdyby bylo dost citlive, tak na diode bude ubytek... ale s fotoodporem to funguje uzasne :D mozna se to chova lepe a vic predvidatelne nez s 2 tranzistorama jako predim, a hlavne je to milionkrat jednodussi zapojeni, a vic efektivni .. :)


Diky moc chlapi.. :D poustim se do seriove vyroby ve sklenicich od okurek!! :D

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od piitr »

Jak už tu psali, taky bych ten odpor 200? dal do drainu, tj. hned k té LEDce.
A pak bych asi úplně vypustil ten odpor 3k3. Já myslím, že tam není k ničemu, protože ten fotoodpor se přece zkratovat klidně může.
A nejsem si jistý, proč používat ten mosfet. Tam přece vyhoví jakýkoliv bipolár, třeba BC546. Akorát by se mu musel dát odpor do báze.

Uživatelský avatar
lnemec
Příspěvky: 45
Registrován: 10 črc 2012, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od lnemec »

piitr píše:Jak už tu psali, taky bych ten odpor 200? dal do drainu, tj. hned k té LEDce.
A pak bych asi úplně vypustil ten odpor 3k3. Já myslím, že tam není k ničemu, protože ten fotoodpor se přece zkratovat klidně může.
A nejsem si jistý, proč používat ten mosfet. Tam přece vyhoví jakýkoliv bipolár, třeba BC546. Akorát by se mu musel dát odpor do báze.
Tak, odpor 200 tam neni, dal jsem pred LEDky 50ohm odpor aby tam slo cca 150mA nebo vic

3k3 tam nemam v zapojeni, staci tam trimr na nastaveni urovne svetla na sepnuti

mosfet - je tam protoze 0.7V ubytek na bipolaru je moc, a nezbyde dost napeti na LEDky, .. MOSFET tuhle nevyhodu nema, a navic je to zapojeni milionkrat jednodussi s integracem a 1x mosfetem.. a za stejnou cenu ... sice je to overkill mit tam mosfet na 100A :D ale slouzi dobre :) poslu vysledne schema...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“