Uni-T UT70D, zhoršená přesnost

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

Uni-T UT70D, zhoršená přesnost

#1 Příspěvek od ace_ventura »

Zdravím,

mám doma řadu let měřák UT70D. Jsem s ním max. spokojen. Včera jsem vybrakoval krásnou 5V referneci LT6656 (A grade; 0,05%). Jaké bylo mé překvapení když měřák ukázal 4,961V. To vychází na chybu 0,8%. Starý Kingdom KD615 naměří 5.01V a UT50E 5.003V.

Dá se nějak provést kalibrace? Schéma i datašit od IC k měřáku mám, základní kontrolu jsem provedl. Reference na desce OK, kondenzátory v napájecí větvi vyměněny. Měř. napětí beze změny.

DS: http://www.ic-fortune.com/upload/Downlo ... -42_EN.pdf
Přílohy
Uni-t UT70d.pdf
(169.23 KiB) Staženo 195 x

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

U těchto přístrojů se kalibrace provádí kalibračními konstantami uvnitř IC FS970X. Doma nejspíš nerealizovatelné. Musel bys mít kalibrátor. Dávat to někam na kalibraci bude nerentabilní, nejspíš tě to bude stát víc jak multimetr a navíc UNI-T tady nemá žádnou podporu.

Důvodem proč mu ujíždí napětí je použití nekvalitních R kolem IC. Řešením by bylo najít rezistor pro daný rozsah (na vstupu je mux dělič), a mírně jej doladit buďto paralelní nebo sériovou kombinací s jiným rezistorem. Bohužel i poté bude přesnost přístroje cestovat.

Přijde mi docela zvláštní, že přístroj přístroj udávanou přesností +/- (0.05%+10) 79999 counts v ceně 4000kč je co se týče přesnosti a stability horší jak levnější přístroje s psanou 1-0,5% tolerancí.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#3 Příspěvek od ace_ventura »

Díky za vysvětlení. Takže mám jasno. Ujetý jsou všechny U rozsahy stejně. S rozsahy se posouvá desetinná tečka.
Upravil jsem předřadné odpory a zdá se, že bude měřit přesněji.

Odpory co mám doma jsou 1K, 10K, 100K 0,1% a u všech se vejdu do 0,2%, takže dle specifikace. Uvidíme do budoucna... Škoda, že nevím jak měřil za mlada.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“