9V baterie na 5V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nich
Příspěvky: 8
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

9V baterie na 5V

#1 Příspěvek od Nich »

Ahoj, potřeboval bych radu, jak nejsnadněji získám 5V zdroj.

Napadlo mě řešení pomocí 9V baterie s tím že by se za ni zapojil usměrňovač napětí např. http://www.gme.cz/linearni-regulatory-n ... -p330-001/

Nejsem v tomhle moc sběhlej, tak se chci zeptat jestli by to fungovalo.
Ten zdroj by měl sloužit pro takovej simulační obvod viz. příloha. A k tomu se váže i můj druhej dotaz, jelikož se mi doma válijou dva rezistory 10W6Ohm6J, je možné je připojit za ten zdroj jako dělič napětí? Nevím jestli ty rezistory nejsou moc silné a nevím jak to spočítat. :D A taky si nejsem jistý tim 10kOhm potenciometrem. (ten ještě koupený nemám)

Jinak popis toho obvodu (kdyby někdo nechápal co to má dělat) je:

Jednoduchý voltmetr s potenciometrem, který umožní plynulou změnu měřeného napětí v rozsahu 0-5 V.
Jinak je jasné, že naměřené hodnoty budou mít 1/2 U.
Přílohy
obvod.png
(28.09 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

S tebou bude problém . Ohmův zákon bude tvé první studium . Nahraď si pro ten případ ten poťák 10k dvěma odpory a spočítej si odpory v jednotlivých větvích a porovnej , jestli některé větve vůbec potřebuješ . Máš to celé základy elektrotechniky , tak nejlépe znalý kamarád , který ti věnuje alespoň dvě-tři celá zimní odpoledne . Jinak napiš přesně co chceš řešit se spotřebam i a někdo ti to zde dopočítá .

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Uživatel Jandu má v popisku napsané že "Součástky pracují na principu dýmu..."
Ty se toto tvrzení evidentně snažíš vyzkoumat- aneb co se stane, až potenciometr vytočíš k horní straně dráhy?
Přesně jak ti píše BOBOBO- začni studiem nebo se nech pokopnout od někoho znalejšího.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Michal22 píše:... aneb co se stane, až potenciometr vytočíš k horní straně dráhy?...
A co teprve k dolní straně. On je ten potenciometr zapojen jak kůň tlamou k vozu.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Vogon »

V horní poloze potenciometru poteče odpory proud I=U/R [A,V,Ω] => 0,47A=5V/12Ω
Na 7805 bude výkonová ztráta P=(Uin-Uout)*I [W,V,V,A] => 1,7W=(9V-5V)*0,47 takže bude potřebovat chladič.
Napětí na uzlu nezatíženého děliče odporů se rozdělí v poměru odporů. V tomto případě bude 1/2 z 5V.
Pokud hodláš použít devítivoltovou destičkovou baterii bude vybitá dřív než připojíš voltmetr k uzlu.

Vzhledem k velkému nepoměru hodnot potenciometru a zatěžovacích odporů bude výše uvedené fungovat pouze v horní poloze potenciometru. Při otáčení potenciometru směrem k dolní poloze, bude nejprve krátce vycházet z potenciometru dým a po chvíli přestane fungovat úplně.
Přílohy
pot.png
Ten potenciometr spíš takto:
(30.73 KiB) Staženo 63 x
Naposledy upravil(a) Vogon dne 21 lis 2012, 12:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nich
Příspěvky: 8
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#6 Příspěvek od Nich »

Vogon: Moc dík za objasnění problematiky i jak správně zapojit poťák. Vzhledem k tomu, že by byla baterie hned vybitá, mohl bys mi prosím doporučit jaké použit odpory na dělič, aby mi obvod fungoval co nejdéle a nepálil bych při tom poťák? :D

Jo a chladič na ten usměrňovač stačí: http://www.gme.cz/chladice-ohybane-z-al ... -p620-021/
nebo sem úplně mimo? Pouzdro by mělo sedět.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Vogon »

Asi bych raději oželel použití odporů 6Ω/10W a zvolil opory jiné hodnoty.
Pokud nebude dělič zatížen ničím jiným než voltmetrem tak bych volil součet hodnot odporů rovný hodnotě potenciometru.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

Možná by pomohlo napsat, k čemu to má sloužit - tedy jestli to není pro vojáky a tudíž tajné :D
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Nich
Příspěvky: 8
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#9 Příspěvek od Nich »

Dobře, takže by tyhle: http://www.gme.cz/metalizovane-rezistor ... -p119-132/
4,7kΩ měli být ideální. A ten chladič už potřeba nebude ne? Protože proud v obvodu bude hodně malej: 5V/9400Ω, takže výkonová ztráta bude 0,002W. Nemýlím se? 8-)

Uživatelský avatar
Nich
Příspěvky: 8
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#10 Příspěvek od Nich »

No mým úkolem (projekt) je pomocí MCU a A/D převodníku vyrobit digitální voltmetr, který si sám bude měnit rozsah a zobrazovat hodnoty na displeji. Tohle všechno máme na našem laboratorním přípravku nachystané (kromě programu) http://merlin.fit.vutbr.cz/FITkit/hardware.html
Takže jediné co musím vyrobit je tady ten externí obvod a připojit ho na piny A/D převodníku, tam kde je zobrazen voltmetr. Potom se bude pro demonstraci modulace vstupního napětí točit s poťákem.
Problém je, že jsem spíše na programování než na elektro, takže jsem byl rád, že jsem vůbec nějak dal do kupy jaké prvky na tom externím obvodu mají být.

EDIT: Asi nejjednoduší by bylo ustřihnout USB kabel a ten zdroj si udělat přes noťas, ale vzhledem k tomu, jaký sem elektrikář, chtěl sem ten obvod udělat co nejvíc izolovaný :D
Naposledy upravil(a) Nich dne 21 lis 2012, 12:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

No a tak se ti to smrskne na jeden odpor 4k7 a potenciometr 5k v serii a JE TO .

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý den,
Vrátím se na začátek vlákna, kde Nich píše, že by rád použil k napájení 9V baterii. Pokud máš na mysli tzv. E-block (tzv. destičkovou 6F22), tak nejenže nehrozí žádný dým, ale nejspíš to ta baterka proudově vůbec nepokryje - je to totiž velmi měkký zdroj, jinak řečeno má vysoký vnitřní odpor, při zatížení klesne její svorkové napětí. Používá se k napájení přístrojů s malým proudovým odběrem. :? Z čehož vyplývá, že je pro pokusničení tohoto druhu nevhodná.
Naposledy upravil(a) TubeGuru dne 21 lis 2012, 12:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jako první zapoj běžec na výstup. A krajní vývody potenc. na napájení.

Až ted jsem si všiml že už to je opravené.
Naposledy upravil(a) ZVUK2000 dne 21 lis 2012, 12:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Nich
Příspěvky: 8
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#14 Příspěvek od Nich »

Baterka: http://www.gme.cz/znc-zncl-zno2-primarn ... -p543-033/

BOBOBO: No to asi ne, protože by se mi to napětí potom rovnoměrně nedělilo a já bych nemohl naměřené napětí, které získám z A/D převodníku v programu potom jednoduše vynásobit 2x, abych získal napětí zdroje. Ten dělic je tam jenom kvůli A/D převodníku, který má omezen vstup napětí na 2.5V.
Naposledy upravil(a) Nich dne 21 lis 2012, 12:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od TubeGuru »

No, tak to je právě ta destičková :(

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“