Jakou UPS koupit?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#31 Příspěvek od img_rbk »

Co je to za cudo, alebo som chybal vtedy v skole?
Ak potrebujete "roztočiť" asynchrónny motor na cirkulárke, rezačke na dlažbu, alebo kompresor, tj,
zariadenia s ťažkým rozbehom, rozhodne volíte elektrocentrálu s kompaundným trafom.

Tieto motory majú vskutku "TVRDÝ Rozbeh", ale kompaundné trafo zabezpečí, že elektrocentrála je schopná dodať veľký rozbehový prúd a to aj na úkor poklesu napätia. Nižšie napätie asynchronnému motoru nijako neublíži. Počítajte, že pre svoj "jednokilowatový" motor potrebujete krátkodobo 2 - 4 násobok jeho menovitého výkonu.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#32 Příspěvek od rob_brno »

Vogon píše:To samozřejmě můžeš.
Dostaneš se sice do legračních problémů s dobíjením inside baterií v UPS externím dobíjením, (předpokládám-li správně, že budeš tyto baterie dobíjet FV) ale řešitelné to je.
Dál je potřeba si uvědomit, že UPS o jmenovitém výkonu není konstruována na trvalý provoz tohoto výkonu. Trvalým provozem, myslím chod měniče více jak dvojnásobek max. doby zálohy s orig. baterií.
Taky bude legrace s chlazením měniče... etc.
U dobíjení si zatím uvědomuju problém s vysokým dobíjecím externím napětím AKU. Jde o NiCD, kde při 20článcích končí dobíjení na napětí mírně přes 30V. Což se asi měniči v UPS nebude líbit.
Ad výkon nepočítám, že by UPS měla dávat v tahu plný výkon. Bude tam asi TV, lednička, LED světla. Takže když se to všecko potká, trvale to bude do 300W.
UPS plánuju Smartku 1400, která má chlazení ventilátorem.

Jak budu mít čas vše popsat, založím na to extra vlákno.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#33 Příspěvek od rob_brno »

czatlantis píše:Ještě mi přijde, že UPSky mají hrozně mizernou účinnost při běhu na baterky s malým vytížením - mám tu jeden měnič, co nezatíženej bere nějakých 300mA při 12V, zatímcoSmart 750VA UPSka (sice s větším výkonem) bere 1,5A při 24V
Takže pokud tam zapojíš jen nějakých pár W, tak promrháš většinu energie v UPSce.
APC 1000 žere z DC naprázdno cca 20W, 1400 kolem 30W (je tam ten větrák navíc). Moje externí AKU mají papírově 3,6kWh. Takže počítám, že z nich min. 2kWh dostanu. Jako zdroj budou 2x230Wp panely. Při slunném dnu by měly být panely schopny do AKU ty 2kWh v jednom dni dodat.
Samozřejmě je důležité spotřebiče rozdělit do kategorie DC a AC, aby měnič v UPS jel co možná nejkratší dobu, kdy je to opravdu potřeba
Když se podíváš na ekvivaletní profi sinus měniče s výkonem kolem 0,5 - 1kW, tak si taky něco naprázdno vezmou - bývá to kolem 10W.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Jenda_KL »

rob_brno píše:sinus měniče s výkonem kolem 0,5 - 1kW, tak si taky něco naprázdno vezmou - bývá to kolem 10W.
Potvrzuji, 1500VA sinus bere naprázdno 15W, respektive asi trafo v magnetizačních ztrátách.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#35 Příspěvek od czatlantis »

Tak málo? Já tu posledně měl APC smart 1500VA rack puštěnou ze zdroje a při 24V to bralo nějak 1,5A. Ještě to můžu přeměřit jak bude čas

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#36 Příspěvek od Vogon »

Nic nemusíš měřit to je tak akorát. APC sedmistovka bere bez zátěže z baterií 0,7-1,2A patnáctistovka 1,1-1,5 a třítisícovka kolem 2,5A. Záleží to jak maďaři namotali trafo a jak je nastavený budič mostu a na rozptylu součástek. Pokud je to nějak míň tak je to spíš divný.
On Jenda asi chtěl potvrdit ten měnič o příspěvek výše a ne UPS

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#37 Příspěvek od PeteBurns »

Lenže treba brať hlavne do úvahy koncepciu meniča, tá rozhoduje o spotrebe naprázdno...UPS-ky majú veľké železné ťažké trafo, modulované na primári, preto tá vysoká spotreba...meniče majú spínaný zdroj a malé feritové ľahké trafáčiky, sínus je modulovaný až na výstupe, preto tá nízka spotreba...je asi tretinová až štvrtinová oproti UPS-kám, a nesínusové meniče ju majú ešte asi o polovicu nižšiu ako sínusové, pritom často stačia aj tie a sú oveľa lacnejšie...minimálne na chladničku a mikrovlnku určite...na TV už nie, robia na obrazovke pásiky, dokonca aj na niektorých LCDčkach, čo je dosť nafigu...dá sa na to zvyknúť, ale sínus je sínus...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#38 Příspěvek od rnbw »

