Tesla 324A Nocturno

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

Tesla 324A Nocturno

#1 Příspěvek od sanoch »

Dobrý den,

dal jsem dohromady toto rádio, vyměnil všechny svitky(měly svody). Po zapnutí hraje, ale píská, nedá se naladit na čistý příjem. Jsem v koncích. Poradí prosím někdo, čím začít, kde hledat chybu?

Děkuji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

sanoch píše:Po zapnutí hraje, ale píská, nedá se naladit na čistý příjem.
vyměnil jsi elyty ?
mohla by to dělat vazba přes anodové napětí - špatné blokování - vysoké ESR . . . možná

píská to když přepneš na gramo vstup ?

dej víc informací !

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od radioelectrum »

Začal bych kontrolou všech blokovacích svitků na G2, pokud jsou již vyměněny tak bych taky skusil jestli není náhodou upadlé stínění kdekoliv ve VF části. Tuším že je njaký blokovací C někde u potenciometru hlasitosti, tam může být upadlá zem.
Jak se ptá ok1hga tak to je dobrá otázka rozdělení závady na dvě možné poloviny.

Po přepnutí na gramo zmizí - je nejpravděpodobněji ve VF části
Po přepnutí na gramo zůstane - nejpravděpodobněji NF část či zdroj

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

No a pochopitelně se náhradní kondy kostří tam co půcodní , i když jsou menší a šlo by je připájet blíže , zvláště to láká při použití radiálních kousků . Ale stejně bych se narozdíl od kolegů zaměřil na odlaďovač . Také je tam svitek . :D Ale přesné kapacity .

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#5 Příspěvek od sanoch »

Ano po přepnutí na gramo pískání zmizí, ani šum, nic a to je to řipojeno na 95dB reprák. Bude to jistě VF část, při lehkém poklepu na cokoli ve VF části se ozývají zvuky až hrůza, zvláště na ladící kondenzátor. Někde jsem něco přehlídl a nemůžu se dopátrat co. Dnes se to pokusím zjistit. Všechny kondy jsem pájel na stejná místa, jen katodový elyt koncovky jinam, byly tam na něj připraveny dírky, tak jsem je využil. Nemohu najít svitek, o kterém píše BOBOBO(nemůžeš prosím napsat který).
Děkuji.
Přílohy
TSL-Nocturno-Schema.pdf
(143.67 KiB) Staženo 166 x
Naposledy upravil(a) sanoch dne 21 srp 2012, 06:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Střelil jsem to jen z hlavy . Když lampáč , tak by tam mohl být odlaďovač . Nemám Kottka u sebe . Bývá na VF vstupu .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Vyčisti pořádně všechny patice elektronek i kolíky na elektronkách od koroze, přepínač vlnových rozsahů a v ladicím kondu pružný sběrač od kroužku rotoru. Taky podložku pod šroubem elytu. Až rádio nebude vyluzovat zvuky při poklepání, můžeš pokračovat dál.

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#8 Příspěvek od sanoch »

Dík.
Memáš prosím nějaký fígl na čištění patic a kolíků nebo je to třeba udělat poctivě mechanicky? Mám strach, abych něco zbytečně neponičil. U toho ladícího kondu to bude pravda a navíc mám pocit(musím proměřit), že ke konci, když se zasouvá do statoru zkratuje. Co s tím? Dá se opravit nebo sehnat jiný(když bude zkrat)? Nemám tolik zkušeností, ale zkusím, zkazit už nebude co.

Děkuji.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

můžeš zkusit u nefunkční elektronky kleštičkama podrápat kolíky a pak ji použít ve funkci pilníčku na patice, kolíky elektronek čistím takovou tou skleněnou čisticí houbičkou, připomíná to 5mm hnědý molitan, asi by šla i guma se skleněnými vlákny, nastavení a testování ladičáku se tu řešilo nedávno v jiném vlákně

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

No takovéto čištění bych nedělal . Pokud bylo na perech patic trochu stříbra , tak po tomto čištění žádné . Běžně mi stačilo lampy 2-3x vytáhnout a vsunout . Lampy jsou elektrofonické z podstaty více či méně všechny . Co podepíšu je vyčištění ladičáku , jen kapalinami .

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#11 Příspěvek od sanoch »

Jakými kapalinami, nechci použít něco nevhodného.
Díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Mám ještě starý kontox , ale zkoušel jsem i "nový" , postříkat protočit . I několikrát a potom mažu , minimálně , olejem na šicí stroje .

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#13 Příspěvek od sanoch »

Mám přípravek od BERNERA(kontakt spray). Ten nepomohl, je pravda, že jsem stříkal jen jednou a asi 5x protočil. Na poťáky funguje skvěle. Zkusím zopakovat proceduru.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radioelectrum »

Ty patice elektronek do tišťáku nejsou nic moc, já šplíchnu WD 40 na kolíčky elektronky a několikrát ji zasunu a vysunu. Většinou to pomůže. U ladičáku bych se nejprve podíval na krajní listy, ty co jsou nařezané, zda-li není nějaký přihnutý dovnitř a eventuelně jej mírně odehnul směrem k čelu ladičáku. Toto mírné rozladění běžně nemá vliv na citlivost přijímače.

Co lae nejčastěji u těchto rádií dělá rachocení praskání je přepínač vlnových rozsahů. Tomu bych se věnoval důkladně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Správná připomínka , ty přepínače , i tlak v jiném místě se projeví , i poklep .

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“