Co to je za programovaci jazyk?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Panda38 »

20 let a CP/M? To asi 8" diskety, ne? (ani nevím proč doma ještě nějaké mám, s archivy, to už dnes fakt nemám šanci někde přečíst :-) )

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

U me prectes na CP/M vsechno. :) Krom 8" SS SD taky 3,5" a 5,25" DS HD (1,44 a 1,2) jako mely PC. Krome toho taky SD a SDHC karty libovolny pocet 2 Mb obrazu disket. Kdysi jsem umel cist i salovy pasky s malejma kotoucema. No a kdyz me nebavej ty diskety, tak jedu na HDD, mam jich v CP/M 16 logickejch po 16 Mb. To je prostor na 8 bytu nezaplnitelnej nadosmrti. :wink: Clovek si musi s necim hrat, nejen furt hrabat v Kolbence.
Jirka

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Panda38 »

Doma jsem posbíral a schoval zbytky děrných štítků, co rodina používala na poznámky. Také historické záznamové médium. :-)

8", nostalgické vzpomínky když jsem na ty mechaniky psal v CP/M drivery a diagnostické programy. Zajímavé proti 5 a 3", že tam šly všechny signály přímo (včetně indexové značky), žádný vnitřní řadič v mechanice.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od cigarkow201 »

Programovani nerozumim vubec tak by me zajimalo jestli by slo neco udelat stimhle upravit aby LCD zobrazoval jine veci. http://web.vip.hr/kifo.vip/NokiaTermometer.zip prej z hex nejde udelat nic konstrukter dal k dyspozici pouze tyto soubory. Nasel by se treba nejaky machr ktery by to udelal treba nove aby teplomer mel jiny dizajn?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Panda38 »

Jedině že bych dopomohl Nokii přítelkyně do věčných lovišť. :-)

Vzhledem k úrovní PIC12x (jenom 1k slov) lze předpokládat, že to bylo psané v assembleru a tudíž by to neměl být moc problém dekompilovat. A to ještě zabírá většinu ROM grafika.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od cigarkow201 »

Ja to mam sestrojene a pic mam v patici takze prehrat ho snad by nebyl problem sestrojil jsem to podle tohoto navodu.: http://pandatron.cz/?642&lcd_teplomer_z_3310 chtel bych aby tam byly jine napisy a treba i nejaky znak a tak.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Panda38 »

cigarkow201 píše:...jestli by slo neco udelat stimhle upravit aby LCD zobrazoval jine veci....
Zkusil jsem to převést do ASM aby se to dalo upravovat, ale nedokončil. Podrobněji: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 494#543494

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od cigarkow201 »

no dik za snahu skoda ze to neni dodelane treba bude nalada nekdy jindy nebo jestli se najde jeste nekdo jinej ochoten se tim pohrat.

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#24 Příspěvek od fikes »

Jaký displej máš a s jakým PICem to chceš dělat? Podařilo se mi ovládat displej z N5110 PICama 16F84, 16F628, 16F88, není problém podprogramy upravit i pro jiné PICy, hodinový oscilátor používám 4MHz, buď externí s krystalem nebo interní 4MHz.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#25 Příspěvek od cigarkow201 »

fikes píše:Jaký displej máš a s jakým PICem to chceš dělat? Podařilo se mi ovládat displej z N5110 PICama 16F84, 16F628, 16F88, není problém podprogramy upravit i pro jiné PICy, hodinový oscilátor používám 4MHz, buď externí s krystalem nebo interní 4MHz.
z nokie 3310 pic 12F629 mam to postaveno podle teto konstrukce http://pandatron.cz/?642&lcd_teplomer_z_3310 a chtel bych nejak zobrazeni zmenit nejake napisy dole a i ten znak KE nahore bych chtel jinej tam udelat jestli by to slo. Nevim teda vubec jak se to dela ani.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Panda38 »

Ten ASM co jsem dělal by možná šel i přeložit a použít, muselo by se to zkusit a příp. něco opravit co bude kompilátoru vadit. Jen, nejsem PIC programátor, takže se v tom tak neorientuju kde se např. dělá ten výstup toho KE (jsou tam 2 pole zřejmě s grafikou). Ale možná by to stálo za pokus kdybys vzal nějaký PIC ASM kompilátor a zkusit to přeložit a zkusmo to nějak upravovat.

Nebo si někde najít PicBasic PRO a upravit originální zdroják.

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#27 Příspěvek od fikes »

Displej má rastr 84x48 bodů, tj. 84 sloupců a 48 řádků, 48 řádků děleno osmi (jeden Bajt = 8 bitů) = 6 řádků znaků . Dále 84 děleno šesti = 14 sloupců znaků. Jeden znak = matice 8x6, nebo třeba jeden nápis skládající se rastru 24x16 bodů, tj. 8 znaků. Je dobré si udělat matici například v excelu z drobných buněk a rozdělit si tučnou čarou jednotlivé znaky (8x6 bodů). Toto je základ, pokud ti to není jasné, tak ani dál nepokračuj.
Pokud jo, nejdříve si vytvoř toto, pak si musíš vytvořit ke každému znaku osmibitový kod, který budeš posílat PICem na displej, tj. že na dislplej se pošle 84x6 Bajtů. Je nutno pečlivě pracovat, jinak se ti bude obrázek posouvat. Po každém zobrazení, smyčce v programu, poslat reset na displej a znovu zapsat všech 84x6 Bajtů, např. za nějakou časovou prodlevu.

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#28 Příspěvek od cigarkow201 »

Tak to me moc neni jasne nevim o co jde jakou matici a v excelu se moc nevyznam nedelam stim, mozna kdyz by me to nekdo prikladne nejak ukazal ze bych to zmaknul v pohode ale takhle nevim co udelat a oc jde. psal jsem ze se v tom nevyznam uz na zacatku.

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#29 Příspěvek od fikes »

I když si to necháš od někoho naprogramovat, tak se tě jako první optá, jaké znaky, či obrázky se mají na displeji kde zobrazovat. A není to práce na hodinu, ale několik hodin. Základ je rastr s návrhem, z kterého se vše ostatní tvoří.

Viz obrázek v příloze
Přílohy
Rastr.jpg
(156.89 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
cigarkow201
Příspěvky: 460
Registrován: 29 úno 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#30 Příspěvek od cigarkow201 »

Aha to jsem potreboval vedet takze si udelat takove zobrazeni takze ted uz jen prijit na to jak se to v tom excelu nastavi a dela snad na to nejak pridu.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“