Schema radia Helios

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

Schema radia Helios

#1 Příspěvek od josef-1 »

Pro opravu výše uvedeného rádia sháním schema tohoto historického přístroje. Obracím se s prosbou, pokud ho někdo vlastníte, tak ho nabídněte, moc by mi to pomohlo. V příloze přidávám několik fotografií před a v průběhu opravy.
Také sháním ladící knoflík k radiu T710, možná ho již někdo z Vás nepotřebuje.
Přeji všem kutilům hezké letní dny.
Přílohy
IMG_0676a.jpg
Po provedení povrchových úprav
(174.1 KiB) Staženo 74 x
IMG_0674a.jpg
Po provedení povrchových úprav
(179.05 KiB) Staženo 87 x
IMG_3966a.jpg
Před zahájením opravy
(184.61 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

zatím jsem našel jen zmínku na radiohistoria.sk

zaregistruj se a stahni si REL 304, osazení je stejné a zapojení by mohlo být podobné . . .
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 15 srp 2012, 20:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#3 Příspěvek od josef-1 »

To jsem našel rovněž, ale bohužel tam není schema zapojení. Všechny další pokusy na netu však již byly neúspěšné.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

josef-1 píše:ale bohužel tam není schema zapojení
je, je tam REL 304 . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Nemám čas to hledat , pokud je to v Baudyšovi , tak ti to ofotím , ale potřebuji přesný typ , ne asi .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

v Baudyšovi ten "Helios" není, ale je tam ta 304ka

. . . a podle těch tvých fotek mám pocit, že to rádio někdo upravoval,
protože v místě kde má být logo REL, máš asi hlasitost nebo co to je . . .
Přílohy
REL304.png
(232.22 KiB) Staženo 109 x

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#7 Příspěvek od josef-1 »

Možná máš pravdu s tím, že někdo na radiu prováděl úpravy, já jsem ho však dostal již v tomto stavu. Navíc nesouhlasí ani osazení elektronkami, které je uváděno na radiohistoria. Tam je uvedeno osazení elektronkami AF7, AC2, AL1 a AZ1, já mám však osazení AF3, AC2, AL4 a AZ1. Zatím jsem to moc nezkoumal, ale předpokládám, že jsou si tyto lampy asi dost podobné. Já k němu bohužel nemám ani zadní kryt, tak nevím ani jeho přesný typ. Pokusím to porovnat s tou REL 304 a snad se dílo podaří. Jinak moc díky za rychlé reakce.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radioelectrum »

Přidaný třetí knoflík uprostřed pod stupnicí je tovární úprava na snížení citlivosti která se dodělávala (ve smluvních servisech) u přijímačů které byli provozovány blízko silného vysílače.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Franta »

Josef > na VF vstupu přijímače REL Helios má být elektronka AF7. Je to lineární VF/NF pentoda. AF3 je VF pentoda řízená, tzv. selektoda, která na neregulovaném vstupu nemusí fungovat správně; je možné, že ji tam někdo osadil jako náhradu když neměl AF7. Před léty jsem na toto rádio začal vytvářet servisní návod pro sběratele a nakreslil jsem schema, je v některých nepříliš podstatných detailech odlišné od typu 304, podívám se jestli ho najdu.

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#10 Příspěvek od josef-1 »

Radio již částečně funguje, podařilo se mi uschopnit DV. Mile mě překvapila velmi kvalitní reprodukce u tak starého přístroje. Asi to bude použitím poněkud exotického reproduktoru, se kterým jsem se prozatím nesetkal. Přikládám jeho foto. Osazení elektronek jsem nechal původní jak jsem dříve uváděl a to i přesto, že nemusí být originální. Zapojení se dost podobá typu REL 304, ale originál bych určitě uvítal. V příloze přikládám několik fotogragií přístroje před a po opravě. Všem díky za odpovědi.
Přílohy
IMG_0782a.jpg
Exotický reproduktor
(165.98 KiB) Staženo 80 x
IMG_0783a.jpg
Po opravě
(169.77 KiB) Staženo 83 x
IMG_0788a.jpg
Po opravě
(189.22 KiB) Staženo 67 x
IMG_3969a.jpg
Před opravou
(177.5 KiB) Staženo 64 x
IMG_3969a.jpg
Před opravou
(177.5 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

No kabel k tomu repru jsi moc neuřídil ....

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Franta »

Josef > reproduktor není nic exotického, jde o běžný reproduktor s buzeným magnetem fy. EXCELLO, RSS budicí cívky cca 2k, který používalo v té době více ČS výrobců, než jen brněnský REL, naopak firma REL používala ve svých přijímačích reproduktory i jiných výrobců (viz servisní návod na REL Meteor v čas. Radiojournal).
Renovace je - soudě podle fotek - provedena velice pěkně, jak skříňka tak i šásko. Koncová AL4 také není z původního osazení, má být nepřímožhavená AL1, jenže typ AL1 se po válce nevyráběla, tak to předělali na AL4.
Ten bílý kabel k repráku doporučuji nahradit buď starším opředeným kablíkem nebo novodobou opředenou replikou, prodával ji na klubových setkáních pražský kolega Zelinka, jestli ji ještě má - nevím. Kazí to jinak dobrý dojem...
Schemema pohledám, ale jde jen o ruční náčrt...

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#13 Příspěvek od josef-1 »

Dík za připomínku, ale možná řešíš nepodstatné věci, je to pouze provizorní připojení na zkoušení, tak mě hned nekamenuj. Pokud by to tak mělo zůstat, tak bych si asi musel urazit obě ruce. Je ale vidět, že jsi hodně všímavý. Tak se měj pěkně.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#14 Příspěvek od Dvoulampovka »

Jen bych si podovolil: popisky fixou nahradit tištěnými štítky,sehnat něco textilní bužírky a natahnout na ty zářivé umělohmotné kablíky,př. je i potřít šelakem(bužírky),udělá to pěknou patinku,přívodní šňůru-repliku lze koupit i na dobírku v Antiku myslím v K.Hoře.Mohu poslat kontakt.A fotečka zespodu by nebyla?A na závěr: musím pochválit,pěkná práce,to jo. :D :D

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#15 Příspěvek od josef-1 »

Dvoulampovko máš jistě pravdu, ale zatím nemám žádnou myšlenku, jak tyto popisy vyrobit, výroba na PC a pak nalepit se mi moc nezamlouvá, tak snad někdo poradí. Pokud se týká přívodního kabelu, podařilo se mi sehnat opletený podobný kabel, ale bohužel třížilový a poměrně tlustý, tak jsem ho provizorně nahradil tzv. starší flexkou, toto však určitě není konečné řešení. Textilní bužírky se mi již podařilo sehnat, tak určitě provedu výměnu. Mému synovi se tato práce jeví poněkud zbytečná a tak mi v žertu říká valašsky "tož synku to mosí bavit", já si ale myslím, že je to velká pravda, protože to opravdu "mosí bavit". Já touto činností trávím poměrně hodně času a tak abych se moc nenudil, se souběžně pouštím do úpravy radia Mikrofona MK 206 z roku 1936. Podařilo se mi najít malíře, který je chopen provést úpravu tzv. fládrováním a mohu říci, že výsledek je velmi dobrý. A abych nebyl jen sám, tak určitě rád přivítám jakoukoliv zkušenost z těchto historických činností. Každá připomínka, byť i negativní je další inspirací pro další činnost. Mějte se všichni moc pěkně a ať stále platí " to mosí bavit".

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“