Napětí baterie vs. procento nabití

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Napětí baterie vs. procento nabití

#1 Příspěvek od sewerman_cz »

Chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaký vztah mezi napětím na baterii (konkrétně mne zajímí Li-ion) a procentem nabití baterie?
Jinak řečeno lze v bateriově napájené konstrukci, pomocí mcu kontrolavat stav nabití baterie?
Díky

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Tak jednoducho nie.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od xmurgi »

Vymyslal by si uz vymyslene, skus pozriet pre inspiraciu toto:

http://frantisek.rysanek.sweb.cz/baterie.html

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od sewerman_cz »

Jinak řečeno našel jsem si graf odpovídající mojí baterii
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... ison-tests
(ASi by bylo nejlepší si udělat svůj test s konkrétní baterií)
Z grafu jsi odečtu napětí při 100, 90, 80 ....% a tím si stanovím hodnoty pro porovnání s aktuálním napětím na baterii = přibližná kapacita baterie v zařízení.
Takhle by to asi šlo, ne?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

A pre každý cyklus vybite/nabitie si to budeš znova ciachovať?
Přílohy
krivka vybíjania.gif
(13.32 KiB) Staženo 34 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

V mobiloch to nejako funguje.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Iste, záleží však na tom, kam to potrebuje a ako presne to potrebuje. V mobile je dôležitých posledných 8-15 percent kapacity.
Naposledy upravil(a) jandu dne 25 zář 2012, 23:43, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

rnbw- pozor, v mobilech to tak nějak (trochu) funguje jen do té chvíle, kdy ti vzroste vnitřní odpor baterie. Potom je procentuelní ukazatel stavu baterie k ničemu, když ti ukazuje 20% a telefon během hovoru přejde do režimu VYBITÝ (často dnes k vidění u IPhone 3G/3GS). Navíc třeba u Nokií se Symbianem jsem dlouhodobým používáním (začal jsem Nokií 6600- 2 exempláře, potom E50, 6710N, nyní zase 6710N) objevil, že se indikátor stavu baterie vždy rapidně změní po vypnutí a následovném zapnutí.

Smiř se s tím, že tato indikace je pouze orientační, neukazuje opravdu nic jiného než svorkové napětí baterie.

Pro měření kapacity je opravdu nutné provést měření vybíjecího proudu ve vztahu k zátěži a času.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od sewerman_cz »

Nejde i mi o nějakou extra přesnost. Spíše potřebuji informaci o zbývající kapacitě.
Lépe vypovídající je když se zobrazí 30 % než 3,6 V.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

sewerman_cz- ale problém je v tom, že zatímco to svorkové napětí můžeš změřit velice přesně, tu kapacitu nezjistíš většinou ani moc zhruba. Prvním předpokladem pro procentuelní určení kapacity by byl neměnný proudový odběr- což je dost veliký problém, protože zatímco u odporové zátěže ti proud při snižování svorkového napětí klesá (díky pane Ohme), tak opakem je zařízení, kde je nějaký měnič s konstantním výstupním napětím, protože tam ti se snižujícím se svorkovým napětím proudový odběr poroste.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sofistikované systémy měří celkový náboj - odebraný při provozu a dodaný při nabíjení a ještě vyžadují občas autokalibraci. A stejně nakonec často zblbnou, protože další vliv je třeba teplota článků.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

ZdeněkHQ- u testerů Cadex řady C7XXX, které doporučují např. výrobci mobilních telefonů jako základní vybavení, se měří (po nabití na stanovenou hladinu) vybíjecí proud ve vztahu k času. Adaptéry jsou vybaveny termistorem ke snímání teploty baterie. Kalibrace se provádí jak pro jednotlivé adaptéry (pro vyloučení vlastního odporu), tak i jednotlivé pozice (slouží k tomu spec. kalibrační přípravek).
Všechny funkce jsou programovatelné (včetně teplotní offsetu, min. a max. napětí článku).
Navíc se dají vytvářet i vlastní programy s třeba 10 cykly.

Myslím že výstup z takového zařízení má už určitou vypovídací hodnotu.
Jen podotýkám, že cena tohoto zařízení je trochu nad amatérské možnosti: http://eshop.fulgurbattman.cz/produkt/t ... -19645.htm

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Já mám v mobilu aplikaci android na měření koncentrace kyseliny v akumulátoru. To je pak přesný. Jenže mi to hrozně žere baterky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

Existuju obvody pre baterie ktore sleduju napetie jednotlivych clanku teplotu, cas, navyse eviduju nabijaci a vybijaci prud. Nevidim problem implementovat algoritmus do uP, v zjednodusenej podobe snimat odoberany prud a vediet kapacitu baterie, res ze bbola plne nabita. Tazatel nespecifikoval ake presne a spolahlive to ma byt

Odpovědět

Zpět na „Poradna“