Výkon uváděný u autorádií

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

Výkon uváděný u autorádií

#1 Příspěvek od dvoramar »

Z témat zabývajícími se koncovými zesilovači v autorádiích jsem pochopil, že se většinou používají IO v můstku. Bez můstkového zapojení mi to vychází na 6x6/4=9W na kanál. V můstku pak 12x12/4 na 36W. Pokud odečtu nějakou účinnost, pak bez měniče (což nepředpokládám, že by nějaké autorádio mělo) nelze dosáhnout většího výkonu než 30W sinus na kanál. A to předpokládám, že levná Sencor a podobná mít ani můstek nebudou, tudíž to bude kolem 8W kanál. Počítám dobře? Dost mě zaráží ty uváděné výkony, moje nové rádio má uvedený špičkový výkon 4x70W a sinus 4x22W. A můžu říct, že jsem výkonnější rádio bez externího zesilovače ještě neslyšel....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Proč by nemohlo mít měnič? A nějak ti z těch výpočtů vypadla odmocnina ze dvou. 30W sinus na 4Ohm je efektivních 11V což je 15,5V špičkových, kde by se tam tolik vzalo?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Jak jste to spočítal?
Pokud budeme brát "sinus", je při 12V a zátěži 4 Ohmy maximum kolem 4W, při "nastartovaném autě" a napětí kolem 14V se výkon na zátěži 4 Ohmy blíží 6W, při můstku by to bylo 24W při 4 Ohmech, ale který výrobce dovoluje zatížit IO v můstkovém zapojení 4 Ohmy? Většinou chtějí 8 Ohmů.

Ale "někdo to něřeší", pod zkratku P.M.P.O se schová takové porušení "fyziky", že se člověk jen diví...

Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od dvoramar »

Mocnina napětí na výstupu děleno impedancí reproduktoru. S tím, že u nesymetrického napájení bez můstku bude na výstupu polovina napájecího napětí. U můstku pak 12V. Nepočítám zvýšené napětí palubní sítě alternátorem kvůli dobíjení baterie. Pak by ten výkon byl samozřejmě o něco vyšší. Ale i tak mi to vychází, že ty Sencory s "4x25", tedy výkon méně než 10W na kanál. Ale třeba se pletu :)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Říká ti něco efektivní hodnota napětí. Polovina napájecího napětí je maximální hodnota a efektivní pro sinusový průběh je odmocnina ze 2 krát menší (Uef=0.707*Umax). Výkon, tak jak ho uvádíš se počítá z efektivní hodnoty.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od dvoramar »

Takže je ten výkon ještě nižší......

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

P={[(Ucc/2) * 0,707]^2}/Rz a ještě krát účinnost

Takže skutečně je ten výkon menší než ty (blbě) počítáš.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 06 srp 2012, 21:58, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od dvoramar »

Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl. :wink:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Možná se moc nepleteš, pokud se jedná o třídu H. A obvod TDA1562Q dodá do 4 Ω až těch 70 W při napájení 14,4 V. Jakou fintou na to jdou, to zjistíš v tom pdf.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

Mám v autě basáky 2 ohmy. Pak 40W sedí..

Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od dvoramar »

Vzhledem k tomu, že jsem od školy změnil obor, zapoměl jsem na takové věci jako je efektivní napětí. Ale že existuje nějaká třída H......to nás tatíček Masaryk neučil :lol:

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

Bohužel ten proces zapomínání začíná poměrně brzo a roste geometrickou řadou. :D
Nejhorší stádium nastává tehdy, kdy si to člověk uvědomuje, později už je líp.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#13 Příspěvek od fifiju »

P.M.P.O.???? Nevím co ta zkratka přesně v překladu znamená,ale vím zcela přeaně že se to nedá vypočítat,jde to pouze změřit. Má to však jeden háček.Potřebuješ k tomu měření voltmetr a ampérmrtr co umí zaznamenávat maximální naměřené hodnoty,a hodně,ale opravdu hodně tvrdý zdroj. Měření se provádí tímto způsobem: výstup je třeba zkratovat vodičem maximálního průřezu (důležité k eliminaci chyby měření),korekce a volume nastavit na maximum,a zapnout zdroj. ze zaznamenaných špiček napětí a proudu snadno spočteš výkon P.M.P.O. (Nedosáhne-li toto měření výrobcem udávaných hodnot,vznikla patrně chyba v měření způsobená s největší pravděpodobností použitím nevhodného zdroje.)
Naposledy upravil(a) fifiju dne 06 srp 2012, 22:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

P.M.P.O = Poslední Moment Před Odpálením

nebo
P.M.P.O = Pro Mozkově Postižené Osoby
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dvoramar
Příspěvky: 24
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od dvoramar »

:D :D :D Moc hezky fundovaně popsáno. My laici bysme chybně soudili, že při tomto postupu okamžitě shoří konce.....ale to by byl samozřejmě neměřitelný omyl :D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“