Záhadný alternátor??

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TIS
Příspěvky: 2
Registrován: 13 srp 2012, 02:00

Záhadný alternátor??

#1 Příspěvek od TIS »

Ahoj, mám problém,koupil jsem starší traktorovou sekačku, ale nefunguje u ní dobijení tak jsem sundal kryty a zjistil jsem že na motoru(USA) je záhadný alternátor v setrvačníku který má statorové vinutí 12civek na bloku motoru a v setrvačníku má pemanentní magnety.Od vinutí vedou dva kabely do jakéhosi ukostřeného chladiče a z něj pokračuje stejně silný kabel do svazku ,ale je při chodu bez napětí .Alternátor pří měření hobymultimetrem ukazuje cca35V.
Tak jsem zjistil dovozce a ten mi s úsměvem sdělil že ta krabička stojí 2500kč bez DPH(v ČR je vše dražší)
Tráva roste a já když zapomenu nabíjet tak nesekám.
Myslíte že by se dalo udělat dobíjení "po česku" za rozumný peníz.
Díky moc za jakoukoli informací

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

TIS píše:Myslíte že by se dalo udělat dobíjení "po česku" za rozumný peníz.
určitě by se to dalo . . . nakonec všechno jde, když se chce . . .

udělej detailní fotky té "krabičky",
zkus ji rozdělat a udělej kloudné fotky zevnitř.

. . . bude to usměrňovač a regulátor dobíjení.

pokus se v detailech namalovat zapojení celého soustrojí a všech drátů okolo té krabičky . . .
. . . až budou další informace, někdo určitě poradí co dál.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Klidně použít něco takového(12V):
VAPE A-R30
VAPE A-R58
VAPE A-R68

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#4 Příspěvek od SDZ »

Jedná se o zkratový regulátor.VAPE ano,ale záleží na výkonu toho alternátoru.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Jestli tam jsou permanentní magnety v rotoru, žádnej regulátor nabíjení ta "ukostřená kostka s chladičem" nebude, ale bude to nanejvejš usměrňovač a regulátor napětí postavenej na principu zkratového paralelního regulátoru = principiálně je to veeelmi výkonná zenerova dioda. Stejnej princip už dnes používá i většina sportovních motorek, protože paralelní regulátor a altík bez budicího vinutí jen s permanentníma magnetama na bázi slitin neodymu a železa v rotoru jsou daleko jednodušší a lacinější na výrobu, než alternátor regulovaný řiditelným buzením... Vinutí se navrhne tak, aby mělo vnitřní oddpor určující maximální potřebný proud pro dobíjení baterky a zbytek spotřeby při provozu a co se okamžitě neprosvítí a neprozapaluje, to po nabití baterky na napětí toho regulátoru musí "protopit" právě ten regulátor...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od patrikvarga »

@EKKAR ?
Ale potom treba usmerňovač. ( a zenerku na vyššie U )
Přílohy
Jawa.gif
(6.93 KiB) Staženo 93 x

Uživatelský avatar
TIS
Příspěvky: 2
Registrován: 13 srp 2012, 02:00

#7 Příspěvek od TIS »

Děkuju moc za odpovědi,bude to tak ,jak píšete , je to moc podobné VAPE a i zapojení souhlasí.Je vidět že český hlavičky fugujou a není jim zatěžko podělit se o rozumy.A to si pak člověk řekne ,že u nás není zas tak špatně.Jdu objednat a když se zadaří budu skákat radostí a žádný servis, matriál plus doprava za5tisíc (žena by to v současný době stejně neskousla) .
Ještě jednou Děkuju

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“