Jak upravit zdroj svítidla pro napájení LED

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

Takže "neznámý ss zdroj 12V".

Problém je, že to závisí na topologii toho zdroje. Mohli bychom sestavit seznam všech běžných řešení, ale stejně bys nevěděl, který se vztahuje na tvůj zdroj.

Abych navázal na Duvsana, v tom samokmitu by se to upravilo změnou počtu závitů na pomocném trafu (L3, L4, L5).

V topologiích, kde se používá přenos zpětné vazby optočlenem, je nejjednoduší změnit odpůrky v jeho okolí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#17 Příspěvek od satam »

Děkuji Habesanovi a ještě jednou Duvsanovi za konstruktivní odpovědi, myslím, že mi to stačí k tomu, abych ten zdroj otevřel a pokusil se o úpravu.

Žádám moderátora nebo admina o uzamčení tématu.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#18 Příspěvek od Duvsan »

Nechceš zverejniť tú správnu schému?

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#19 Příspěvek od satam »

Rád bych, ale bude to pár dnů, možná i nějaký týden trvat, mám teď trochu jiné starosti. To jen ve chvílích, kdy mám trochu pauzu, brouzdám po netu. :P

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od sis2 »

Pokud je to zdroj pro halogeny, bude to nejspíš zapojení podle dříve uvedeného schéma. Asi bude potřeba přidat 2 až 3 závity na L5 - aby zpětná vazba byla dostatečná na udržení kmitů s malou zátěží. Nedávno jsem jeden takový zdroj dělal - pro zátěž od 5W do 55W (test autožárovkami) potřeboval 3 závity na L5 a po 4 závitech na L3 a L4.
Pokud však jde o zdroj se ss výstupem, bude asi zapojený úplně jinak. Dokud tohle nevyjasníš, těžko něco doporučit...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#21 Příspěvek od Duvsan »

Keď hrábneš do L5, zmeníš pomer L5/Tr2, čo má vplyv na výstupné napätie. To napokon nemusí byť na závadu, ba možno žiadané. Najjednoduchšie je to vyskúšať. C6 a C7 nie sú rezonančne viazané s L3 a L4?

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#22 Příspěvek od satam »

Prosím brzděte trochu, ještě není jisté, co v tom zdroji vlastně mám. Počítám, že se k tomu dostanu koncem listopadu, tak se pak ozvu.

Uživatelský avatar
schrost
Příspěvky: 237
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od schrost »

Ach jo. Já osobně nevěřím, že by pro 12Voltové halogeny byl instalován DC zdroj. Ake budiž, zapoj jednu halogenu, rozsiť světlo a měřákem otočeným na DC napětí změř v druhé patici, kolik je těch voltíků. Podle tebe jich má být 11.6. pokud tam bude 0 či něco kolem voltu, pak odpoj měřák, otoč přepínačem na měřáku na AC měření, připoj fousy a zjisti napětí. Oó jak jednoduché... zjistit typ napětí. A pokud ti ledky odcházejí, není to závěrem ledek, ale línýma diodama v LEDce, které jsi tímto uvařil. Teda, pokud je to střídavé napětí přez 20 kilo. R..
Pokud je to AC výstup, kup v GM či GESu zásuvkový adaptér. minimálně dojde k časové úspoře.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Zkoumal jsem jeden zdroj pro halogenové žárovky. https://memristor.rajce.idnes.cz/MT60_h ... er_supply/
Je v provozu od roku 2007. Konstrukce je kvalitní, není tam žádný elektrolytický kondenzátor. Bohužel, leze z toho strašný cca 80kHz bordel, takže to skvěle ruší vysílání na dlouhých vlnách. Na výstupu není usměrnění ani filtrace.
Přílohy
zdroj02.png
zdroj01.png

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Takto funguju vsetky elektronicke trafa pre halogeny. Preto tam nemusi byt ziadny elyt a zdochnut to dokaze snad len na popraskany cin.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#27 Příspěvek od Hydrawerk »

Zdroj asi dodá jenom jmenovitej proud, takže 12V šetří žárovky při zapnutí.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“