Výběr relé

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

Výběr relé

#1 Příspěvek od Kuramora »

Zdravím... chtěl bych se zeptat,jaké mám použít ssr relé, pokud bych chtěl spínat LED diodu pomocí mikroprocesoru. Představuji si to tak, že k mikroprocesoru připojím relé a na výstupu relé bych měl zapojenou ledku. A relé bych chtěl spínat pomocí logické 1. Jsem v tomto amatér, tak doufám, že jsem to napsal srozumitelně a napájecí napětí obvodu mám 5V . Díky

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

tady si můžeš vybrat ! podle požadovaných parametrů . . .

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#3 Příspěvek od Kuramora »

Jo díky :wink: ještě mám dotaz... v datasheetu je schéma toho relé a jediný čemu nerozumím je vývod označený NC. Dočetl jsem se, že to je kontakt v klidu spojený, ale vůbec to nechápu. To můžu nechat nezapojené, pokud chci relé spínat log 1 a log 0 zase rozepnout?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

Kuramora píše:Jo díky :wink: ještě mám dotaz... v datasheetu je schéma toho relé a jediný čemu nerozumím je vývod označený NC.
NC = Not Connected -> nezapojuje se
Přílohy
ssr-rele-obecne.png
(19.37 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

MOC3011
Přílohy
MOC3011.png
(19.31 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#6 Příspěvek od Kuramora »

super... děkuji moc :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

A proč chceš spínat LEDku pomocí SSR? Je nutné galavanické oddělení?

Uvedený obvod má na výstupu součástku ekvivalentni triaku a je určený ke spínání střídavého proudu. Snad by byl vhodnější obyčejný optočlen s tranzistorem na výstupu, případně posílený dalším tranzistorem.

Na jak velký proud je ledka a jak velké napětí máš pro ledku? Na co to potřebuješ?

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#8 Příspěvek od Kuramora »

PavelFF píše:A proč chceš spínat LEDku pomocí SSR? Je nutné galavanické oddělení?

Uvedený obvod má na výstupu součástku ekvivalentni triaku a je určený ke spínání střídavého proudu. Snad by byl vhodnější obyčejný optočlen s tranzistorem na výstupu, případně posílený dalším tranzistorem.

Na jak velký proud je ledka a jak velké napětí máš pro ledku? Na co to potřebuješ?


Takhle ... já dělám projekt - řízení klimatizace. Všechno už mám navrhnutý, jen poslední člen - relé, mi chybí. Takže vlastně tou diodou budu simulovat, kdy je klimatizace zapnutá a kdy ne. No a aby to bylo zhotovený jakože pro použití v automobilu , tak bych tam dal právě to relé a jeho kontakty by se daly vyvézt ven z krabičky pro případný připojení klimatizace. Vím, že se ten můj výrobek v autě používat nebude, ale tak aby to trošku odpovídalo...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Zrovna v autě se střídavý proud v této podobě moc nevyskytuje a zároveň se tam vyskytují celkem ukrutné proudy. Triakem se taky stejnosměrný vyhlazený proud špatně vypíná.
Snad by bylo vhodnější dát tam místo SSR skutečné mechanické autorelé s kontakty patřičně dimenzovanými. Procesor ale bude potřebovat ještě jeden či dva tranzistory jako zesilovač pro cívku relé. Ledku jako indikaci sepnutí můžeš připojit přímo na výstup procesoru.

No, je to věc vkusu. Řešení je spousta a všechna mohou být správná.

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#10 Příspěvek od Kuramora »

Jo také sem o tom přemýšlel, ale dočetl jsem se, že funkce elektromagnetických relé jsou ovlivňovaný vibracema. To při použití v autě může být docela problém. Ale zkušenost s tim nemám, takže nemůžu říct co je na tom pravdy.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Zajímavá myšlenka. Určitě vím, že existují některá auta, která tato mechanická relé obsahují. Mnoho z nich dosud vesele jezdí a jejich řidiči o problému ani netuší. Taky se mezi ně řadím. :)

Dokonce se ta relé nazývají podle auta:
http://www.conrad.cz/automobilova-rele.c0306030

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#12 Příspěvek od Kuramora »

jasně autorelé , jsem to přehlidl a četl jsem jen mechanické relé :oops: to by nebylo špatné použít... ale docela vysoká cena oproti solit state relé. Tak pořád nevím pro co se rozhodnout, mám docela zamotanou hlavu jestli autorelé nebo ssr.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jak už tady padlo, ty nejobyčejnější a nejlacinější SSR jsou určený pro ovládání STŘÍDAVÝHO proudu = obsahujou pouze opticky ovládanej triak, kterej po sepnutí v obvodu s vyhlazeným STEJNOSMĚRNÝM proudem už nic nedokáže ani za živýho boha rozepnout. Abys mohl používat SSR v autě, kde je palubní síť stejnosměrná, budeš tam muset osadit SSR určené pro stejnosměrný proud - ty sice taky jdou koupit, ale rozhodně nejsou tak běžným artiklem. Při porovnání ceny s běžným automobilovým relé na 12V budeš překvapený, o kolik je obyčejné elektromagnetické relátko LACINĚJŠÍ než stejnosměrné SSR-ko...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Ten projekt je co? To je něco na papíře nebo se to musí postavit?

Jestli je to jen ukázka do školy, pak stačí jakékoli relé. S poznámkou, že o problému vibrací student dobře ví ale je chudý a nemá na drahé autorelé za 60Kč.

Přečti si něco o vypínání tyristoru v obvodu se stejnosměrným netepajícím proudem.

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#15 Příspěvek od Kuramora »

Díky moc za cenné rady .... je to projekt i s praktickým zhotovením. Letos mám to štěstí dělat bakalářskou zkoušku, takže to je k tomu :) .... Tak sem to trošku promyslel a dám tam to atuorelé. Ještě musím navrhnout ten zesilovač k tomu a bude to nejlepší řešení...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“