Poèítaè Pentium IV 3GHZ

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

Poèítaè Pentium IV 3GHZ

#1 Příspěvek od Zaladin »

Koupil jsem si PC (Pentium IV 3Ghz, 512MB RAM, ATI Randeon 9600 256MB)

Problém:

Hluèí ventilátor na procesoru, musím mít otevøenou jednu stìnu aby se to alespoò trochu stišilo.
Když napøíklad kopíruju nìjaký soubor z disku na disk, nebo pracuju v programu GoldWave a tam aplikuju nìjakej ten filtr na nahrávku tak se ventilátor na procesoru stiší, a až pøestane poèítaè pracovat, nebo až skonèí tu danou èinost tak se ten hluk vrátí zase na svou pùvodní hodnotu.

Mì to pøipadá na slabej zdroj.

Zdroj je 300W

Pøidával jsem tam ještì jeden ventilátor aby mì to od sávalo teplo ven ale moc velké zlepšení není jenom trochu.

Nejvíc to hluèí když hraju nìjakou hru napø: Trainz 2004, NfsU2 atd.
Nevím jestil mám útoèit na prodejce aby to nìjak spravil.

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#2 Příspěvek od Raptor181 »

A aku mas teplotu pri normale a plnom zatazeni? Pozeral si sa do BIOSu?
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Uživatelský avatar
MartyAA
Příspěvky: 111
Registrován: 25 črc 2004, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od MartyAA »

To by mìlo být spíš naopak, protože když zatìžuješ procesor nejakou nároènou aplikací, tak se bude procesor vic høát, tudíš by mìl ventilátor na procesoru zvýšit otáèky a dìlat vetší hluk... Nevím sice kam jsi ten druhý vìtrák nainstaloval, ale když otevøeš stìnu bedny, tak tam ten pøidanej vìtrák nemá smysl, protože narušíš cirkulaci vzduchu. Taky by bylo dobrý vìdìt jakou máš teplotu na CPU a Chipsetu.
MaRtY

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Zaladin »

Do Biosu jsem nekoukal, vím jenom teplotu procesoru na video kartì a ta je "61 stupòù celsia".

Za studena je to relativnì tichý, ale èím vìtší zátìž tím více ventilátor toèí až do maxima, pak bych vraždil ten hluk mì pøi delším poslouchání leze na mozek.

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#5 Příspěvek od Raptor181 »

Tak tam daj tichsi ventilator a mas po starostiach...
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Zaladin »

Jo a taky dost høeje zdroj, ten nejvíc zamoøí prostor v bednì teplem.

Ten ventilátor jsem namontoval na zadní stìnu skøínì, je tam otvor i pro šrouby. Jinak pokud je jedna stìna otevøena tak se ten ventilátor pomalu stišuje a stišuje až se to relativnì stiší. No mì jde o to proè když to øve na maximum a pc dìlá nìjakou práci tak se ventilátor stiší a pak zase rozeøve.

Uživatelský avatar
Woofe
Příspěvky: 120
Registrován: 31 bře 2005, 02:00
Bydliště: Czech Republic

#7 Příspěvek od Woofe »

Jó voda je voda. A to ticho, to si neumíš představit. :happy: Nemít kontrolky tak ani nevím jestli zapnutý :D .......
Nejspíš ti dochází vlivem regulace otáček ventilátoru k nějaké rezonanci rotoru při nišších otáčkách. Řešení bych viděl, vypnout regulaci a dát ho na full, kuchnout větrák a kápnou kapičku oleje na ložisko, vyměnit a zahodit. :wink:

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#8 Příspěvek od Raptor181 »

ZALADIN
ten vetrak sa ti stisuje a rozbieha pri praci? alebo ide rovnomerne?
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#9 Příspěvek od mety »

To je v pohode pri zahriati procesora to musi hučať lebo ho chladiť treba viac.Ale z výmenou ventilátora na procesoru by som bol opatrný,kamarat tak odpalil procesor. :) Stiahni si program MB PROBE a možeš sledovať teplotu aj napätie priamo vo windowse.Odkaz:
http://www.sac.sk/files.php?d=13&l=M

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Zaladin »

RAPTOR181

Pokud je PC v klidu bez práce tak ventilátor bìží rovnomìrnì, ale jak zaène nìco bìžet tøeba disk nebo nìjaká nároèná aplikace tak to zaène blbnout.

