repro boxy bass-reflex

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od mtajovsky »

Materiál na účinné tlumení stojatého vlnění má mít vlastnosti:
- malou měrnou hmotnost
- velkou poddajnost
- velké ztráty vnitřním třením

Malá m. hmotnost a poddajnost umožní, že se materiál dopadajícím vlněním snadno rozpohybuje a velké vnitřní tření tento pohyb převede na teplo, takže nedochází k odrazu. Tyto vlastnosti jdou ovšem proti sobě.

Uživatelský avatar
vasaa3a
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 113
Registrován: 07 zář 2011, 02:00

#17 Příspěvek od vasaa3a »

anebo ješťe další možnost navrhnout a udělat nový basreflex.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#18 Příspěvek od konosuke »

Taky mě napadla čedičová nebo skelná vata, velmi účinná, jak píše Svoboda-Štefan ve své knize Reproduktory a reproduktorové soustavy,
nacpal bych ji do PE polštáře a okraje zatavil trafopáječkou aby ji bassreflex nerozfoukal po místnosti.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
vasaa3a
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 113
Registrován: 07 zář 2011, 02:00

#19 Příspěvek od vasaa3a »

a co ten bassreflex funguje nebo ne?
protože jak tu už někdo psal ,, vyplněním snížíš účinnost basreflexu " můžeš si to vyplnit jak chceš ale pokud máš špatně navrhnutý ten otvor tak ti to bude hrát stejně blbě :roll:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

vasaa3a píše:...prodyšné to být nemusí ...
Nepotrebuje basák "dýchať"? Keď tam napcháš bublinkovú fóliu, tak ho zatlmíš, nie? Prečo sú tie bedne tak hlboké? Alebo ide len o vystlanie? Myslel som, že plníme celé vnútro.

Uživatelský avatar
Jan_Holik
Příspěvky: 2
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#21 Příspěvek od Jan_Holik »

Zdravim všechny.

Jen malá připomínka k tlumení vatou či igelitem. Není v žádném případě nutností vyplnit bednu celou, myslím objemově. U některých typů stačí izolovat pouze stěny, někde dokonce jen zadní stranu bedny. Ale ne skelnou-mineralni vatou, ale buď molitanem, pokud možno s jehlovaným povrchem a nebo obyčejnou vatou v plátovém provedení. Skelná vata se prouděním vzduchu a rezonancí chvěje a lítají z ní "chloupky", které mizí basreflexem ven - do obýváku a ještě ke všemu poletují po bedně a usazují se i mezi magnetem a cívkou repr., kde dělají velkou parádu... Jak ale utlumit bednu, to je třída pokusů.
Většinou ale tyto sériově vyráběné bedny nemají ten správný ekvivalentní objem pro rezonanční frek. repr. - myslim tím uzavřenou ozvučnici. Proto se dělají otevřené - s dírou nebo basreflexovym nátrubkem, jejich objem pak nemusi být tak velký, ale i tak jsou často poddimenzované a zvuk je špatný. To pak jen těžko spraví jakákoliv vata.

Jen pro představu. Před pár lety jsem stavěl bednu pro MAGNATA XTC 380 - prum. 40, 2x cívka po 3 ohmech, 600W RMS.

Spočítal jsem, že otevřená bedna by měla mít objem 340 litrů, uzavřená snad až přes 500l. Vyrobily jsme tedy bednu na 340 litrů a to z 22mm tlusté OSB desky a tu ještě obalily 20mm tlustou smrkovou BIOdeskou. Váha bedny samotné byla asi 40Kg. Usadily jsme Magnata a žasly...
Žádný nátrubek na basreflex, žádná vata a naprostá paráda. Zhruba po roce jsme bednu zkusily zmenšit na cca 240 litrů. A právě začaly pokusy. Kvalita zvuku v řiti. Takže pokud možno, nesnažit se zachránit minibedýnku, ale radši udělat jinou, pořádnou...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

A to se tak velký objem vypočítal z čeho ?

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#23 Příspěvek od mmjuz »

Hlavně nač se snažit počítat něco, co výrobce ( slušný ) přímo uvádí v tech. datech?

Uživatelský avatar
Jan_Holik
Příspěvky: 2
Registrován: 26 zář 2011, 02:00

#24 Příspěvek od Jan_Holik »

Abych řekl pravdu, uplně si nevzpomenu, ale bude-li zájem, zkusim to najít.

Každopádně tam hrála roli rez. frek. reproduktoru(bez ozvucnice), plocha a material membrány, citlivost repr.,...

dále pak rez. frek. při určitém objemu ozvučnice - specifikace daná výrobcem a nepletu-li se, někde tam byl zahrnut i max. rozkmit membrány., cinitel jakosti - pouze mechanický atd.

