něco pro zasmání

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Carel píše:Také jsem s takovou žárovkovou 500W tv anténou experimentoval a docela to tehdy na VHF fungovalo,ale s tím uzemněním to nemá co společného. :)
Ne, nemá - uvádím to jen jako příklad. Ta sklenice na plechovém, uzemněném parapetu ale docela klidně MOHLA fungovat jako kondenzátor s kapacitou několika nF - takže vf uzemnění.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#32 Příspěvek od jardajar »

Jn, "pivové" kondenzátory se běžně používají při hrátkách s VN, ale lepší výsledky jsou údajně s PVC... :)

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#33 Příspěvek od Carel »

EKKAR píše:
Carel píše:Také jsem s takovou žárovkovou 500W tv anténou experimentoval a docela to tehdy na VHF fungovalo,ale s tím uzemněním to nemá co společného. :)
Ne, nemá - uvádím to jen jako příklad. Ta sklenice na plechovém, uzemněném parapetu ale docela klidně MOHLA fungovat jako kondenzátor s kapacitou několika nF - takže vf uzemnění.
Ta pivní flaška byla v místnosti u okna,aby v zimě nezamrzla.Tenkrát se chytaly jen DV,SV a KV,takže anténa byla natažena asi 20m na nejbližší strom, odizolována porcelánovými tzv. vajíčky a uzemnění se většinou dělalo zaraženou Fe trubkou do země.Ten for spočíval vlastně v tom,že dotyčný si myslel,že voda je vodivá a představuje jako vlhkou zeminu venku.Tak mě to vysvětlil. :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Tos ale nenapsal - napsals "na okně". No, pokud by byla třeba na radiátoru, tak by to taky nějakou tu kapacitu mělo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#35 Příspěvek od Carel »

EKKAR píše:Tos ale nenapsal - napsals "na okně". No, pokud by byla třeba na radiátoru, tak by to taky nějakou tu kapacitu mělo...
Chytáš mě za slovíčka,promiň.Takže upřesním.Nevím,jak to napsat,asi na dřevěném perapetu,nebo zděným před oknem uvnitř místnosti,nebo jak se to přesně nazývá.Tu "zem" jsem myslím po opravě nepřipojoval a rádio hrálo i na KV.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Jirka »

*****

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#37 Příspěvek od Vojta7 »

Stan3 píše:Znám pár "expertů" co zkouší zda je LED funkční, tak že jí připojí na zdroj bez omezovacího odporu a pak se diví že jen blikne a už nejde. :lol:
No když tam pustíš 3V z knoflíkové baterie tak tam žádný odpor dávat nemusíš a i tak to svítí v pořádku - vyzkoušeno

Uživatelský avatar
xxxEDISONxxx
Příspěvky: 273
Registrován: 01 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

#38 Příspěvek od xxxEDISONxxx »

když jsem dělal u kabelovky vyprávěli mi příhodu.Babička si je zavolala že jí to hraje ale nějak bídně obraz je zrnitej a nejde zvuk tak se tam vypravili a když tam přišli na televizním stolku stála televize z té byl natažený koax ten byl na konci odizolovaný a oholený na střední vodič na tom byl přivázaný tlačenkový provázek který byl na zásuvku připojen znovu redukcí s kouskem koaxu pživázaným provázkem na žílu a konektorem do zásuvky.A z babičky vypadlo že malivali stěhovali telku a že prý když to jde takovou dálku vzduchem proč by to nemohlo ten kousek jít po provázku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#39 Příspěvek od EKKAR »

Příhoda dnes už taky "promlčená" - kolega z práce byl takový "kutil domácí", všecko zvládal levou zadní, takže si mimo jiného také koupil výkonnou mnohaprvkovou anténu na FM rádio k věži TOSHIBA, kterou mu rodiče "naježili" pod stromeček na Vánoce. Šlo o anténu značky Hirschmann, takže žádné "vořezávátko", ale pořádné monstrum dva a půl metru dlouhé a metr osmdesát široké. Nakoupil si profily, na údržbě ukecal chlapy, aby mu to nařezali a posvařovali, pak mu papínek přijel až do fabriky s vozíkem stojan pod anténu odvézt domů (ukrást se nic neodvážil :-D ) - a na plochou střechu jejich "šumperáku" se to stěhovalo objednaným autojeřábem. Co čert nechtěl, příjem se nezlepšil, ba co horšího - na koax byl ještě horší, než na náhražkový kus drátu přiložený z fabriky k věži. Ukecal mne tenkrát na výrobu předzesilovače s KF910 - a když jsem mu ho přišel zapojit, divil jsem se taky - ani zešilovač příjem nezlepšil. Říkám si, co tomu může být??? A pak mne to trklo (že by byl tak BLBEJ??? - A byl...!!) - rozebral jsem konektor, kterým měl koax "dole u věže" zakončený - ten "mistr kutil" měl zapojený pouze vnitřní vodič koaxu na kolíček konektoru, opletení měl pečlivě zaizolované, aby se mu prý "nevyzkratoval signál na zem"... Mé podezření se tím potvrdilo - co bylo horší, byla nutnost v lednovém počasí vylézt na střechu a tam správně napojit koax, protože ten "umělec" ho samozřejmě i tam nahoře do symetrizačního členu zapojil stejně jako do konektoru dole - tedy jen vnitřní vodič bez spojení s opletením... A příjem se zázračně vylepšil i bez zesilovače - najednou "hiršman" fungoval jak má...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#40 Příspěvek od Bastlfanda »

xxxEDISONxxx píše: ... když to jde takovou dálku vzduchem proč by to nemohlo ten kousek jít po provázku.
asi slyšela jen půlku z toho, co se řiká o příjmu blízko vysílače :lol:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#41 Příspěvek od FERYACT »

Kdysi jsem byl přizván na opravu starého televizoru.Byl zapůjčen sousedovi a vrátil se nefunkční.V televizoru byl navíc zamontován sokl E24 se žárovkou.Vyměnil jsem žárovku 40W za 60W a TV se rozjela.Zřejmě ji vyměnil soused kus za kus a nepodíval se na Waty.Kde byla žárovka zapojena jsem nebádal.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto, vůbec netuším, co to dělalo v původní sekci
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od ZdenekHQ »

FERYACT píše:V televizoru byl navíc zamontován sokl E24 se žárovkou.
To je ale typický ku.....o. S úsporkou to už nebude fungovat. :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#44 Příspěvek od Hydrawerk »

V elektronkových TV jsou žárovky? To čtu poprvé... :o

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#45 Příspěvek od helios »

Asi to bol sofistikovaný soft-štart. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“