Přimotání sekundáru toroidu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#31 Příspěvek od FERYACT »

Moc se omlouvám že jsem upozornil na možnost třeba půlzávitu.Je to technicky absolutně správné a může to tazatel někdy v životě potřebovat.Týká se to vinutí na transformátorech.Není to konina typu:"Jaké zesílení má odpor"?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#32 Příspěvek od Andrea »

Ne není to absolutně správné. Takový půlzávit je půlzávit jen teoreticky bez zatížení. Jakmile jím teče proud, klade mg. toku odpor a tak se tok začne odklánět do druhé poloviny jádra a rázem je po půlzávitu (má nezanedbatelný rozptyl). Aby se tomu zabránilo, musí se použít vyrovnávací závity nakrátko a tím se to celé zesložiťuje a velikost potřebné "dírky" roste. Navíc provrtáním jádra složeného z izolovaných plechů přijde izolace vniveč, takže vzrostou ztráty, je to tedy použitelné tak možná pro prachová jádra. Takže jak jsem napsala, teorie je to hezká, ale praktické využití je mizivé.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#33 Příspěvek od FERYACT »

Andreo u měřících transformátorů které bývají třídy 0.2 nebo 0.1 jsou tvrdé podmínky.Tedy přesnost na promile.Úhel fázové chyby je max 5minut.Ty jsi náš nejlepší teoretik a máš teoretickou pravdu.Pracoval jsem jako elev na měřících transformátorech pod vedením Dr.Hanuše.Praxe nesouhlasí s teorií.
Praxe je špatná.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#34 Příspěvek od Andrea »

A co že tím chtěl pan učitel říct?

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#35 Příspěvek od jarda »

Vidím to na společné ANO. A žehnám. :) Vrtat - bych to nevrtal. A proč? A vrtat se v tom? A proč? Proto. Tak žehnám. :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#36 Příspěvek od EKKAR »

Andrea píše:A co že tím chtěl pan učitel říct?
Asi tolik: ŠEDÁ JE TEORIE, ZELENÝ VŠAK STROM ŽIVOTA. Vystrč občas ňufák mezi NETEORETICKÝ lid a nebudeš překvapována podobně jako jsou překvapení naši politici, že na někoho z nich někdo v davu vytáhnul (byť plastikovou) pistoli...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#37 Příspěvek od PavelFF »

Jojo. Miluju technicky erudované příspěvky mířící přímo k věci jako je EKKARův. Hodně mi pomohl pochopit problematiku polovičních závitů. :)

Přitom je to jen nedorozumění. Feryact nám chtěl v dobrém úmyslu rozšířit obzory(bez ironie). Jen k tomu vybral špatný příklad navinutého a zaizolovaného toroidu, kam se dírka vrtá fakt těžko.

Je škoda, že to dospělo to až do stádia, kdy se vytahují autority jako je Dr. Hanuš, což mě vadí. Není to záruka, že se genialita Dr.Hanuše přenesla dál.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Bernard »

Přiznám se, že sláva Dr. Hanuše se vyhla mému povědomí. Ve snaze to napravit jsem se optal Googla, ale i ten nabídl jen nějaké chemiky, bylinkáře, kněze a pár doktorů - mezi nimi i jednoho psychiatra, ale to určitě nebude ten zmíněný.

Když tu Andrea nastíní, že teoretický půlzávit není nutně praktický půlzávit, hned je nařčena z pouhého teoretizování, jako kdyby tvrdila opak. Někteří oponenti jsou dost zaslepení.

Jinak jsou jádra netoroidní, které dírku mají, a dokonce ne jednu, ale čtyři, se kterými se dají dělat štvrtzávity. Žeby to využíval i dr. Hanuš? :)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#39 Příspěvek od mtajovsky »

PavelFF píše:... Feryact nám chtěl v dobrém úmyslu rozšířit obzory(bez ironie). Jen k tomu vybral špatný příklad navinutého a zaizolovaného toroidu, kam se dírka vrtá fakt těžko ...
To jedna věc, já to tak taky vidím. Ale háček je i v tom, že vzpomínané měřící transformátory (předpokládám napětové) pracují naprázdno. A pak se na půlzávitu skutečně indukuje poloviční napětí. U silového trafa jsou poměry odlišné.
Pro vylepšení by ještě někdo mohl analyzovat, jak to bude, když uděláme půlzávit na primáru a trafo zatížíme :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#40 Příspěvek od Andrea »

Bernard píše:Jinak jsou jádra netoroidní, které dírku mají, a dokonce ne jednu, ale čtyři, se kterými se dají dělat štvrtzávity. Žeby to využíval i dr. Hanuš? :)
S EE (EI) jádrem se dají udělat třeba i 3/7 závitu.
Kdyby se někdo nudil www.ti.com/lit/ml/slup200/slup200.pdf

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#41 Příspěvek od Bernard »

Tak to je fakt zajímavý, třeba 3/7 závitu a bez dírky! Co všechno lidi nevymyslej. Třeba bych to i zkusil nasimulovat, ale v poslední době se zase až tak nenudím. Uvidím. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“