Pokazený zdroj Fortron Epsilon 80plus

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od FRANSIMOR »

Nemůžu si pomoct,ale když to tady tak sleduji,tak zakladatel tématu už od samého počátku má jeden jediný cíl-dělat si srandičky.Prostě mám ten dojem.A Vy zkušení jste mu nato skočily.... :wink: A zda se pletu tak se tedy předem omlouvám.... :oops:

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#32 Příspěvek od d11 »

FRANSIMOR: um, aj keď to tými sprostými otázkami tak vypadá, srandu si nerobím

rnbw: Keď ešte tie žiarovky išli, tak po vypnútí zdroja normálne rýchlo zhasli. Keď som zdroj vybral zo siete a znova zapol, tak nachvílu zasvietili (1-2 sekundy) a potom už nič.

Pokúsim sa to ešte vymontovať, zatiaľ som nemal čas :oops:

Uživatelský avatar
FRANSIMOR
Příspěvky: 643
Registrován: 06 bře 2007, 01:00
Bydliště: Teplice nad Metují
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od FRANSIMOR »

d11 píše:Habesan: chodím na gymnázium.

Edit: No super, niečo v zdroji vybuchlo. Testoval som ho aj s dvoma žiarovkami (jedna na 5V_SB a druhá na 12V) a potom som tú druhú prehodil zas na 3.3V. Ked som to skúšal, zdroj sa záhadne vypol. Začalo z neho dymieť. Chcel som sa pozreť, že čo to dymí, no zrazu BUCH, zaiskrilo to, a vyhodilo poistky. V zdroji nič nevypadá, že by vybuchlo (žiadne čierne škvrny) až na posledný chladič (je spojený s kostrou, a na tom mieste na kostre sú trochu čierne obrysy toho chladiča).

Najväčší smrad išiel zo zelenej časti. Modrá časť je ten posledný chladič spojený s kostrou.

Potom som skúsil len tak zmerať potenciáli oproti tomu prvému chladiču, prostredný mal okolo 20V, ale posledný mal 0V (ked som ich meral predtým tak obidva mali oproti tomu prvému potenciál okolo 100V)


Zajtra to skúsim teda rozobrať a urobím fotky.
Tohle mne v to utvrdilo....

Uživatelský avatar
d11
Příspěvky: 38
Registrován: 06 dub 2012, 02:00

#34 Příspěvek od d11 »

Hej, viem o tom veľké guľové.

No tak som to už rozobral, prikladám fotky

Jediné zhorené miesto je medzi šróbom (pripevňuje krajný chladič k doske) a kostrou a ešte malé, ale rozpoznateľné miesto je vývod toho veľkého kondenzátora.

Na poslednej fotke je ten prvý chladič, ktorý bol bokom spojený s kostrou teplovodivou pastou, tiež sú tam malé čierne šmuhy
Přílohy
DSC_0097.jpg
(125.56 KiB) Staženo 80 x
DSC_0096.jpg
(132.07 KiB) Staženo 86 x
DSC_0086.jpg
(234.61 KiB) Staženo 142 x
DSC_0085.jpg
(226.95 KiB) Staženo 175 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#35 Příspěvek od Andrea »

Vidím dobře, že ten chladič polovodičů v PFC je připojený tím šroubkem na výstup PFC? 8O
A koukám, že v tom PFC jsou tři tranzistory paralelně.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#36 Příspěvek od petr_ »

Nemáte někdo schéma k těmto zdrojům s aktivním PFC ?
Jakou topologii to používá ?
Z mých zkušeností vyplynulo to, že jakmile jsem lokalizoval závadu na aktivním PFC, zdroj bylo nejlepší hodit po psovi a dál se tím nezabývat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#37 Příspěvek od Andrea »

Topologií je PFC zvyšující měnič - boost.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#38 Příspěvek od breta1 »

petr_ píše:Nemáte někdo schéma k těmto zdrojům s aktivním PFC ?
Jakou topologii to používá ?
Z mých zkušeností vyplynulo to, že jakmile jsem lokalizoval závadu na aktivním PFC, zdroj bylo nejlepší hodit po psovi a dál se tím nezabývat.
Proč?
PFC jde většinou jen úplně jednoduše odstranit a zdroj fičí dále.

Uživatelský avatar
serak
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2013, 02:00

#39 Příspěvek od serak »

Ahoj,
poradil by jste mi prosím někdo? Dostal se mi na stůl pokazený forton blue storm II. Zdroj naběhne, ale nějakém čase je jedna z větví nestabilní.
Po rozborce jsem objevil nafouknutý kondenzátor 1000µF/16V ve větvi 5Vsb (obyčejným měřákem jsem naměřil jeho "kapacitu" cca 20µF, takže je evidentně v háji, navíc vytváří zvukové efekty).Ten jsem vyměnil, ale po výměně zdroj vůbec nenaběhne. Když tam vrátím ten starý nafouknutý, tak naběhne. Samozřejmě jsem zkusil několik nových kondenzátorů, abych vyloučil vadný nový kus.
I když zdroj s novým kondenzátorem nenaběhne, tak napětí 5Vsb tam normálně naměřím. (Respektive o něco víc, ale stejně jako s tím vadným.)

