Osobní váha

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Jo, o špínu se taky bojím, bude to stát v ložnici na koberci a tak bude dost prachu. O design mi ani tak nejde, ale tenhle model je jako jeden z mála jednobodový a tak by měla mít zaručenou reprodukovatelnost údaje. Obvyklé 4 bodové provádějí korekce kvůli nerovnoměrnému zatížení sensorů a tím se dopuštějí chyby když si nestoupáte pořád přesně stejně. Celkově mi je jedno, jestli bude vážit 90 nebo 91 kg, ale musí vážit pořád stejně. Jde přece o to sledovat hlavně trendy své váhy.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Bernard »

My máme takové osobní váhy dvě, a pochopitelně ukazuje každá trochu jinak. Manželka používá jen tu, co ukazuje míň, a o té druhé hovoří, že váží špatně. Tím je u nás otázka přesnosti vyřešena. :)

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#33 Příspěvek od frantajetel11 »

Panda38 píše:Asi těžko někdo bude prodávat váhu s rozlišením 0,1 kg a přesností 0,5 kg...
Tak tím bych si tak jistej nebyl a u tý přesnosti bych klidně i smazal tu desetinnou čárku a furt bude mít přesnost do 5ti %. Což u šikmookejch výrobků je OK...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#34 Příspěvek od PavelFF »

mtajovsky píše:.. tenhle model je jako jeden z mála jednobodový a tak by měla mít zaručenou reprodukovatelnost údaje. ...
Je to reálné? Mně to provedení připadá velmi zranitelné po mechanické stránce. Když se stoupne plnou vahou do rohu, tak dojde k silnému ohybovému páčení na středový píst nebo co tam je. Že by tam byly nějaké přesně vystružené součásti se mi nezdá(nesmí to mít velké tření, jinak by to ubíralo váhu). A pak, pokud člověk stoupne hodně nerovnoměrně (na okraj), opravdu se síla přenese jen svisle na čidlo? Nebude se rozkládat i do strany? Nevím, jestli je jednobodové měření (v reálném mechanickém světě vah kolem 2000Kč) výhra.

Teď jsem zkusil naši(čtyřbodovou) váhu a skutečně, pokud si stoupnu hodně nakřivo, ukazuje klidně o kilo jinak. Od toho tam jsou ty pásky pro "měření" tuku, aby člověk stál pokaždé zhruba stejně. Když se snažím pokaždé stát vzorně a stejně, tak je rozdíl do 0,1kg. Což je asi 0,12% z měřeného údaje.

Sledovat trendy hmotnosti je chvályhodné, ale rozdíl hmotnosti (0,1-0,2)kg udělá klidně momentální stav naplnění těla tekutinami a produkty vyměšování a trávení. Takže považuji investici do příliš drahé váhy za neopodstatněnou.

A kromě toho mi stačí nabrat mezi prsty kůži na břiše a hned vidím, že se to nelepší (metoda měření kožní řasy).

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od GeorgeB »

Já jsem se "uskromnil" a koupil digitální váhu v Lidlu se čtyřmi tenzometry v rozích. Nosnost 180kg, rozlišení 0,1kg cena 250kč. Nabídka v Lidlu

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#36 Příspěvek od Hydrawerk »

Já jsem si zase koupil v Lidlu roku 2009 mp3 discman za sto osmdesát Kč, a byl celkem nespolehlivý. Váhu bych tam nekupoval, a skleněnou už vůbec ne.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#37 Příspěvek od Charos »

Jen pro doplnění:
Měření tuku se jmenuje měření bioimpedance, jak říká název je to měření impedance těla střídavým proudem, ideálně navíc na různých frekvencích v řádu jednotek až desítek kHz, ve čtyřelektrodovém provedení celkem přesné pro účely medicínské, nemůžete po tom chtít přesnost stolního multimetru, tady je 5% v pohodě.
Princip je: tuk nevodí, tekutina a svaly dobře, membrány buněk jsou "kondenzátory", dle frekvence a různých empirických vzorců se dojde k váze tuku v těle, ostatní se dopočítá z váhy a výšky.

Pro ty, co lační po podrobnostech:
http://espen.info/documents/BIA1.pdf
http://espen.info/documents/BIA2.pdf

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#38 Příspěvek od PavelFF »

Netušil jsem, že naše váha je tak strašně chytrá :)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#39 Příspěvek od tomasjedno »

mtajovsky píše:...ale tenhle model je jako jeden z mála jednobodový a tak by měla mít zaručenou reprodukovatelnost údaje...
Nevěřím, že je jednobodová. Ten prostřední sloupek je tam z designérských důvodů, aby to co nejmíň vypadalo jako poctivá váha. Tenzometry budou nakonec nejspíš u těch 4 nohou.

Já mám doma plechovou (Made in UK), která si na nic nehraje, a ať si na ni stoupnu jak chci, ukazuje furt to samé (rozlišení 0,2 kg). Používám ji hlavně na vážení zavazadel do letadla :lol:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#40 Příspěvek od Hydrawerk »

Jaký je to prosím model?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#41 Příspěvek od tomasjedno »

Už ji mám přes 7 let, takže už se nedělá, a typ na ní není napsaný, jenom Salter Electronic...
Ale bude to předchůdce tohohle:
http://www.salterhousewares.com/salter_ ... scale.html
Koupeno v nějakém Datartu či Electroworldu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#42 Příspěvek od Hydrawerk »

Díky. Vypadá rozumně.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#43 Příspěvek od mtajovsky »

tomasjedno píše:
mtajovsky píše:...ale tenhle model je jako jeden z mála jednobodový a tak by měla mít zaručenou reprodukovatelnost údaje...
Nevěřím, že je jednobodová. Ten prostřední sloupek je tam z designérských důvodů, aby to co nejmíň vypadalo jako poctivá váha. Tenzometry budou nakonec nejspíš u těch 4 nohou.
Kdo nevěří, ať tam běží :D Už je doma, je skutečně jednobodová, žádné 4 tensometry u nohou, nohy jsou jen kovové profily s gumovými nožkami. Tensometry tam nikde nejsou, musí se skutečně zatížit sklo. Tlak na samotný podstavec nic nevyvolá. Sklo je dimenzováno na 300 kg, maximální provozní hmotnost je však 150 kg. Stoupat se může kam chce a jak chce, pořád to ukazuje stejně (na 50 g). Uvidíme jak v provozu, budou se na tom vážit 3 ženské. :) Na obrázku to nevynikne, ale je to pěkný design. A je to solidně uděláno, hmotnost samotné váhy odhaduji tak 8kg, chromovaná ocel a sklo, žádný plast kromě displaye. Určitě solidnější, než plastovo-plechové konstrukce za pár stovek, které se pod vahou kroutí.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#44 Příspěvek od tomasjedno »

No jenom aby byly spokojené s tím, co bude ukazovat :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#45 Příspěvek od rnbw »

Keby nie, tak som videl inzerat na nejake chudnutie s velkym nadpisom "UPRAVA VAHY" :D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“