Jednoducha nabijacka jedného AAA 1,2V NiMH

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marimm
Příspěvky: 185
Registrován: 25 říj 2005, 02:00
Bydliště: Západné Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od marimm »

Caute!
Zaujimava konstrukcia nabijacky je aj tu:
http://www.cmail.cz/doveda/konstrukce/aku_usb/index.htm[/code]

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od pole »

marimm: DIky moc ale skoda toho PICka ja to softit neviem

Milan_F: Dnes som si kupil 2 uTuzkove clanky o kapatite 1A/h... Pacisa mi ta nabijacka s tym Mc ckom ktory si si staval. Ccem si ju postavit rovnako. Prosim napisal by si mi hodnoty rezistorov lebo v tej povodnej scheme nieju a pocitat to moc neviem... Tiez ake trafo si pouzuil alebo je to jedno ci ma 4 alebo 8voltov?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#18 Příspěvek od Milan_F »

Pro dva aku sem dal R1 a R2 stejné hodnoty, řádově desítky kiloohmů. R6 podle nabijecího proudu, tak aby aku byli nabitý za 3,5 hodiny. Pořádně si to pročti, dělal sem to podle stejného článku kdysi v Amaru. Trafo sem použil 2*6V zalité do DPS.

Do Uploadu sem nahrál makro pro výpočet rezistorů v této nabiječce. http://upload.ebastlirna.cz
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 18 pro 2006, 22:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

I přes spousty v současný době sehnatelných speciálních IO pro nabíječe, se dá postavit spolehlivá a "blbuvzdorná" nabíječka za použití monolitického stabilizátoru LM7805 a odporu určité velikosti. Pokud nabíjecí proud volím tak, aby byl 1/10 kapacity akumulátoru, tak ani nemusím moc hlídat dobu nabíjení. (ve spínacích hodinách se akumulátor nabíji nepřetržitě 10 let a přesto i po té době má stále přijatelnou kapacitu.) Jinak zapojení nabíječky (pro neznalé) když si podržíš 7805 (plastový pouzdro) nápisem k sobě a vývodama dolů, tak:
1 vývod (levej) přívod +8 až +12V, poslední se připojí přes 50 Ohm odpor (~100mA) na prostřední vývod. prostřední vývod se navíc ještě připojuje na nabíjený akumulátor (+). Stabilizátor by měl být vybaven menším chladičem.Takto zapojený stabilík se chová jako zdroj konstantního proudu.

Uživatelský avatar
Hurvo
Příspěvky: 156
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Pod Javorinou

#20 Příspěvek od Hurvo »

Takú jednoduchú nabíjačku som ešte nevidel, tak ju idem hneď postaviť a vyskúšať. Chcel som postaviť tú čo sem dal Jirky, ale mením plány! 7805 to vyhral!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#21 Příspěvek od stasek »

Nabíječky s MC33340 jsem postavil už 3. Bohužel mají jednu vadu, jsou nespolehlivé. Rád bych slyšel majitele těchto nabíječek, jaká je s nimi spokojenost. Někdy jedou v pohodě a jindy přecházejí na kapkovité dobíjení, jak se jim zachce. Takže nikdy nevím, jestli je baterka dobitá. Stavěl jsem je hlavně kvůli rychlonabíjení. Nerad čekám. Pořád mě ta záležitost docela drží. Nedávno jsem objevil článek, na který odkazuje Milan_F a to http://solarskit.wz.cz/tinych.html ,jenže ten šváb se musí zřejmě nějak naprogramovat. A já nevím jak na to. Jinak by to bylo něco, co bych si představoval. Nabíjí to články samostatně, což je momentálně moderní. Navíc si myslím, že nabíjení článků v sérii mi dělá právě ty potíže v nabíječce s MC33340. Asi tam nějak kolísá napětí, nebo co, že to nekontrolovatelně vypíná. Prostě jsem nepřišel na to, co se to děje. Jinak si myslím, že na jeden článek by to mohlo jít tak, že by se vypustil odpor z děliče co vede z pinu 1 na zem. Tím by se objevilo na pinu napětí článku, který by nesměl být úplně vycucaný pod 1V a potom by to mělo podle mě teoreticky chodit???

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#22 Příspěvek od Milan_F »

2 Stasek: Mě nabiječka s MC33340 funguje spolehlivě už asi 2 roky.
Ad attiny: k naprogramování by měl stačit programátor uvedený zde: http://www.solarskit.wz.cz/avrproglpt.html (hned ten první) a soft ISP Flash 3.0. Chystám se tuto nabiječku vyzkoušet, takže po Novém roce bych mohl referovat, jestli to pujde výše uvedenými prostředky naprogramovat. Pozn: do mikroprocesorů nedělám, dovedu je jen naprogramovat v programátoru.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#23 Příspěvek od stasek »

Tak to by mě moc zajímalo, jenže o nějakém programování vůbec nic nevím, tak by mě to musel někdo za úplatu naprogramovat. To musí být asi nějaký zařízení, do kterýho se ten šváb připojí a co se dělá dál? Ten program, nebo co to je u toho návodu ty sloupce čísel, co s tím?

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#24 Příspěvek od stasek »

Jo a ještě něco, jakým proudem nabíjíš? Já v jednom případě mikrotužky AAA 700mA a tužky AA 1400mA.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#25 Příspěvek od pole »

Milan_F : Pozeral som ten execolovky programik ale co zadat do nabijacieho napatia. Pise sa tam ze min je 4,2V ale ked to pripojim na sustavu dvoch AAA akumulatorov ktore maju normalne 2,4V tak sa im asi daco stane nie? AKo si to vyriesil ty?

Najlespie by bolo kybyze mi presne napises hodnoty suciatkok ktore si pouzil, pripade este jednoducie odfotis mi fotku v vacsom rozliseni toho plosaku a posles mi ju mailom pole(zavinac)centrum.sk . JA si hodnoty suciatok odcitam. Sorry ze ta takto otravujem ale fakt som z tejto nabiajcky jelen celkom dobre tomu nechapem. Myslim ze nabijat sa to vacsim napatim ako maju clanky nesmie, mozno sa to nabija prudom neviem... Ja len potrebujem blby navod , vyleptat, kupit, osadit , zapnut :) Sorry ale tomuto naozaj dobre nechapem :) Ak by si mohol posli mi to cim skor chcem to pod stromcek.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#26 Příspěvek od Milan_F »

2 Stasek: nabijim proudem asi 300mA. S tim programovánim zkus kontaktovat autora, jestli by neposlal naprogramovaný procesor.

2 Pole: jestli myslíš napájecí napětí, tak to zmeříš na kondenzátoru za usměrňovačem (Uef * 1,41)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#27 Příspěvek od pole »

Ja blbec. Zle som si to precital Napaacie napatie som precital ako nabijacie :) Uz tomu rozumiem. Inak ktore makro si pouzil ty to horne alebo dolne?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#28 Příspěvek od Milan_F »

Žádné... Sem to počítal z hlavy na papíře... :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“