DT9205A - bočník

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

DT9205A - bočník

#1 Příspěvek od Vojta7 »

Ahoj, mám tu malý problém s měřením proud, i s popisem problému.
Kvůli limitu 300 kB na jeden obrázek se mi nechce experimentovat, vše zde.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#2 Příspěvek od jarda »

No mám dojem, že jde o více problémů. Vypadá to podle popisu tak, že používáš nestandardním způsobem tyto multimetry. Zapojit ampérmetr na zdroj jako voltmetr? A naopak? A ty zásahy pájkou, hrůza. Ani to nevezmou na záruku. :D
Přílohy
4.jpg
(235.07 KiB) Staženo 113 x
3.jpg
(280.31 KiB) Staženo 145 x
2.jpg
(277.21 KiB) Staženo 229 x
1.jpg
(285.73 KiB) Staženo 209 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Co bys chtěl po měřáku za stovku? Ještě aby ti ukazovaly všechny stejně...

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#4 Příspěvek od Vojta7 »

jarda píše:A ty zásahy pájkou, hrůza. Ani to nevezmou na záruku. :D
Co jsem měl dělat, když se u zdířek pro tranzistory dotýkaly dlouhé vývody a ostatní upadávalo... Plošky jsou tak malé, že se to skoro nedá pájet.
A jak jsi přišel na to, že jsem je zapojil jako voltmetry?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

U těchto levných čínských multimetrů často dochází k nedokonalému kontaktu u otočného spínače. Někdy stačí s knoflíkem jen jemně pohnout a měřený údaj se změní. Zkusil bych tedy kontaktní plošky přepínače vyčistit, zkontrolovat, zda nejsou zkorodovány, "vydřeny", případně pérka pod knoflíkem opatrně napružit a plošky jemně přimáznout. Montáž součástek na tištěném spoji jste si již jistě zkontroloval.
Důležité je, mít seřízen základní napěťový rozsah přístroje (200 mV), od kterého se pak odvíjí přesnost měření na všech ostatních rozsazích.
Délka bočníku pro rozsah 20A není podstatná. Podstatné je, aby při průchodu proudu 20A, bylo mezi konci bočníku právě těch 200 mV - tedy základní napěťový rozsah přístroje. To lze nastavit změnou délky bočníku, změnou jeho průřezu (pilník, kleště) a samozřejmě, též kvalitou jeho připájení.
To pájení patice pro kontrolované tranzistory, pokud při něm nedošlo ke zkratu mezi vývody, bych neřešil - není to pro přesnost měření proudu vůbec podstatné.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Ráno moudřejší večera. Při prohlídce Vašich fotografií mě dnes ještě dodatečně napadlo:
Zkuste se zamyslet, do jaké míry je reálné chtít po přístroji, se vstupními zdířkami z tenkého plechu a s takto letovanými přívody k tištěnému spoji, jak je vidět na fotkách, měřit proudy na hranici 20A.
Koukněte jaký průřez má samotný bočník a jak je ke vstupním zdířkám, přes tištěný spoj, připájen cínovou pájkou. Zda při průchodu proudu 20A nebude bočník, zdířky i tištěný spoj proudově nadměrně zatěžován. Zda se Vám tyto části nebudou při měření postupně ohřívat a tím též při měření postupně měnit hodnotu odporu a úbytku napětí.
Prohlédněte si dodané kablíky a posuďte, zda provedení hrotů, banánků a průřez kablíků, je pro měření proudu 20A dostatečný.
Pokud máte potřebu měřit proudy v řádu jednotek, či desítek ampér, můžete to řešit lépe dimenzovaným externím bočníkem, např. 20A/200mV a měření proudu pak provádět na základním napěťovém rozsahu 200 mV.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Tych 20A je pri takychto lacnych merakoch teoreticka hodnota a obcas tam byva napisane "max. 10 sekund" - prave preto, ze sa to zohrieva.

V mojich multimetroch je skutocne ten bocnik "skalibrovany" - je v nom zarez. Ale presnost merania prudu som nikdy nekontroloval.

Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#8 Příspěvek od psychosalam »

to jsou měřáky pro bohatý lidi. Jsou jen na jedno použití. Změřit a vyhodit. Normální český člověk si takovýhle měřáky pro boháče dovolit nemůže. Krom boháčů, kteří jimi 1x změří a pak přístroj vyhodí, tyhle měřáky kupujou ještě sponzoři Čínský lidový republiky. No proti gustu žádný dišputát.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

rnbw píše:Tych 20A je pri takychto lacnych merakoch teoreticka hodnota.....
Pri tých rozmeroch multimetrov by som rád videl bočník, ktorý sa nehreje.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Pro Psychosalam:
Jistě máte svou pravdu, kterou Vám nikdo nebere.
Nicméně, zakladatel tohoto vlákna se nikoho neptal pro koho jsou tyto přístroje určeny, jaké má mít majitel přístroje majetkové poměry, ani zda se s těmito přístroji má měřit opakovaně, nebo je třeba přístroj po prvním měření vyhodit!
Ono měřit lze s přístrojem za desetitisíce, ale i s jednoduchým čínským výrobkem - akorát člověk musí vědět co chce měřit, s jakou přesností, jak na to a jak správně interpretovat výsledek měření.
Svým příspěvkem jste k tématu přesnosti měření na proudových rozsazích u multimetru DT9205A nic nesdělil, ani neporadil.
Nechcete toto, místo svých laciných proklamací a osočování napravit - třeba rozborem a návrhem technického řešení problému, který zakladatele tohoto vlákna zajímá především?
Naposledy upravil(a) Otkundes dne 29 zář 2012, 16:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Davidus »

experimentálně jsem zkusil jaký odpor bočníku má multimetr co tu leží na stole, a vychází mi 10mOhm, odpor měřících kabelů je 60mOhm
tzn ztráta na bočníku bude 0,2V*20A = 4W, bočník vevnitř není zrovna prcek + má velké chladící plochy
sranda je že na kabelech bude ztráta podstatně větší

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Naspäť k téme - mám 4 ks tých "lacných" prístrojov /dokonca5ks/ a porovnával som ich navzájom: v žiadnom prípade sa merané hodnoty prúdov alebo napätí nelíšili viac ako 5-6%. Teda ak tazateľ má tak odlišné/rozdielne hodnoty prúdu, niektoré prístroje sú špatné.
Ale - čo mu bráni, aby si otestoval, ktorý/ktoré merajú špatne? Stačí na to obyčajná baterka či na LED alebo žiarovku.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

U mýho DT-čka originál měřící kabely nedovolí průchod ani 5A. mají tenší měděný jádro, než moje sluchátka k MP3 přehrávači..

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#14 Příspěvek od Vojta7 »

Davidus píše:experimentálně jsem zkusil jaký odpor bočníku má multimetr co tu leží na stole, a vychází mi 10mOhm, odpor měřících kabelů je 60mOhm
tzn ztráta na bočníku bude 0,2V*20A = 4W, bočník vevnitř není zrovna prcek + má velké chladící plochy
sranda je že na kabelech bude ztráta podstatně větší
DT9205A má uvedenou stejnou hodnotu, i když, jak už jsem psal a ukazoval, každý z vyfocených má bočník jiný. Ale o to nejde, už jsem to "srovnal" tak, že se liší max. o 3 procenta. Jde mi o to, že ani jeden neměří na rozsazích pro mA. Na jednom jsem sice našel spálený R31 (100 Ω) a od něj "načatý" R30 (1 Ω), ale na druhém jsou v pořádku a přesto neměří. :?
Přiložené kabely jsem rovnou vyhodil a používám jiné.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Na rozsazích do 200mA neměří vůbec (neukazují nic) nebo měří rozdílně od očekávané hodnoty?
Jak se mu přihodilo, že má spálené bočníkové odpory? Je tam přece pojistka na 200mA. Mohlo se toho poškodit víc. A napětí ukazují správně?
Moje laciné měřáky začnou ukazovat špatně na konci rozsahu, pokud je slabší baterka, ale ještě nenaběhne signalizace "LOW BAT". To je dost zákeřná vlastnost.



Jinak jsem v podstatě zastánce těchto extrémně laciných a přesto překvapivě přesných čínských měřáků. Na jejich obhajobu jsem pro zajímavost vyfotil menší skupinku při proudech 10mA - 100mA a 1A. Odchylky jsou v povolených tolerancích pro udávanou přesnost a rozsah.
Takže tvoje měřáky buď zakusily nějaké kruté zacházení(viz spálené odpory), nebo jsou prostě vadné i bez zjevné příčiny.
Přílohy
DMM laciné při měření 10mA -100mA-1A.jpg
(258.74 KiB) Staženo 211 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“