Jakou UPS koupit?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Jenda_KL »

Jak potom může existovat třída A++ ? Kde je kompresor v činnosti 10% času a ta startovací špička vyrobí tím pádem dvojnásobnou spotřebu lednice ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Ta spicka je tam na chvilku, takze jej celkova energia je mala.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Jenda_KL »

Při rozběhu se sepne budicí vinutí kompresoru a spolu s protitlakem tento stav trvá max. 2s. Ručka wattmetru vylítne k 600W.
Dejme tomu že 600Ws je pro start.
Následně lednice běží 30s s odběrem 60W, což je 1800Ws.
Termostat spíná zhruba po pěti minutách.
Dobře, spotřeba je větší jen o třetinu.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#19 Příspěvek od rob_brno »

Zkoušel jsem na SU1400I 7let starou lednici. APC jsem zapojil na aku 24V 150Ah.

Při startu kompresoru Wattmetr ukáže 750W,za běhu 140W, lednice běží i na 60Hz bez jakýchkoliv doprovodných zvukových efektů. Pouze v případě vypnutí při běhu kompresoru a následného zapnutí jede do protitlaku s příkonem 1100W, která shodí měnič v UPS.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#20 Příspěvek od jarda »

Dal jsem na 2000VA UPS byt, ale jen elektroniku a plynový kotel, ne pračku, ledničku, mrazák. Není důvod. Lednička vydrží, PC a TV a ostatní i odejde na výpadek. A to je podstata a smysl zálohování.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Jenda_KL »

jarda píše:podstata a smysl zálohování.
Někteří z nás využívají střídače silnějších záložáků jako primárního zdroje, třeba z důvodu absence sítě. Možná proto se img_rbk ptal na lednici.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#22 Příspěvek od jarda »

Třeba na chatě, ale čas zásahu i tak nepustí, je potřeba i informace zpětné, a jak dlouho? Takže lednice v bytě. Na chajdě proč? Na UPS? Však jsou i stovky KW na UPS, ale ne gratis. Takže podstata. A kdo ví, neptá se.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Jenda_KL »

jarda píše:Třeba na chatě, ale čas zásahu i tak nepustí, je potřeba i informace zpětné, a jak dlouho? Takže lednice v bytě. Na chajdě proč? Na UPS? Však jsou i stovky KW na UPS, ale ne gratis. Takže podstata. A kdo ví, neptá se.
Cože?

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#24 Příspěvek od jarda »

Málo informací. Nemáš elektriku? Potom rozumím. A skladování potravin pod zemí? Tak je to gratis. A po staletí. Třeba fakt specifikovat podstatu, jinak to chápe málo lidí. Neumím si to představit.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#25 Příspěvek od PeteBurns »

S protitlakom to ale nic spolocne predsa nema, lebo tak casto kompresor nespina, aby sa tlaky nestihli vyrovnat..a ak zopne, tak sa nerozbehne ani na tvrdych 230V a vypne ho az tepelna ochrana..to uz zavisi na pouzitej UPSke ci menici, ci tych cca 700W tu kratku dobu vydrzi alebo vypne. Len co som si pri testovani vsimol taku zaujimavost, tak tepelna ochrana v starej chladnicke vypla po 5s, v novej je to vyse 20s, co uz je dost dlha doba. No pri beznej prevadzke takyto stav nemoze nastat, jedine pri kratkodobom vypadku alebo rucnom vypnuti a naslednom zapnuti, takze hlavne aby bola UPSka schopna ten kompresor rozbehnut.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#26 Příspěvek od rob_brno »

Jenda_KL píše:
jarda píše:podstata a smysl zálohování.
Někteří z nás využívají střídače silnějších záložáků jako primárního zdroje, třeba z důvodu absence sítě. Možná proto se img_rbk ptal na lednici.
Přesně tak. Budu s UPS dělat tchánovi na zahradě FV pro "elektrifikaci" chaty. 1kW sinus měnič stojí hezkých pár tisíc, tak proč nevyužít zadarmo UPS(válí se mi tu 4ks)

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od Vogon »

To samozřejmě můžeš.
Dostaneš se sice do legračních problémů s dobíjením inside baterií v UPS externím dobíjením, (předpokládám-li správně, že budeš tyto baterie dobíjet FV) ale řešitelné to je.
Dál je potřeba si uvědomit, že UPS o jmenovitém výkonu není konstruována na trvalý provoz tohoto výkonu. Trvalým provozem, myslím chod měniče více jak dvojnásobek max. doby zálohy s orig. baterií.
Taky bude legrace s chlazením měniče... etc.
Ono je tý legrace víc a relativně vysoká cena sinus měničů má svý opodstatnění.
Ale jestli to myslíš vážně tak se k tomu ještě dostanem. ;-)

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#28 Příspěvek od czatlantis »

Ještě mi přijde, že UPSky mají hrozně mizernou účinnost při běhu na baterky s malým vytížením - mám tu jeden měnič, co nezatíženej bere nějakých 300mA při 12V, zatímcoSmart 750VA UPSka (sice s větším výkonem) bere 1,5A při 24V
Takže pokud tam zapojíš jen nějakých pár W, tak promrháš většinu energie v UPSce.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#29 Příspěvek od jarda »

Dokonce ta SMARTka topí a "hučí" i při vypnutí tlačítkem na panelu, takže se dostávám k řešení odpínání AKU na noc, když už jsem i rozdělil zapínání jednotlivých zásuvek vypínači pro selektivní zapínání spotřebičů na čelním panelu /standby režim mají, asi móda/, a mám jich v bytě více, takže musím s tím něco udělat

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od Vogon »

czatlantis píše:Ještě mi přijde, že UPSky mají hrozně mizernou účinnost při běhu na baterky s malým vytížením -
To ti přijde naprosto správně - při zatížení do 30% má měnič u většiny sinusových UPS účinnost kolem 60-75%. Což ve spojení s nutností omezení výst. výkonu při trvalém provozu, činí z takto koncipovaných sestav (UPS+FVE) jedny z nejneúčinějších systému vůbec.
Ale lidi si myslej že ušetří, protože se jim někde válí nějaká UPSka.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“