Tranzistorový zesík 450W/4Ohm, oživení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#76 Příspěvek od impedance »

impedance
Běžný uživatel
Založen: Feb 14, 2012

Zaslal: po červenec 30, 2012 1:40 am Předmět: nízký výkon zesilovače
Dobrý den,
někde jsem tu měl téma, ale nemůžu ho najít, tak to jsem založil nové. doufám že to nevadí a teď k věci.
Mám doma postavený jožiho 700w zesilovač http://zosilnovace.eu/Zosilnovac700W.htm (chtěl bych ho mít k napájení subu), jako předzesík jsem použil primitivní zapojení http://dccmm.dyndns.info/index.php/elek ... subwoofer/.
zasilovač napájím cca 75V sym. proud emitorovým odporem mám nastavený na cca 27mA. Chlazení mám obstarané 3mi ventilátory. Ale když na to připojím subwoofer, tak na nulové vybuzení (poťák v levo) to brumí, sice málo,ale kapku ano. to mě teď až tak moc netrápí protože, když na předzesíku vytočím potenciometr do prava na max vybuzení, tak sub sice hraje ,ale ani zdaleka se to nerovná nějakejm 250w/8ohm. řekl bych, že to hraje max 40-50w/8 možná ještě méně. Nevím kde mám začít hledat chybu/y.taky mě napadá ,že by předzesík nedokázal zasilovač patřičně vybudit.
Zatím nemám oscilloskop ,ale myslím, že bych si ho mohl vypůjčit. Chtěl bych se zeptat kde by jste mi radili začít s hledáním problému.ještě bych řekl ,že jsem nepároval trandy ani diody, ale to by mělo ovlivnit jen ss napětí na výstupu ne?
jinak k tomu brumu, když jsem vytáhl pojistku napájení ochrany a předzesíku ,tak to přestalo, takže chyba bude někde tam. tu si snad lehce najdu, spíš mi jde o pomoc s tím zesíkem kde nevím od čeho se mám odrazit. ještě bych chtěl dodat že pár kondu nebylo k dostání tak jsem koupil keramiku ,teď už mám doma i svitky, ale zatím se mě to nechtělo předělávat, tím to le nejspíš nebude že?

Naposledy upravil impedance dne po červenec 30, 2012 2:26 am, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru


Philip_Fry
Aktivní uživatel
Založen: Sep 01, 2010
Bydliště: Trutnov
Zaslal: po červenec 30, 2012 2:08 am Předmět:
Tak ono záleží na tom, s čím to porovnáváš, 700W do málo citlivého reproduktoru může ve výsledku hrát stejně jako 70W do jiného reproduktoru s vyšší citlivostí (o 10dB). Nakonec co Ti brání ten výkon změřit? dej na výstup umělou zátěž, na vstup přiveď nějakou rozumnou frekvenci z generátoru (rozumnou = takovou, kterou změříš spolehlivě na střídavém rozsahu voltmetru), vybuď to na maximum (zde je dobré použít osciloskop a zkontrolovat, jestli zesilovač neklipuje, ale dá se to udělat i bez něj - v dokumentaci k zesilovači jistě zjistíš, jaké napětí na vstupu je potřeba k dosažení max výkonu) a změř, jaké napětí máš na výstupu. A pak jen podle vztahu P=UxI zjistíš skutečný výkon.
Návrat nahoru


impedance
Běžný uživatel
Založen: Feb 14, 2012

Zaslal: po červenec 30, 2012 2:32 am Předmět:
edit. zapoměl jsem dát linky. bohužel jsem domácí bastlíř takřka bez přístrojů. a žádný funkční generátor tu nemám. repro mám kappu 15lfa http://www.eminence.com/speakers/speake ... appa_15LFA a to by při tom výkonu co by ten zes měl dávat mělo hrát jinak. už sem tu kappu slyšel hrát na jiném zesíku 100w/8 ohm a to bylo jiný kafe. vůbec nevím čeho se mám chytnout kde hledat problém.