Edit: Hmm.. tak naměřím tam v obou případech 6V. Je to divné, že s vadným kond., kdy mi zdroj naběhne, tak mi digitální tester ATX zdrojů ukazuje na větvi 5Vsb napětí 5,1V ačkoliv multimetrem naměřím 6V.
S dobrým kond. mi zdroj nenaběhne, takže tester nemá co ukazovat. Multimetr ukáže 6V.Podle datasheetu obvodu by PS233 měl začít reagovat na overvoltage protection někde od 5,7V. (5,7Vmin - 6,1Vtyp - 6,5max)
Chápal bych, kdyby nenaběhl v obou případech. Jak to, že ale kruci jednou naběhne a jednou ne, když se v obou případech multimetr tváří, že je na výstupu cca 6V?
Přílohy
fsbBSII.jpg
(160.46 KiB) Staženo 100 x

Uživatelský avatar
serak
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2013, 02:00

#40 Příspěvek od serak »

Tak jsem dočasně odpojil výstupní vyhlazovací kondenzátor 1000µF/16V a tím srazil napětí 5Vsb z 6V na 5,1V a zdroj se stejně nerozběhl. To by ale znamenalo, že dle všeho není PS223 blokovaný testem tohoto napětí.
No ale proč to potom s tím vadným kondenzátorem naběhne????
Sakra, co jsem přehlédl....

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#41 Příspěvek od Mach3D »

Jak zdroj spouštíš?
Propojkou? v PC? nebo nijak?

Uživatelský avatar
serak
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2013, 02:00

#42 Příspěvek od serak »

Mám digitální tester. Vypadá to asi takto http://www.lisak.cz/delock-tester-atx-z ... splay.html . Propojku má uvnitř zabudovanou.

Uživatelský avatar
serak
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2013, 02:00

#43 Příspěvek od serak »

Jinak s původním vadným kondenzátorem se zdroj v provozu tvářil tak, že se prý čas od času sám vypínal.
To by tomu odpovídalo. (Zakolísání 5Vsb kvůli vadnému kondenzátoru.)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Habesan »

Předpokládám, že ten tester ATX nějakým způsobem ten zdroj zatíží (byť jen minimálně, kam by to takový prcek asi vyzářil), zatímco ty měříš jeho napětí naprázdno. Ten tester nezobrazuje zvlnění, že ???

Jestliže 5,7V je minimální hodnota, při které PS233 může považovat napětí Vsb za příliš vysoké, tak nesmíš dopustit, aby na něm bylo víc, než 5,7V. Raději méně než 5,5.
Můžeš ho zkusit oklamat tím, že mu do série se snímáním toho napětí vřadíš diodu, hned naměří o 0,7V méně, než tam je.

Dřív se Vsb stabilizovalo obyčejnou 7805...
Jseš si jist, že tam máš PS233 a nikoliv PS223 ???

V primární části jsou kondenzátory C41 100uF/25V a C43 22uF/50V, které udržují napájecí napětí pro integorvaný obvod M4: FSDM311A
Tento obvod dostává na pin 3 zpětnou vazbu vedenou přes optron M3: Sharp PC817B

Mimochodem, primární řídící obvod je pravděpodobně: CM6300G
nebo: CM6800AG
a nebo taky ne: CM6802.

//EDIT: Překlep ve slově "řídící".
Naposledy upravil(a) Habesan dne 21 kvě 2013, 15:50, celkem upraveno 1 x.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
serak
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2013, 02:00

#45 Příspěvek od serak »

Tak 5Vsb napětí i při minimální zátěži je stabilně 5.1V. (Moje chyba. Zřejmě jsem to měl bez zátěže, protože při opakovaném přeměřování jsem tam už pak vždy naměřil 5,1V, což je naprosto OK.)
Obvod je PS223. Pro změnu můj překlep :(

Tester ukazuje jen napětí na jednotlivých větvích. Potíž je v tom, že zdroj je díky PS223 zablokovaný, takže nemá co měřit. Jediné (ručně) měřitelné napětí je to 5Vsb.

Můžu zkusit změřit napětí na pinu 3 toho FSDM311A.

Pořád ale nerozumím tomu, proč to s tím vadným kondenzátorem naběhne (i když nestabilně) a s novým ne.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“