Jinak mám WinXP Home Edition, a dost èasto se mì taky stává že napø:

NfsU2 mì znièeho nic zamrzne.
Trainz simulátor 2004 mì po skonèení hry vyhazuje chybové hlášky.
Nìktré programy mì buï nejdou vùbec spustit, nebo winXP vyhazuje hlášky ve smyslu "Aplikace blabla.exe spùsobyla chybu na adrese v pamìti ze které nebylo možné èíst nebo zapisovat" atd. není to úplnì pøesný ale asi nìco podobnýho.

Dokonce i GoldWave mì nìkdy po 2hod. znièeho nic, se vypne a vyhodí chybovou hlášku.

Uživatelský avatar
alovka
Zakladatel fóra/superadmin
Zakladatel fóra/superadmin
Příspěvky: 286
Registrován: 29 črc 2002, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od alovka »

Na chladièi pod ventilátorem je teplotní èidlo, které se podílí na øízení otáèek ventilátoru-si myslím. Když se procák zahøeje tak je to svistot. Kdo chce klidný poèítaè musí sáhnout po vìtším ventilátoru, namontovat a testovat otáèky podle teploty procesoru, pak ho spomalit odporem. Nebo mùžeš stávající ventilátor zapojit rovnou pøes odpor s pøemostìným øízením otáèek.
Procesoru by se nemìlo pøi pokusech nic stát, jelikož pøi pøehøívání se hardwarovì spomaluje ( snižuje takt ).

Na mém domácím poèítaèi jsem upustil od chlazení vzduchem už pøed rokem. Chladím kombinací pasivních chladièù, heat pipe a otevøeným vodním chlazením. Zároveò mi to zvlhèuje vzduch v místnosti, což je dobré pro alergiky :pako:

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#12 Příspěvek od mety »

Skušal už niekto peltierove članky?

Uživatelský avatar
alovka
Zakladatel fóra/superadmin
Zakladatel fóra/superadmin
Příspěvky: 286
Registrován: 29 črc 2002, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od alovka »

K tomu zdroji> 300W je velmi málo. V dnešní dobì, kdy se do bordù osazují DDR pamìti, graf. karty s externím napájením, výkonné procesory, rychlé hdd, vypalovaèky je rozumné minimum nad 400W. Je lepší koupit pøedimenzovaný zdroj.
Slabý zdroj se projevuje napø. mrznutím a samovolnými restarty.
Podobnì se projevuje pøehøívání procesoru, špatné taktování, špatné èasování pamìtí apod.. Musíš zkoušet.

ps. v Nedìli mi odešel mùj 550W zdroj, pùl roku po záruce. Uložil jsem ho k jeho pìti bratøíèkùm, které jsem už ve svých PC mìnil. No jo, to jsou ty pulsní zdroje.
Naposledy upravil(a) alovka dne 25 kvě 2005, 13:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
alovka
Zakladatel fóra/superadmin
Zakladatel fóra/superadmin
Příspěvky: 286
Registrován: 29 črc 2002, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od alovka »

mety> hodnì proudu a málo muziky.

Uživatelský avatar
Raptor181
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1194
Registrován: 01 led 2004, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#15 Příspěvek od Raptor181 »

Tak ja pise ALOVKA...rozhodne silnejsi zdroj a pod tym chladicom alebo v chladici je termoregulacia a ta vie niekedy pekne zblbnut...vyhodit von aj s chladicom a dat novy chladic bez termoregulacie a mas pokoj...
Èo neubrzdíš, to neukecáš..:pc:
:aplause::)
Oživenie umrtvených RJ, tacho, immo, airbag, diagnostika automobilov, chiptuning, kódovanie a dorábky systémov, autoelektrika, zabezpeèovacie a kamerové systémy

Odpovědět

Zpět na „Poradna“