Zápach z praèky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roman16
Příspěvky: 13
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

Zápach z praèky

#1 Příspěvek od roman16 »

Zdárek všichni. Mám praèku Elektrolux asi 10 let a dnes pøi praní zaèala smrdìt jako když se pálí nìjaký umakart.Motor se toèí normálnì, jen trochu cvakají uhlíky. Koukal jsem na nì a jsou docela krátké a pøi vyšších otáèkách motoru(pøi odstøeïování) se na nich jiskøí.Také jsem koukal na rotor a zdálo se mi, že 3 ty mìdìné plošky jsou nevyleštìné a když pøes nì jdou ty uhlíky tak to cvaká.Nevíte co by to mohlo být.Bojím se jí pustit abych nevyhoøel.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

roman16 píše:Nevíte co by to mohlo být.
Je to rozbitý :lol:
Ale teď vážně, v podstatě sis odpověděl sám. Uhlíky už mají to nejlepší za sebou.
roman16 píše:Bojím se jí pustit abych nevyhořel.
Ty pravděpodobně nevyhoříš, ale s tím motorem to bude horší.

Je také možné, že rotor toho motoru to má za sebou.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím Vás..

Jsou to určitě uhlíky!

Máme pračku beko typuji 2-3 roky a pereme tak často že jsme už ty uhlíky měnily. Přesně takto se to projevovalo, byl cíťit ,,ampérový smrad" při otáčení bubnu bylo slyšet cvakání a při praní to prskalo. Po koupi nových uhlíků jsme zjistily, že ty nové jsou asi třikrát tak delší než ty opotřebené.

Myslím, že když se na to vykašleš, a budeš takto prát, oprská se ti rotor a bude to zničený, ty uhlíky jsou už pak tak krátký že ta pružinka má téměř nulový přítlak na rotor a hodně to prská a zničí se ti rotor..

Pokud nehodláš pořizovat novou pračku tak vyměnit uhlíky.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Jirko, Jirko, ta češtin být tvůj dostihový kobyl, co? :D
Napřed vykáš, potom tykáš.
A doposud jsem si myslel, že jsi kluk, ne holka:
často že jsme už ty uhlíky měnily
Po koupi nových uhlíků jsme zjistily
Chybějící čárky se snažím překousnout...
A prosím, moc prosím, jak poznám "Ampérový smrad"? Je jiný než voltový?
Snaha pomoci druhým je samozřejmě ceněna, ale zkus ten mateřský jazyk trochu pilovat 8-)

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

jo sry, psal jsem ve spechu. Mas pravdu, spatne sem se vyjadril, asi mi v tu chvilku nic lepsiho nenapadlo.. Mel jsem zacit se slovy ,, U nas se tak casto pere ze,,. Samozrejme, ze jsem kluk.. Voltovy smrad je hovadina, amperovy take.. Ale nazyvam tak smrad ktery vznika nespravnym pruchodem proudu,

Uživatelský avatar
roman16
Příspěvky: 13
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od roman16 »

A pomùže to "vymìnit uhlíky". Já to už zkusil z jiného motoru (pùjèily mi ho v servisu)a to byl ještì vìtší ohòostroj. Když jsem zkoušel jiný motor(ten pùjèenej) tak se mi zdálo že to smrdí také.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ty ohořelé plošky na komutátoru opravdu znamenají nejspíše konec . A ten rotor mohl opravdu odejít z důvodu krátkých uhlíků , když bylkontakt s komutátorem nedokonalý a z toho důvodu se komutáror přehřál i s vývody do něho vedoucími s následným zkratem . I obráceně to funguje stejně . po proražení vinutí rotoru začne na uhlících hořet oblouk a jejich likvidace je velmi rychlá v řádu desítek sekund i s těmi čichovými projevy .

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#8 Příspěvek od PCmaniac99 »

Moje maminka má pračku ariston už asi 12 let, né-li déle. Nikdy na ní nikdo nic neměnil. Jen jednou když vyprala ručně tkanej koberec, tak jsem musel vyčistit vypouštěcí hadici. Myslíte že bych měl zkontrolovat uhlíky? Nebo něco dalšího? Kkoukám, dnešní pračky jsou spotřební zboží... máme s přítelkyní pračku LG stáří cca 3 roky. Tak jsem zvědav co vydrží...

Uživatelský avatar
roman16
Příspěvky: 13
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#9 Příspěvek od roman16 »

A co když dám nový motor. Nemùže se spálit znova. Jak jsem psal, tak jsem ho taky na chvíli zkoušel a zapáchalo to o trochu ménì(ale zapáchalo). Nemùže tam být ještì jiná závada, že tøeba tam jdou jiné proudy nebo je znièeno nìco v okruhu pøed motorem.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

roman16 píše:...že třeba tam jdou jiné proudy...
A co třeba zavolat servisáka, když tomu nerozumím??

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ne , ani špatná regulace nezapříčiní nějaké hoření motoru . Jen si dej pozor na případné zapojení konektoru motoru , aby vše , včetně třeba tepelné pojistky , bylo dobře připojeno .

Uživatelský avatar
roman16
Příspěvky: 13
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od roman16 »

To jsem udìlal jednou když se mi motor toèil jak o závod i když mìl jen prát(toèit pomalu).Servisák vyndal motor,oèistil kontakty snímaèe otáèek, zaplatil jsem mu 560Kè(vèetnì cestovného)a odjel. Takže se mi do starý praèky nechce cpát prachy když bych zjistil sám že je v tahu napø motor.Takovéhle rady asi do tohoto fóra nepatøí.

Uživatelský avatar
roman16
Příspěvky: 13
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#13 Příspěvek od roman16 »

Ještì mi v práci radily aby nesmrdìl programátor.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

roman16 píše:Ještě mi v práci radily aby nesmrděl programátor.
Ty se máš, že máš v práci samý ženský? Ikdyž ono taky není o co stát. :D
Tak si nejdřív ujasni odkud ten zápach vychází. Pračka je příliš široký pojem.
A můžu tě ujistit, že i rady "Dej to do servisu" do tohoto fóra patří, pokud je jasné, že na to tazatel evidentně nestačí.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Taky to můžeš pojmout tak, že kdo z opravářů praček přítomných na fóru se ti na to přijde zadarmo podívat, tomu nabídneš zadarmo něco z tvého oboru.
roman16 píše:třeba tam jdou jiné proudy
Existují vůbec jiné proudy než střídavé a stejnosměrné???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“