Který FM stereodekodér je lepší?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

Který FM stereodekodér je lepší?

#1 Příspěvek od Zundik »

Zdravím, a mám dotaz na zkušené vkv radioamatéry, stavím si fm tuner o něco lepší než mám:) a přemíšlím nad volbou jaké použít IO mám více stereofoních dekodéru, a tak bych rád věděl jaký by byl nejlepší použít, co má lepší parametry. Mám tyto IO, klasika A290D, KA2261 ten je asi samsung, a toshibu TA7343AP. Mě se jeví jako nejlepší ta toshiba, má nejmenší papírově zkreslení a je to pouzdro sip9. Stavím to jako jednotlivé moduly, aby byla jednoduší montáž a možnost měnit jednotlivé části za jiné kostrukce. Mám také starou známou knihu od Klabala:) Děkuji za rady, a jsem tu nováček, píši tady do fóra poprvé. Tak mě hned neukamenujte:))

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Kdysi jsem postavil celou "věž", ve stereodekodéru jsem měl A290, protože v té době byl problém získat něco jiného,...
Z toho tak trochy plyne, že to, co kdysi někdo vymyslel, pak to někdo v NDR okopírovala přejmenoval, po více než 30 létech to asi žádná špička nebude...

Dnes bych se do takové stavby nepustil. A když už bych se rozhodl něco stvořit, asi bych se zaměřil na kvalitu zesilovače,... a rádio řešil použitím něčeho takového:
http://ame.cz/Tuner-FM-AM-MV114MA1-B0-R ... 10699.aspx

P.S. mám tu celý tuner, vrak, mechanicky poškozený, ale opravený a fukční. Mohu přenechat za "poštovné"...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Píšeš sem poprvé a hned hromada hrubek, zkus příště přemýšlet i nad pravopisem, ju?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

O tom, který stereodekodér (nejen tedy typ, ale i princip funkce) se už před mnoha roky vedly v (tehdy skutečně) odborném tisku rozsáhlé diskuse, ale výsledek nula.
Mimochodem - A290 je v principu kopií MC1310P, ale má vyšší zisk zesilovače odchylky ve smyčce PLL, tak má o nějaký ten stupeň lepší fázovou přesnost a nepatrně lepší přeslechy. Řekl bych, že parametry tohoto dekodéru dosáhly fyzikálního maxima, které v analogu těžko posunout.
Nestabilnější jsou pochopitelně dekodéry s fázovým závěsem. Jakkoli se v dekodérech s laděnými obvody v obnovovači pomocné nosné konstruovaly se součástkami volenými tak, aby jejich časová i teplotní stabilita byla co nejlepší, jejich dlouhodobá stabilita zcela bez chyby nebyla a přeslechy se časem zhoršovaly.
Pokud jde o ty přeslechy, stejně daleko víc záleží na fázové charakteristice obvodů před dekodérem. Pokud jde o zkreslení, záleží na linearitě modulátoru ve vysílači, šířce pásma vf a mf cesty přijímače, linearitě detektoru a významně se na něm podílí i složky odražených signálů už na anténě. Všeobecně se hodnota výsledného zkreslení třetí harmonickou na výstupu přijímače pod 1,5% pokládá za vynikající, zkreslení kteréhokoli dekodéru, co uvádíš, je menší (je měřené buď pomocí monofonního signálu nebo laboratorního generátoru ZSS, čili bez zkreslení přenosovou cestou) a neuplatní se. Nehledě ktomu, že metodika měření podle DIN dává výsledky, které nelze přepočítat pro srovnání s výsledky podle JIS, takže na údaj v katalogovém listu se zrovna příliš spoléhat nedá; musel bys všechny dekodéry měřit za stejných podmínek.

Podle mne se zabýváš zbytečnými úvahami: hoď ty dekodéry do klobouku a nech neviňátka losovat. Rozdíl ve výsledku nepoznáš.

A to jsem se ještě nezabýval tím, co většina stanic dokáže udělat za paskvil z jinak kvalitního signálu, než ho přivede na modulátor... u něj bys nejspíš ani nepoznal rozdíl proti mírně rozladěnému TSD3A.

Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

#5 Příspěvek od Zundik »

Andrea píše:Píšeš sem poprvé a hned hromada hrubek, zkus příště přemýšlet i nad pravopisem, ju?
Noo za ty hrubky se omlouvám, ale s pravopisem jsem na štíru a nikdy jsem to nechápal. Toto jsem čekal, a proto raději si jen čtu diskuze a nezapojuji se.

Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Zundik »

Hill mimo jiné píše:O tom, který stereodekodér (nejen tedy typ, ale i princip funkce) se už před mnoha roky vedly v (tehdy skutečně) odborném tisku rozsáhlé diskuse, ale výsledek nula...
...Podle mne se zabýváš zbytečnými úvahami: hoď ty dekodéry do klobouku a nech neviňátka losovat. Rozdíl ve výsledku nepoznáš...
I tak děkuji, mám hromadu šuplíkových zásob, a tak chci využít co mám doma, dělám to že mě to baví, a určitě se to nemůže rovnat profi výrobkům s kmitočtovou syntézou, RDS a pod.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Hill to popsal moc pěkně.
Ale můžeme se dostat ještě "před vysílač"...
Proč se zabývat nějakými přeslechy stereosignálu?
Zapněte si přehrávač, PC... na stereosluchátka a pusťte si začátek skladby Otázky od kapely Olympic.
To je podle mě STEREO, tam je slyšet jeden nástroj, druhý nástroj, zpěvák,...
A poslechněte si něco jiného. Obrovský prostorový dojem, kde ale nejste schopni identifikovat co je vlevo, vpravo, na středu,...
To, co dokážou zpackat už v nahrávacím studiu, to nezachrání sebelepší technika na přenosové trase.

Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

#8 Příspěvek od Zundik »

Ano vím co tím myslíte, stačí si pustit nějaké cízí rádio, třeba tady u nás hrají perfektně rakouské rádia, a to je už poznat jiný poslech, je tam větší čistota a dynamika je také jiná. Dokonce i Evropa2 slovenská co vysílá z bratislavy, tak má lepší zvuk než naše evropa2. Ale rakušáci jsou stále nejlepší, a byli i za totáče. Dřívější nahrávky jsou kolikrát lepší na stereo než teď, teď to hrčí stále stejně z prostředka:)

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku, vymazáno. Používej tlačítko "zaslat odpověď".Děkuji, Killroy

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#9 Příspěvek od BIPOLAR »

Hill - "u něj bys nejspíš ani nepoznal rozdíl proti mírně rozladěnému TSD3A".

Hille, myslíš že on bude vědět o jaký dekodér se jedná ?
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

#10 Příspěvek od Zundik »

Nooo nevím zatím:) časem se k tomu snad dopracuji, a nebo mě to někdo vysvětlí.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Zapomeň na TSD3A, to oni tě jen tak zkouší kolik toho pamatuješ.
Ale pokud bys přeci o něm něco chtěl, stačí zadat do gůgla, nebo tady na bastlírně je už jedno vlákno o dekodérech.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Zundik
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2010, 02:00

#12 Příspěvek od Zundik »

Noo tak už jsem se díval, takovéto rádio jsem doma neměl s tímto dekodérem a ani jsem nepřišel pod ruky tak jsem to nějak neřešil. Až takový pamětník nejsem a jsem jen malý radioamatéééér:)

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#13 Příspěvek od ohryzek36 »

Detaily o TSD3A můžeš najít v Amatérském rádiu - v 5/68 je základní popis + schéma a v 11/74 je popsaná úprava na 12V

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#14 Příspěvek od BIPOLAR »

No, a když přišli do prodejen TESLA (koncem 70tých let ?) dederonky A290D, tak bylo dost článků v AR, právě na výměnu těch TSD3A za A290D.
Později dederoni vyráběli ještě jeden IO jako stereodekodér, ale nevpomínám si na označení. Nebyl to A4510D = TCA4510 ? :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Stereodekodér dělala i polská Unitra - UL1611N ... http://katalogy.ic.cz/UL1611N.html
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“