teď mě tak napadá nešlo by udělat nějakej primitivnější generátor z pc a napojit na zvukovku?
Návrat nahoru

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#77 Příspěvek od ok1hga »

impedance píše:teď mě tak napadá nešlo by udělat nějakej primitivnější generátor z pc a napojit na zvukovku?
jistě že by to šlo, programů na generátor je spousta, jen s úrovněmi pro buzení může být problém.
Některé zvukovky nemají na linkovém výstupu dostatečné úrovně . . .

. . . a ještě jednodužší "generátor" na měření výkonu si uděláš použitím nějakého síťového tráfka a na jeho výstup si uděláš napěťový (odporový) dělič, kde si nastavíš potřebnou úroveň budícího signálu . . .
A taky tím budeš pouštět 50Hz do zesilovače a na zátěži můžeš potom měřit napětí pouhým obyčejným multimetrem !!!!
Pomocí výpočtu podle "Ohm Law" zjistíš jaký výkon ti to skutečně dává !
Pokud budeš ten zesík používat na subbass, tak tě stejně jiné kmitočty nebudou moc zajímat . . .

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#78 Příspěvek od impedance »

tyjo, s tím trafem je to skutečně dobrý nápad! to by mě nenapadlo. :oops:
takže na vstup dám 1V signál a uvidíme.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#79 Příspěvek od Philip_Fry »

Ou jé a další dotaz bude ve smyslu - zesilovač mi shořel plamenem, co teď? :D

Ne, jasně že trafo jako "generátor signálu" použít můžeš, ale vřele doporučuji použít spolehlivé bezpečnostní dvoukomorové trafíčko, myslím, že by mohlo vyhovět starší zvonkové trafo a děličem nastavit těch požadovaných cca 1.1V. Nebo dobrá varianta je ubastlit si generátor třeba z 555... Anebo koupit od Dexonu, či kdo to vydal, CD generátor.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#80 Příspěvek od impedance »

takže, zatím jsem vyzkoušel předzesík. připojil jsem na něj cca 1V/50hz a výstup jsem reguloval od 0V až po 3,5V. po připojení na vypnutý zesilovač jsem na výstupu předzesíku nic nenaměřil (0,05V) a nereagovalo to na otáčení potenciometru. což je divné ne?

edit: nechápu. nechápu.

když jsem připojil 1v/50hz na předzes a dál k zesilovači ,tak jsem na umělé záteži naměřil 0,250V.odpory nic nedělaly.
když jsem předzes oddělal a a připojil 1v/50hz na zasík, tak jsem na umělé zátěži měl 21,5V . dělič jsem udělal z trimru , mám zkusit zvětšit budící napětí na 1,5-2V? odpory topily.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#81 Příspěvek od ok1hga »

impedance píše:takže, zatím jsem vyzkoušel předzesík. připojil jsem na něj cca 1V/50hz a výstup jsem reguloval od 0V až po 3,5V. po připojení na vypnutý zesilovač jsem na výstupu předzesíku nic nenaměřil (0,05V) a nereagovalo to na otáčení potenciometru. což je divné ne?
máš zkrat ve stíněném káblíku, kterým to připojuješ . . .
impedance píše:edit: nechápu. nechápu.
. . . taky nechápu co tam provádíš !!!

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#82 Příspěvek od impedance »

jak to myslíte? zkusím ten děj ještě jendou popsat. když vyzkouším předzesilovač naším testovacím signálem, tak na konci toho gáblíku mám 3,5V a poťák je na max v pravo, ale když to připojím k zesilovači, tak už tam nic nenaměřím ikdyž nic nezměním. když gábl zase odpojím od vstupu zesilovače tak naměřím znova 3,5V na konci předzesíku.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#83 Příspěvek od ok1hga »

co je na tom divný ?!
máš tam něco blbě !!!

výstupní impedance toho předzesiku by měla být cca desítky ohmů
a vstupní impedance toho konce by měla být asi 10 KiloOhm.
Takže by k tomu co popišuješ nemělo dojít !!!!!