Počitaly jsme to snad tři hodiny. Jdu to zkusit vypátrat

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od yesper26 »

Najkrajsi zvuk maju takcitak bedne bez bassreflexu. Dobre utesnene a zvnutra vyplnene vatelinom alebo vatou z madracov. Kludne stacia ARN repro Teslacke 15W a zvuk to ma suprovy, zosik RFT. Samozrejme s vyhybkami, pouzil som 47uF pre basovy a 4,7 pre vyskovy repro. Mam repraky Jamo Studio co maju vzadu velky bassreflex, nemaju ani len vyhybku a ani ziadnu vypln. Zvuk to ma ako zo suda :D Rozmyslam ze ich prerobim.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#26 Příspěvek od konosuke »

Tak jsem zjistil že původní myšlenka ucpat bass-reflex molitanovými špunty se řešila na profesionální úrovni a švédská firma audio příslušenství Proson tyto dodává v balení po 2 ks. Cílem je doladit zvuk soustavy do vkusu posluchače, akustiky místnosti. Boxy jsem vytlumil lisovanou vatou pro tepelné izolace ve stavebnictví.
Přílohy
proson-u-bassreflexu.jpg
(9.1 KiB) Staženo 37 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

Ak máš chuť sa ešte hrať, tú výplň vyhádž a skús vymeniť bassreflexový nátrubok za dlhší. Dá sa to nasimulovať napr. vo WinISD, tých programov je viac. Alebo skúšaj rôzne dĺžky. Samozrejme tá trubka tam musí byť nasunutá natesno.
Neskúšal som, ale bassreflexovú ozvučnicu by som asi len obostlal bublinkovou fóliou alebo filcom či molitanom. Snáď prispeje názorom napr. Thales.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jura80 »

No, tak třeba se uvádí, že idální wobjem uzavřené wozvučnice je takové, při kterým stoupne Qt basáku na jedničku. Pak má slušnó impulsní wodezvu a k tomu vyrovnanó kmitočtovó charakteristiku.

To zatlumení by jsem rozhodně udělal. Nebál by jsem se minerální vlny, taky to tak mám (Ursa), a nic tady nelítá. Basáky se taky zdají zezadu čistý.

Samo že basák musí déchat- takže ať je tlumicí materiál v bedně dost daleko vod jeho zadku.

Bassreflex musí ne déchat, ale přímo funět. Takže ve směru proudění vzduchu ať není nic, a pokud přece, tak ať je to hodně daleko.

Když je ta vlna napěchovaná, je to dobře. Aby v bedně necestovala a třeba neucpala bassreflexy/basáky, je dobrý na to udělat nějaký pevný přepážky, co ji budou držet jako jeden celek a zároveň třeba aj budou bdnu vyztužovat.

Vím, že se používají fólie, i u profi, kvalitních výrobků, ale trochu by jsem se toho bál. Aby ty fólie při pohybu nedělaly pazvuky (nevím???).

Vyměňovat výhybku u továrního výrobku asi bude blbost, i když, ty dělicí kmitočty má fakt hooooooooodně divný... Možná je tam ten střeďák jen skoro na wozdobu, aby se bedna líp prodávala?

Bassreflexy by jsem nezacpával, když už, tak spíš jen prodloužil.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#29 Příspěvek od konosuke »

No právě kvůlí těm dělícím kmitočtům jsem zamýšlel vytunit případně vyměnit výhybky, přece není možné aby Mitteltöner operoval v tak úzkém rozsahu kmitočtů 2900-3800 Hz, logické se mi zdají dělící kmitočty u třípásma tak asi 1000 Hz a 5000 Hz nebo něco kolem toho. Ale je to určeno typem použitých reproduktorů. Tuhle jsem se doslechl že zn. B&W
dodává ke svým některým bass-reflexům molitanové špunty - ucpávky pro "přestavbu" ozvučnice na systém enclosure - uzavřaná, vše v rámci komplexní péče o zákazníka.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jura80 »

Ty divný dělicí kmitočty můžou mít svoje důvody, a ten střeďák tam nemusí (i když i může) bét na wozdobo, jak jsem zménil. Pokud to nemáš čím změřit (kmitočtový charakteristiky reproduktorů a celé bedny, zkreslení a na různých kmitočtech pod.), na Tvým místě by jsem do elektrické části bedny příliš nesahal. To zatlumení by naopak mohlo pomoct (ale ani to není 100% jistota).

Jak vidno, B&V evidentně svým konstrukcím věří jak sviňa, když pořádně neví, jestli jako bassreflex nebo uzavřená bedna (i když, leccos je taky wo poslechovým prostoru a možná aj wo vkusu, to je fakt)... Nebo jen poslouchá hlasy zákazníků?

PS: Když se řekne HiFi, tak trochu mně běhá po zádech mráz znechucením. Krásný obor a co se z něho stalo? Lichva, podrazy, voblbování zákazníků... Takže to snad womluví trochu wostřejší styl příspěvku(ů).

Zkus se optat taky na Audiowebu, tam se tímhle přímo zabývají.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“