Kytarový zesilovač s 2x EL34, schéma

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

Kytarový zesilovač s 2x EL34, schéma

#1 Příspěvek od vlaadkoo »

zdar ,neznáte někdo nějaké ověřené jednoduché schéma kytarového zesilovače s dvěma el34 na konci (s výstupním výkonem 30-50w) a maximálně s dalšíma dvěma elektronkama na předzesilovači ? mám sítové trafo se sekundárama 250v , 150, žhavení 6,3 a nějkých 50 V . potřebuji nějaké fakt jednoduché schéma .na netu jsem hledal pěkně dlouho a nic jsem nenašel. no našel ,ale nic nevyhovovalo . pokud možno tak jen koncový stupen . budu vám moc vděčný jestli mi pomůžete .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

A neměl by jsi jednodušší koupit starou tesláckou sedmdesátku a jenom opravit ?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý den, schemat je na netu tolik, že budeš mít spíš potíž s rozhodováním, které zvolit :). Např.: http://www.webphix.com/schematic%20heav ... shall.html
nebo http://www.amparchives.com/album/index.html
a do třetice: http://www.drtube.com/guitamp.htm
Z těchto databází schemat si jistě vybereš. Kdybych měl doporučit konkrétní schema, tak třeba tohle: http://www.webphix.com/schematic%20heav ... w_2204.pdf
Trošku nerozumím Tvému požadavku "pokud možno tak jen koncový stupeň", protože ten Ti signál z kytary (snímače) přímo nevybudí. Předzesilovači se nevyhneš. Osazení elektronkami je "klasické" 3xECC83(12AX7) a 2xEL34. Nepíšeš nic o výkonu toho Tvého trafa, tak není jisté bude-li schopné dodat potřebné proudy pro žhavení cca 4A a pro anody asi 250mA. Taky střídavé napětí pro anodový zdroj by mělo být cca 320V, abys dosáhl na výkon 50W. Hodně zdaru při stavbě a hlavně BEZPEČNĚ!

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#4 Příspěvek od EL34 »

Přímo klasické zapojení je v modrém AR 1986 - Kytary a jejich příslušenství. Nepíšeš nic o výstupním trafu. Sice ne úplně nejlepší, leč dobré trafo pro 2xEL34 ultralineáru mají v Gesu. asi za 1000,-. Bez toho se ale neobejdeš.
Na vstupu je EF86 a citlivost kolem 4,5mV , takže pro kytaru ideální.
Nebo potom zesilovač Mono nebo music 130.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#5 Příspěvek od vlaadkoo »

no právě že ty trafa mám z tesly mono 50. ta tesla dělala strašný bordel tak jsem se rozhodl postavit si nový zesák . ptal jsem se na koncový stupen jelikož už mám pár vybraných schémátek předzesilovačů . výstupák je do 50w pro 2x el34 .ale ten si budu pořizovat asi nový ,jelikož se mi nelíbí ten 100V výstup a s tím převodním trafem je to zbytečně velké .

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#6 Příspěvek od vlaadkoo »

tak jsem se tedy rozhodl pro marshall http://www.webphix.com/schematic%20heav ... w_2204.pdf
mohl bych tam pouštět 400v ? je to moc nebo málo ?
a co je to " T3 choke " ve schématu ? nevadilo vy kdybych to tam nedal ?dík za případné odpovědi

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

vlaadkoo píše:no právě že ty trafa mám z tesly mono 50. ta tesla dělala strašný bordel tak jsem se rozhodl postavit si nový zesák
proti gustu, žádný dišputát . . .

když je mono50 v pořádku, chodí velmi dobře a má dobrý kytarový zvuk . . .
divím se, že jsi ji rozebral, je to škoda.
A pokud jsi ji nebyl schopen opravit, jiný zesilovač jen těžko postavíš !
Nechci ti brát iluze, ale jestli je ta mono50ka již rozebrána, sežeň si jestě jednu a tu dej pořádně dohromady a nauč se na ní . . .

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#8 Příspěvek od stanimir »

Kup a nebo si najdi knihu:
Lampárna aneb Co to zkusit s elektronkami. Autor: Jaroslav Vlach

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#9 Příspěvek od vlaadkoo »

já jsem tu mono 50 opravil a hrál jsem na ni nějakou dobu ,ale chci si postavit něco jiného . určitě to zvládnu . navíc když už jsem to rozebral co stím ? přece to nevyhodím a nebo neprodám ,když už mám hotové šasi a box .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

vlaadkoo píše:přece to nevyhodím a nebo neprodám ,když už mám hotové šasi a box .
pokud máš trafa z mono50, tak z toho bude zase jen mono50, akorát v jiné krabici . . . ale jak myslíš

pokud budeš mít všechno OK, tak výkon a barvu zvuku dělají z 90% trafa !

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý večer, 400Vss je pro 50W zesilovač přiměřené anodové napětí. Záleží ještě taky na převodu výstupního trafa jak "zobrazí" impedanci reprobedny na primár výstupáku. Při výkonu 50W a anodovém napětí 400V by ta impedance měla být 3200Ω. Není však kritická, Marshall vyzkoušel v různých modelech i dosti odlišné hodnoty. Její nominální hodnota je uvedena v datasheetu EL34. Pro impedanci reprobedny 8Ω vychází správný převod výstupáku 20. "T3 choke" je tlumivka podílející se na filtraci anodového napětí pro předzesilovací elektronky (u zesilovačů řady JCM 800, do které model 2204 spadá má indukčnost 3H. Kdybyste ji tam nedal, brum by byl asi neúnosný.

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#12 Příspěvek od vlaadkoo »

děkuji za odpověd . něco takového jsem potřeboval slyšet

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#13 Příspěvek od vlaadkoo »

zdravim vás . stavím kytarové lampové kombíčko s 2xel34 a budu to tam mít docela natěsno a tak mě napadlo jestli magnet od reproduktoru nemůže ovlivnit funkci zesáku nebo zvuk ,jelikož jsou elektronky docela blízko toho magnetu .budou cca tak 5-10cm od magnetu .v elektronkách jsou kovové části takže se bojím že to nějak ovlivní funkci . setkali jste se s tím už někdo , popřípadě jak se to dá řešit . předem dík za odpovědi

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#14 Příspěvek od mmjuz »

Vůbec ničemu to nevadí a je to u komb naprosto běžný jev. Více lampám škodí třeba chvění a otřesy během provozu, než nějaké magnetické pole. Nevadí jim ani magnetický výboj při výbuchu atomovky.
Pokud budeš usměrňovat anodové polovodičem, tlumivka ve zdroji není bezpodmínečně nutná. Můžeš ji nahradit odporem řádově několika desítek až stovek Ohmů patřičného výkonu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“