Elektroventil- použití

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

Elektroventil- použití

#1 Příspěvek od Freedy »

Zdravim
potřeboval bych poradit, chci vřadit do oběhu topení v domě elektroventil. na uzavírání vody do bojleru, když je v kotli chladnější voda. Mám doma jeden ventil, ale nejsem si jistej, jestli zrovna tenhle bude , fungovat, když na obou stranách ventilu bude stejnej tlak. Když jsem na to koukal tak elektromagnet by měl nadzvedávat membránu, ale i nad membránu jsou vyvedený z každý strany malý kanálky, takže by měl bejt stejnej tlak nad i pod membránou, teda aspoň jak jsem koukal. Tak nevim jestli to bude v tlaku fungovat ? Přikládám obrázek ventilu. Díky.

http://files.uloziste.com/5b4eb3d5d901f884/

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#2 Příspěvek od galjo »

?? a to chceš načo odstavovať ? - ked uzavreš prívod vody do bojleru , tak potom nepojde vobec tepla voda až dovtedy, pokial ten prívod zase neovoríš. :roll: Nebude lepšie nepoužívať teplú vodu počas zníženej teploty kotla ?

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#3 Příspěvek od feliz_navidad »

Patrně má na mysli uzavírat přívod topné vody do výměníku bojleru...
Zřejmě máš nepřímoovládaný ventil, který potřebuje pro otevření určitý minimální tlakový rozdíl. Hodnota by měla být specifikovaná výrobcem ventilu. Pokud poběží oběhové čerpadlo, nebude před a za ventilem stejný tlak - jde jen o to, jestli tento rozdíl bude dosahovat hodnoty pro otevření ventilu.
Já raději používám otočné servoventily - nejsou hlučné, zatímco při zavírání a otevírání elmag. ventilů jsou často slyšet silné rány nesoucí se celým rozvodem.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Přesně týž problém jsem řešil také, když mi párkrát přes vytápěcího hada v kombinovaném boileru "uteklo" teplo přes noc do topného systému. Vsadil jsem tam proto solenoid ze staré pračky ovládaný mechanickým časovým spínačem a pár roků jem měl klid. Nakonec jsem ale stejně vytápění boileru z topné soustavy zrušil, protože při výstupu z kotle cca 70 st.C se boiler neohřál na více než 45 st.C a to pak bylo někdy málo teplé vody. Po detailním spočítání se nakonec ukázalo, že vytápění boileru jen elektřinou je stejně drahé jako u plynu. Možná se někdo utluče smíchy, ale moje žena, ekonomka, už od roku 1989 jednou týdně zapisuje spotřebu vody, plynu i elektřiny. Její barevné grafy spotřeby - zvláště po převedení na dnes platné ceny - mě často přivádějí k zuřivosti.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#5 Příspěvek od hosab »

El. ventil potřebuje ke své funkci tlakový spád takže to by asi nefungovalo.Já jsem řešil tento problém ještě v mládí z toho co bylo dostupné a po ruce.Bojler 200l kombin. mám ve sklepě za dveřmi jen mírně nad kotlem.Teplá samotíží jde vrchem a studená pod dveřmi.Do jímky na dno bojleru (jako termostat pro elektr.) a na zpátečku u kotle jsem osadil termistory zapojené do můstku a přes ss zesilovač s klopákem spínám-přepínám relé.Ty spouští 24V ss motor s převodovkou a přes klínový řemen otáčí klínové šoupě s koncáky podle počtu otáček vypnou motor v konc.poloze.Teplotní rozdíl je asi 3 až 7st.C pro otevření a zavření.Je to podle skutečné teploty vody.Tím si zaručím ohřev v celém rozsahu teplot.Vše bylo tvořeno podle stávajích vědomostí a možností v 75tém.Dnes jsou krásné servoventily a termistory se nemusí "párovat" pro souběh při teplotě 10 až 90st.C.Toto se dá dnes vytvořit inteligentně a jednoduše ale mě to slouží tak proč měnit.Ať se daří.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

""Skutočne"" odborný kurenár/topenár vie zapojiť prívodné topné potrubie ku kombinovanému boileru bez potreby ventilu tak, že pri nízkej teplote topného média, alebo odstavení vykurovania nedochádza k cirkulácii spätnej cirkulácii. Je to vlasne šikovný "trik", pozná to iba skutočný odborník.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od hosab »

Když osadím bojler se samotížním oběhem do patra nad vanu kde bude min.výše 1,5m nad kotlem nepotřebuji být odborník aby toto fungovalo bez elektroniky.Se stejnou hladinou kotle a bojleru to bez toho jak jsem popsal neumím.Nechám si poradit a poučit pokud to někdo umí a prozradí.Znalostí nikdy není dosti.

Uživatelský avatar
Freedy
Příspěvky: 231
Registrován: 27 pro 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Freedy »

Bez ventilu mě to fungovat nebude, mám uzavřenou soustavu a tak to čerpadlo bude prohánět furt. Musim tedy najít jinej, protože kotel je ve sklepě a bojler o patro výš, musel bych mu tahat samostatnej okruh od kotle.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od hosab »

Se samostatným okruhem z kotle k bojleru v patře toto samotíží funguje ale s nuceným oběhem-čerpadlem nikoliv.Bohužel.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“