Maturitní projekt - inspirace

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

Maturitní projekt - inspirace

#1 Příspěvek od Tominnno »

Ahoj všem

Letos jsem nastoupil do maturitního ročníku na SPŠE v PCE, obor slaboproud se specializací na automatizaci. Součástí úspěšného složení zkoušky je i praktická maturita, kde musím představit a obhájit svůj projekt a vypracovat k němu úplnou dokumentaci. Píšu to sem proto, že nemám žádný nápad a ani představu, co bych měl zkonstruovat.

Zařízení musí splňovat pár podmínek. Nejhlavnější z nich je to, že součástí projektu bude programovatelný obvod - nejlépe AVR (s ničím jiným jsem zatím nepracoval - školní intel 8051 nepočítám :-/ ). Další podmínkou je určitá složitost (nesmí to být úplně primitivní (např. blikačka)).

Mám k vám prosíka na určitou inspiraci nebo nápady, co vytvořit. Hledám něco, co bych doma využil při další činnosti v oboru -> nějaké měřiče, analyzátory, zdroje atp. Na internetu je toho šílený kvantum a já trpím strašlivou nerozhodností.

Díky moc za vaší trpělivost a další díky za nápady, kterými mě případně obdaříte.

PS: snad jsem to napsal do správné kategorie.
Tominnno

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Co třeba kalorimetr pro ústřední topení? Tedy z rozdílu teplot vstupní a výstupní vody (snímané dostatečně lineárními čidly určenými pro potřebný rozsah teplot) a frekvence impulsů z průtokoměru vyhodnocovat okamžitou spotřebu i celkové odebrané teplo, to vše zálohovat proti výpadku napájení...

Když už jsme u tepla, další možnost je například regulátor ohřevu kombinovaného boileru ze slunečního kolektoru...

Energie není jen teplo, tak můžeš zkusit dálkový bezkontaktní duplicitní odečet elektroměru z blikání jeho LEDky...

...nebo programovatelnými hodinami na základě porovnávání hladin osvětlení venku a v místnosti upravovat otevírání a zavírání žaluzií...

...no, jsem zvědav, co navrhnou jiní...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Udělejte si digitální ovládání ke stabilizovanému zdroji. Obdoba digitální stupnice na rádiu, ale výstupem nebude údaj o kmitočtu ale referenční napětí pro ovládání stabilizátoru. Ještě lepší by bylo přímo generovat výstup z PWM na ovládání výkonové části a zároveň processorem i stabilizovat. Na panelu bude LCD a nějaká tlačítka NAHORU, DOLU atd. podle vlastní představivosti. Jako bonus můžete naprogamovat i možnost různých náběhů zdroje a změn výstupního napětí pro testovací účely.

Ten Hillův kalorimetr není špatný nápad, ale mějte na paměti, abyste pro vývoj nepořeboval rozsáhlou technologii, kterou budete ovládat. Nejlepší je mít všechno na stole.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#4 Příspěvek od Tominnno »

Zajímavé nápady. Díky mnohokrát. Nejspíš bych se ale přiklonil ke zmiňovanému stabilizovanému zdroji s lcd panelem a digi regulací napětí. To bych zde, doma, uvítal nejvíce, protože všechny moje dosavadní pokusy jsem napájel buďto PC zdrojem nebo různými adaptéry, což je docela nepraktické. Budu také preferovat náročnost na zhotovení, protože přeci jenom nemám mnoho volného času při dojíždění a do toho musím přečíst 15 knížek z maturitní četby :-/. Zkusím si k tomu sehnat nějaké podklady a ve škole se dotážu učitele z praxí, jestli by to bylo schválení-hodné.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

Programovatelnou mikropájku. Topné těleso koupíš hotové a výkonová část je trivialita.
Pak si můžeš už jenom vyhrát s programem - nastavení offsetu, nastavení doby usnutí, autostart, autostop, etc.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Co takhle něco, co použiješ ty nebo každý jiný doma ? Ono tahat ke zkouškám radiátor a topnou soustavu asi nepůjde, ale určitě by bylo zajímavé např. měření svítivosti nějakého světla a zároveň měření jeho odběru ze sítě - takový testmetr pro nejefektivnější svicení v místnosti. Nebo měření vydýchaného vzduchu v místnosti a nějakých škodlivých plynů. Nic jiného mě teď nenapadá, ale co by se dalo využít v každé domácnosti či na baráku, tak by bylo jistě zajímavé v hodnocení.

Uživatelský avatar
Tominnno
Příspěvky: 27
Registrován: 13 črc 2011, 02:00

#7 Příspěvek od Tominnno »

Vogon - Díky, mikropájku se stanicí už ale vlastním. Poohlédnu se po něčem, co mi doma schází a využil bych to.

p32 - Ano, hledím na to, aby se mi to domů hodilo. Vaše nápady jsou zajímavé, ale na mě trochu vyšší dívčí. Nemám moc zkušeností s návrhem a realizací, zatím jenom konstruuji již vymyšlené, nebo laboruji, popřípadě provádím menší úpravy. Snad se jednou k něčemu podobnému propracuji. Přesto díky.


Asi pro mne bude nejideálnější ten zmiňovaný stabilizovaný zdroj. Nic lepšího a užitečnějšího mě zatím nenapadlo.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Abys ale ten svůj zdroj poznal mezi těmi dalšími třiceti, co se tam sejdou. :lol:


Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#10 Příspěvek od monterjirka »

Možná by se nějaká inspirace našla na stránkách
www.elektrokoutek.cz

Já už tu mám víc než rok komplet součástky na "kapesní osciloskop", ale není čas, tak to, na co by se hodil, zatím cpu do noťase přes zvukovku...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Ještě mě napadlo udělat si digitálně řízený pulsní nebo i funkční generátor. Na dvouřádkovém LCD mít zobrazenu nastavenou frekvenci a pod tím šířku pulsu, případně tvar signálu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Inteligentní nouzové osvětlení, měnič pro malou zářivku nebo proudový zdroj pro luxeon, při výpadku napájecí sítě se rozsvítí na jednu minutu a pak buď zhasne, když před výpadkem bylo v prostoru denní světlo, nebo zůstane svítit, když v době výpadku svítilo umělé osvětlení, nebo se vůbec nerozsvítí, když před výpadkem byla v prostoru tma a nahodí se akustickým signálem (písknutí). Deset minut před dosažením spodního limitu akumulátoru jednou za minutu krátce pípne a minutu před odstavením dlouze. Po obnovení napětí sítě zhasne a začne dobíjet baterii, při poruše dobíjení ohlásí akusticky chybu.
Pro programovatelný obvod budeš mít dost práce.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

No do zadání jsi přesně nepopsal , zda máš program pro procík napsat nebo můžeš již napsaný použít . To je dost rozdíl .

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Nešlo by nahlédnout do projektů maturantů z minulých ročníků? Jednak jako inspirace, jednak třeba pokračovat v něčem slibném co autor nedotáhnul do konce.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Já bych se taky přiklonil k digitálnímu stabilizovanému zdroji. Ještě před mým narozením existovaly mikroprocesorové laboratorní zdroje, na kterých se klávesnicí, a nebo tlačítky NAHORU / DOLŮ nastavovat napětí s krokem 0,01 Voltu. Pro některé laboratorní práce se to dodnes hodí. Samozřejmě tomu odpovídala původní cena. Dnes by to mohlo jít vyrobit mnohem laciněji, ale už se to jaksi nikde nevidí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“