Stabilizátor 12 V 0,15 A - triviální záležitost?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

Stabilizátor 12 V 0,15 A - triviální záležitost?

#1 Příspěvek od VirtualMan »

Ahoj všem!

louskám tady takový oříšek, a nějak ne a ne najít rozumné a jednoduché řešení. Neporadí někdo?

Mám generátor, ze kterého leze střídavý proud. Tento střídavý proud je usměrněn můstkovým usměrňovačem, a vyhlazen kondenzátorem 47M/250V. Podle otáček generátoru je výstupní stejnosměrné napětí při nezatíženém výstupu až 200 voltů.
Ke generátoru bývá připojena zátěž cca 75 W, která způsobí pokles napětí na cca 15 V. Tato zátěž nemusí být připojena vždy, takže musím počítat s rozsahem napětí 15 - 200 V stejnosměrných.

A teď co bych s tím potřeboval udělat.

Potřeboval bych vyrobit stabilizátor, který by dokázal pracovat s tak širokým rozsahem vstupních napětí a na výstupu by dával 12V / 0,1A.

Pochopitelně by mělo jít o jednoduché a elegantní řešení, které bude co nejméně zatěžovat generátor zbytečnými ztrátami. Ideální by byl stabilizátor z řady 7812, ale ten jaxi nesnese větší vstupní napětí než tuším 35 V.

Prosím zkušenější, aby se slitovali :( Děkuji

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

alovka tu kdysi publikoval toto zapojeni: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&thold=-1
Vypada to zajimave, jen kde sehnat ten IO.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od VirtualMan »

Jojo, to vypada skoro presne jako to, co bych potreboval. Problem nejspis bude v tom, ze ten svab je uz dnes asi fakt historie. Prolezl jsem snad celej internet a zminku o nejakem ekvivalentu jsem zatim nenasel.

Na druhe strane si jako optimista rikam, ze kdyz pred deseti lety nekdo vyrabel tak chytrou vecicku, po deseti letech treba nekdo dela neco jeste lepsiho.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#4 Příspěvek od Maskot »

Jen na okraj co je to za generator?Zkusit regulovat nejdrive ten?

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od VirtualMan »

Maskot píše:Jen na okraj co je to za generator?Zkusit regulovat nejdrive ten?
To bohuzel nejde, pac nema budici vinuti. Rotor ma trvale magnety a proud se odebira z vinuti statoru. Jako klasicke dynamo na kolo.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

Moznost

#6 Příspěvek od VirtualMan »

Jedno reseni ktere se mi zdalo ze zacatku dost silene existuje, a mozna bude i nejjednodussi. Moje myslenkove pochody se ubiraly zhruba timto smerem:
Pomohlo by tam dat "velikou a silnou zenerku", asi tak 30V/80W, která by vytvarela nahradni zatez v pripade, ze puvodni uzitecna zatez je odpojena, a nedovolila by prelezt vystupni napeti treba pres 30V. Pak uz by se pro ziskani 12V dal pouzit standardni stabilik rady 7812.

Tak jsem patral a badal, a ona se taková "zenerka" da udelat nejspis pomerne jednoduse. Zda se, ze by stacilo modifikovat tenhle vynalez Zdenka Slovana:
http://jawa.mysteria.cz/tech/regulator/regulator.php

Jedinou nevyhodou se jevi zbytecna trvala zatez generatorku, ale to se da prezit.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

15 až 200 V

#7 Příspěvek od jasin »

Co použít jednoduchý tyristorový předregulátor a za ním 7812? Tak se nezatíží generátor víc než je nutné. :idea:
Jde o notoricky známé zapojení, ale pokud by přesto byl zájem, regulátor sem někam nahraju. :comppc:

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od janousek »

Co takhle to zkusit napájet ze sítě místo z generátoru?

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od DjRix »

Použij klasický stabilizátor s tranzistorem a zenerkou,tranzistor použij BU508 nebo podobný + chladič,je potřeba počítat se ztrátou tak 15W,zapojení kdyžtak dodám,kdysi jsem řešil něco podobného na dobíjení baterií na chalupě z větrnýho dynama.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“