Laboratorní zdroj z Aradia 3/2007

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bilales1
Příspěvky: 7
Registrován: 20 črc 2008, 02:00

Laboratorní zdroj z Aradia 3/2007

#1 Příspěvek od bilales1 »

Stavím si regulovatelný zdroj podle Aradia a nedaří se mi. Mám nastaveno, že chci výstupní napětí 10V a výstupní proud 2A a skutečné výstupní napětí je 0,21V a přitom mám výstupní napětí procesorem zapnuto.
Dále jsem naměřil:
IO3 pin16=0,992V
IO3 pin17=0,756V
IO1 pin5=0,751V
IO1 pin6=0,0288V
IO1 pin7=39,68V
na anodě D15=0,7541V
na +U9=0,2124V
na R1=0,7548V
na +U3=25,76V
napájení IO1 na pin4=39,7V
Chtěl bych si postavit dva, a proto mám součástky na výměnu. Už jsem proměřil T13-je dobrý, úplně vyměnil IO1 a tranzistory T1 až T12. Tranzistor T4 funguje - nesepnutý - na kolektoru je 0,75V - sepnutý - na kolektoru je 0V. Já už to opravdu nechápu. Zapojení IO5 jsem opravil - ve schématu je to špatně a R16 mám 10k, protože 2k2 zhoří, což uznal i autor zapojení p.Kubín, když jsem si s ním psal zdali by mohl opravit program aby fungoval LCD. Prosím poraďte, kde je chyba.
Přílohy
ZDROJ1.rar
Schéma zdroje
(74.52 KiB) Staženo 261 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

To bude honička, jestli nechápeš funkci obvodů.
Bylo by dobré vyzkoušet funkci samotného zdroje bez mikroprocesoru. Tzn. vyhodit desku s uPC a nahradit výstupy uPC dvěma potenciometry na zadávání napětí a zadávání proudu(na konektory K5-1, K5-2). Dále spojit optočlen tak, aby spínal požadované vinutí a ještě nějaké další logické vstupy ošetřit.

Zatím tam vidím , že "IO1 pin6=0,0288V" , což znamená, že regulátor proudu zdroj z nějakého důvodu zavírá, zatímco napětový regulátor se snaží ho otevřít ("IO1 pin7=39,68V "). Takže by to chtělo naměřit napětí na všech vývodech IO1A a IO1D.

Bez dlouhého zkoumání bys mohl odpojit na chvíli proudovou smyčku odpojením diody D16. Jestli zabere napěťová smyčka. Ale může to začít čoudit, podle toho, kde máš chybu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:Zatím tam vidím , že "IO1 pin6=0,0288V" , což znamená, že regulátor proudu zdroj z nějakého důvodu zavírá
IO1 pin6 je napěťový regulátor.

Ten zdroj musí mít úžasnou impulsní odezvu, s takovým líným operákem a ještě 15nF na jeho výstupu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Máš pravdu. Poplet jsem si vývody. Moje smělá úvaha se týkala vývodu č.1 (tak jsem si to chybně vyložil). Ale ona to byla šestka.
Podobně jako na sedmičce je 40V, tak jsem to bral že na jedničce je nula. No úplně blbě. Takže nic.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#5 Příspěvek od jasin »

Chyba je cpát do obyč reg zdroje mikroprocesor :roll:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

OT Kdysi bylo v AR zvykem zajímavé konstrukce postavit dle návrhu konstruktéra a okomentovat reprodukovatelnost zapojení a těžkosti při uvádění do chodu . Zde by asi byly problémy . Pokud to stavíš jako jednu z prvních konstrukcí , tak potěškoště . Nejlépe zajít ke kamarádovi se znalostí problematiky , který by ti věnoval večer . Jak ti bylo ukázáno výše , musíš si to rozdělit na dva bloky , výkonové části a řízení a obé reálně testovat s náhradními hodnotami vstupů a reakcí na ně . No a vlastní správnost propojení vodičů je snad samozřejmostí ...