Mnohe lacne male UPS nemaju zelezne trafo. Ale maju zase maly vykon.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#39 Příspěvek od sr71 »

víte nìkdo co znamenají hodnoty výkonù udávané výrobci u UPSek?
napø. "skuteèný výkon 900W, zdánlivý výkon 1500W" nebo "Výstupní výkon 240W / 400 VA"
vùbec tìmto údajùm nerozumím, oèekával bych že UPS napø. 1500W budu moct aspoò krátkodobì použít pro zátìž 1500W, ale v praxi je možné zatížit max. tìmi nižšími hodnotami (nìkdy ani to ne). A ty W versus VA - není to náhodou prakticky ta samá jednotka? Jsou ty udávané hodnoty pouze marketingovým tahem výrobcù? i když udávají to takhle i ti renomovaní
8O

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#40 Příspěvek od PeteBurns »

Skutocny vykon je realny vykon, na odporovej zatazi, vo Wattoch, napatie krat prud v hocijakom casovom okamihu, pri striedavom jave su oba vo faze...zdanlivy vykon je pri posuve medzi prudom a napatim, takze je zdanlivo vacsi, o ucinnik, ide vsak o to, ze hoci je prud rovnaky, realny dodavany vykon v kazdom casovom okamihu je nizsi, pretoze v maxime napatia nie je maximum prudu a naopak, v maxime prudu nie je maximum napatia...takze napriklad UPS zvladne dodat zdanlivo 1500VA, realne 1000W...a zdanlivo je naozaj zdanlivo, pretoze zalezi na ucinniku, aky je velky posun medzi napatim a prudom, od toho zavisi aj samotna velkost zdanliveho vykonu...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#41 Příspěvek od sr71 »

úèiníku rozumím, ale nechápu k èemu je v pøípadì UPS dobré udávání zdánlivého výkonu

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#42 Příspěvek od Mira_A »

Tak že UPS žere když střídá naprázdno nebo i v zátěži je jasné.
Avšak docela nemilé je, že ona žere i když nestřídá a ani nenabíjí.
Měřil jsem to a dělá to tak 10W. To zas není tak málo.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#43 Příspěvek od czatlantis »

sr71 píše:účiníku rozumím, ale nechápu k čemu je v případě UPS dobré udávání zdánlivého výkonu
Tak jestli si správně vzpomínám, tak účiník máš jako poměr zdánlivej a reálnej. Na UPS jsem většinou viděl napsaný VA/W nebo VA a pod tím účiník.

Už jsem na to potkal taky diskuzi na nějkým fóru, kde se hádaly dvě strany lidí - jedni tvrdili že na zdroji enegie nemá účiník co dělat (že se to uvádí jen na spotřebicích), druzí zase že je to normální uvádět i na zdroji.

Když zapojím "selskej rozum", tak mi přijde uvádění VA nebo účiníku naprosto logický - máš dva prostředky a ani jeden nesmíš překročit. Prostě je potřeba nějak ošetřit situace, kdy máš výkon UPS třeba 1000W, ale při připojení obrovskýho kondenzátoru by to dělalo reálných - na ztrátách třeba jen 20W (takže výkon by nebyl překročen), ale teklo by sem, tam třeba 2000VA a UPS by to logicky nezvládla.
Přijde mi to podobný jako napětí a proud u lineárních stabilizátorů...buď můžu stabilizovat 5A s úbytkem max 3V, nebo můžu mít úbytek 15V, ale proud už můžu mít jen 1A. Ale stejně v popisu součástky je uvedeno 30V/5A.

Hlavní problém je myslím v marketingu, kde se samozřejmě uvádí větší číslo. Správně by se měly uvádět jen watty a VA jen jako doplňující údaj pro případy, kdy je to potřeba.


A jen tak když už jsme u toho - co se stane s tou energií, co se vrací do UPS třeba při kapacitní zátěži? Ztopí se na teplo, nebo se to dá nějak inteligentně využít zpátky?

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od hafca »

Mira_A píše:Tak že UPS žere když střídá naprázdno nebo i v zátěži je jasné.
Avšak docela nemilé je, že ona žere i když nestřídá a ani nenabíjí.
Měřil jsem to a dělá to tak 10W. To zas není tak málo.
Je otázka, čím jsi to měřil, ne všechny měřáky to umí změřit korektně.
Já měřil starší APC500 a při nabitých baterkách má spotřebu max. 1W. Alespoň tak to ukazuje Zalman ZM-MFC3 co mám na regulaci otáček ventilátorů v PC. Ten umí mi regulaci i měřit okamžitou spotřebu PC a ta se zvedla maximálně o ten 1W.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#45 Příspěvek od PeteBurns »

Ale nemozes porovnavat malu nesinusovu UPSku s velkou sinusovou, medzi nimi je dost velky rozdiel v kludovej spotrebe...ako tu bolo spomenute, 1500-ka berie zhruba 1.5A naprazdno, co je pri 24V teda dost vela, ak je vykonovo nevyuzita...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“