Ale protože ti to dělá, tak tam máš něco ukrutně blbě !!!!

Bohužel nemám křišťálovou kouli, takže to nevidím . . .

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#84 Příspěvek od impedance »

dobře, takže na toto jsem teď přišel. dc ochranu a předzes jsem napájel stejným zdrojem a v ochraně je propojený (-) výstup zesíku s (-) napájení. když jsem oddělal (-) napájení ochrany, tak jsem na vstupu zesilovače už normálně reguloval napětí. takže jak to mám udělat ,myslím, žej sem někde četl o zapojení odporu 10r, bude to fungovat? tím se ale myslím nevyřeší nízké napětí na konci zesilovače, naměřil jsem tam jen okolo 22V.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#85 Příspěvek od Andrea »

Výstup zesilovače je vůči středu napájecího zdroje (GND) a je střídavý, nemá žádné + nebo -. Když se nedokážeš ani pořádně vyjádřit, tak to se pak špatně něco radí a jen vzniká dlooouhé vlákno o ničem. Zjevně si pleteš +, - a GND, to je patrné už od začátku, kdy připojení země osciloskopu udělá v celém zesilovači paseku. :roll:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#86 Příspěvek od ok1hga »

impedance píše:dobře, takže na toto jsem teď přišel. dc ochranu a předzes jsem napájel stejným zdrojem a v ochraně je propojený (-) výstup zesíku s (-) napájení. když jsem oddělal (-) napájení ochrany, tak jsem na vstupu zesilovače už normálně reguloval napětí.
co tam děláš za voloviny ?
impedance píše:takže jak to mám udělat ,myslím, žej sem někde četl o zapojení odporu 10r, bude to fungovat?
nejdříve napiš kam chceš ten odpor cpát a hlavně proč !
impedance píše:nízké napětí na konci zesilovače, naměřil jsem tam jen okolo 22V.
pokud je to na 4 Ohmech tak tam máš 120W . . .
jakou tam máš teď zátěž ?
pořád tu splácanou z různých odporů ?

nejlépe by bylo znova si vzít na stůl před sebe schémata a celé to znova projít a zkontrolovat co a jak máš propojené !
Stále se nemohu zbavit dojmu, že tam máš něco ukrutně blbě !

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#87 Příspěvek od impedance »

dnes už se mě nechce kreslit blokové schéma, zítra až příjdu z brigády, tak to sem upnu.
zátěž mám odporovej pás složený z 10w odporů o hodnotě 470ohm. je jich tam okolo 58 ,tak nějak a mulťák mě ukazuje přesně 8 ohm někdy 8,1.
zítra si vemu to schéma a projdu to.

udělám to blokové schéma jak to mám vše zapojené a upnu to sem. pak se uvidí. dnes teda zatím děkuji za snahu.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#88 Příspěvek od impedance »

zkusil jsem to nakreslit , doufám ,že to pochopíte. snad to bude čitelné.
https://picasaweb.google.com/1113261949 ... directlink

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#89 Příspěvek od impedance »

tak! mám další info ,myslím že chybu mám v osazení zpětnovazebních odporů, tam kde se nastavuje zesílení. když jsem přivedl na vstup cca 2,2V, tak už jsem na výstupu naměřil 47V (bez zátěže). zkusím to ještě nějak promyslet.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#90 Příspěvek od ok1hga »

co je tohle za hovadinu ?

udělej to podle obrázku !
Přílohy
hovadina.jpg
(163.78 KiB) Staženo 49 x
700Wsch.jpg
teda pokud je to tenhle typ zesilovače !!!
(198.58 KiB) Staženo 53 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“