Schema radia Helios

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jardx »

Popisy bych udělal tak že bych si koupil obtiskový papír a za pomoci laserové tiskárny vytiskl požadovaný motiv.Ten bych udělal v nějakém graf.programu.Zkoušel jsem udělat toto,viz.obrázky.Kdybych to teď dělal znovu udělal bych to ještě lepší...hlavně tu zlatou barvu.
Přílohy
005.JPG
(80.25 KiB) Staženo 45 x
018.JPG
(60.1 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Franta »

Josef > jojo, to je tak, když něco píšu a nemám u sebe schéma....
Slíbené schéma REL Helios jsem ale už našel, zítra udělám sken a pošlu.
Poněkud jsem se totiž zmýlil v typu koncové lampy, Helios má na konci skutečně AL4, jelikož koncová AL1 jeho souputníka třistačtyřky byla za NF triodou AC2 značně přebuzená, na rozdíl od ní si AL4 nechá vyšší budici napětí líbit.... Ostatně ta trioda je tam zcela zbytečná, protože pentoda AF7 by výkonnou koncovku AL 4 dokázala dostatečně vybudit i bez ní. K tomu tam ještě dodělali jakýsi regulátor hlasitosti a NF zpětnou vazbu z anody AL4 do katody AC2 - ostatně zítra si prohlédneš schéma... pokud z té mojí čmáranice budeš moudrej.
Občas nahlídni i sem: http://miniaplikace.blueboard.cz/kniha/ ... o71vhvskar
leckdy se tam také vyskytují užitečné informace.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Franta »

REL HELIOS - zapojovací schéma: Josefe pošli mně svou e-mailovou adresu, sem mi to nejde vložit a nebudu luštit proč to nejde, prostě to neumím. Schéma mám naskenované a připravené.
můj e-mail: franta.perina@radiojournal.cz

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Záleží , v jakém to máš formáru , v doc.u to sem nedáš , stejnětak větší než 200kB .Jen to sem vlož , ať se taky pokocháme .

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Franta »

Mám to v JPG.
Leč veliké kochání se asi konat nebude, je to ruční náčrt, naštěstí s označením hodnot součástek, zamýšlel jsem na to v r. 2006 udělat servisní návod, ale pak z toho sešlo, dělal jsem na návodech k Meteoru a jiným rádiím...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Však to nevadí , vyfoť , sniž velikost rozlišení a šupni to sem . Narozdíl od jiných for , lze sem soubory vkládat přímo . Nemusíš do fotogalerie .

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#22 Příspěvek od Dvoulampovka »

Bude-li, zkusím překreslit v některém programu.Snad se povede :roll: Pak to sem šoupnu.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Franta »

REL HELIOS schema - náčrt.
Kritické součástky jsou oba vazební kondenzátory 10k, zvláště ten z anody AC2 na g1 koncové AL4. Dále svitek M1 ve větvi NF negativní zpětné vazby z anody AL4 do katody AC2.
Zapojení regulátoru hlasitosti HELIOS je příšerné, nicméně v mém Heliosu to tak bylo, samozřejmě, že protáčení poteciometru má jistý vliv na předpětí, není vyloučeno, že v jiných Heliosech to může být jinak, oni to dodělávali za pochodu. Těchto přijímačů bylo údajně vyrobeno jen několik stovek, proto se vyskytuje poměrně vzácně. Nejspíš chtěli těmi dvěma třílampovými přímozesilujícími přijímači konkurovat např Telefunkenům (třeba TLF Rekord Trial), ale Rel záhy přešel v oboru přímozesilujících k dvoulampovkám, neb pentoda AF7 poskytne dostačující budicí napětí pro koncovku AL4, která je nepochybně citlivější, než AL1, což je vlastně lamelová verze přímožhavené RES 964 (E 443H). Ten triodový NF stupeň je v obou těch rádiích (HELIOS a 304) zbytečný, protože AL1 v tom zapojení typu 304 byla při silném příjmu přebuzená a AL4 předstupeň s triodou nepotřebuje, jenže pan Galoda byl umíněnej a chtěl to těm Telefunkenům trochu vytmavit...
Přílohy
REL HELIOS 1.jpg
(281.63 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Franta »

Ještě bych vyslovil otazník k zapojení napájecích větví v tom schématu: V tom mém Heliosu to bylo původně tak jak je to ve schematu, tj. primár VT připojen přímo na katodu AZ1 a ostatní napájené body přes budicí cívku. Měl jsem k dispozici pouze jediný Helios a není vyloučeno, že to byl důsledek lidové tvořivosti nějakého bastlíře, když se to zapojilo tak, jak je to ve schématu typu 304, zvýšilo se sycení magnetu a hrálo to "lépe". Čekal jsem jestli seženu ještě jeden Helios - ale bohužel nesehnal, tak se se tím dále nezabýval. Např. v přijímači REL Meteor je vše zapojeno až za budicí cívkou a Meteor má úplně totožný typ reproduktoru Excello jako Helios, tj. MODEL 182 GS., 110V, 2000 Ohm; viz fotka (ten reprák jsem měl rozdělaný do šroubku, byl rezatý jak liška a všechno se muselo vypucovat a nastříknout stříbřenkou...)
Však Josef to vyzkouší... :)
Přílohy
Obr 10.jpg
(80.63 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#25 Příspěvek od Dvoulampovka »

Hezký náčrt zapojení,zatím si myslím,že to bohatě stačí,pan FP to vystřihl fakt doře.Tak překreslení odkládám na dobu plískanic,teď raději využít posledních teplých dnú na renovace skříní pod sluncem.Tím se omlouvám za zdržení.Ale hlavně držím Josefovi palce, ať se povede!A jdu něco dělat...

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#26 Příspěvek od josef-1 »

Znovu jsem se vrátil k Heliosu a chtěl bych především poděkovat uživateli Franta, který poskytl svoje schema. Já jsem ho kontroloval podle skutečného zapojení mého radia, výsledek jsem zdokumentoval a je přiložen. Drobné změny jsou snad jen v zapojení napájecí větve. Bohužel jsem nezanamenal pokrok v rozchození rozsahů KV a SV, ale funkce DV se mi jeví skutečně velmi solidní. Ještě jednou dík Frantovi za jeho solidní příspěvky.
Bohužel se do schematu vloudila chybička, za kterou se omlouvám. Na rozsahu KV má být sepnut i spínač P2.
Příjemný den všem kutilům.
Přílohy
helios_schema.pdf
(159.06 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#27 Příspěvek od nobis »

Nenašla by se fotka šasi zespoda? Jinak- je to paráda.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Franta »

Josef >ten výkres schématu HELIOSU je parádní práce, smekám :) Prozradíš v jakém kreslicím programu je to vytvořeno?

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#29 Příspěvek od josef-1 »

Je to kresleno v Eaglu 5.11, doplněno malým obrázkem a oskenováno do PDF. Je to dost pracné, ale snad to alespoň trochu splní účel. Akorát je problém s knihovnami elektronek, které jsem si musel stáhnout z netu. K dispozici je již i verze Eaglu 6.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#30 Příspěvek od Dvoulampovka »

Nádherné schéma.Já používám ProfiCad. http://www.proficad.cz/

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“