Uživatelský avatar
bilales1
Příspěvky: 7
Registrován: 20 črc 2008, 02:00

#7 Příspěvek od bilales1 »

Děkuji Pavlu FF za nakopnutí správným směrem. Při návrhu DPS jsem připojil R31 na mínus C8 místo na plus C8. Zdroj po opravě zapojení funguje. Pokud by někdo chtěl místo optických rotačních enkodérů, použít mechanické, tak stačí v programu, kde se testuje zda-li je změna na rotačním enkodéru, vymazat dvě po sobě jdoucí volání CALL wait9ms a nahradit ho jedním Call wait2.5ms a doplnit čekací smyčku
;Delay 12496 cycles
wait2.5ms
MOVLW 0x15 ;21 DEC
MOVWF TMP1
MOVLW 0x0C5 ;197 DEC
MOVWF TMP0
DECFSZ TMP0,F
GOTO $-1
DECFSZ TMP1,F
GOTO $-5
RETURN
;End of Delay
K mechanickým spínačům rotačních enkodérů připojit keramické kondenzátory 68nF pro kompenzaci zákmitů a funguje to.

Rád bych tímto poprosil Andreu jestli by mi mohla poradit nějaký lepší operák.
Může mi prosím ještě někdo poradit v čem by mohla být chyba, když nastavené napětí odpovídá výstupnímu, které měřím externím měřákem, ale neodpovídá napětí, které změří procesor a zobrazí na LCD ? Například si nastavím, že chci výstupní napětí 33V na výstupu mám opravdu 33V, ale procesor zobrazí "ZMĚŘENO 30V. Referenční napětí mám nastaveno přesně 5,12V.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

Třeba ti to celé kmitá.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

A chyba je lineárně rostoucí v celém rozsahu nastavení napětí? Při nastavení 3,3V to ukáže na LCD Změřeno 3,0V? Na 11V ukáže 10V? Atd.

Jaké je při tom napětí na žádané hodnotě napětí (R34/K5-2) a na uzlu R18 a R19? Má tam být desetina výstupního napětí a na obou stejně.

Kmitání bys poznal(bez osciloskopu) například tak, že v některých místech se údaje začnou hrubě lišit od předchozího trendu. Taky je dobré to měřit při zatížení nějakým významným proudem, třeba 0,5A.
Zdroj je natolik zablokovaný kondenzátory C6,C7 a C24, C25, že , jak píše Andrea, bude hrozně pomalu reagovat na změny zátěže. Ale na druhou stranu si myslím, že ty kondenzátory jsou silně protikmitací opatření.

Uživatelský avatar
bilales1
Příspěvky: 7
Registrován: 20 črc 2008, 02:00

#10 Příspěvek od bilales1 »

Nestoupá to lineárně. Rozdíl je v rozmezí 2,6 až 3V. Vypadá to na chybu procesoru, protože co dá procesor na řízení, to se v příslušném poměru objeví na výstupu zdroje. Navíc při zapnutí se stává, že je třeba nastaveno 40V, skutečnost je 47V, na LCD je ZMĚŘENO 44V a stačí pohnout rotačním enkodérem o jednu desetinu a na výstupu zdroje se okamžitě objeví 39,9V a ZMĚŘENO 37,1V.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jo bastlení je radost . A to bych potom měl na tohle monstrum pověsit choulostivé zařízení ....

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#12 Příspěvek od psychosalam »

jasin píše:Chyba je cpát do obyč reg zdroje mikroprocesor :roll:
chyba to je, ale je to moderní. Kdo nemá reg. zdroj bez mikropočítače tak není top. :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

psychosalam píše:chyba to je, ale je to moderní. Kdo nemá reg. zdroj bez mikropočítače tak není top. :D
:upset:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Negace negace je někdy svinstvo . :D Ale je pátek a přivezou mi uhlí . :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“