Elektronický mincovník - tření mince

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od workhard »

Zkusim to večer vyfotit, já se k tomu bohužel ještě dneska dostanu... :?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#47 Příspěvek od Artaban001 »

1N4148 píše:Já jsem kdysi viděl automat, na kterém bylo škrabátko v podobě přilepeného kusu smirkového papíru. :o
Hodně často na těch kávomatech bývá škrabátko v podobě obdélníku z pozinkovanýho plechu nanýtovanýho nad, nebo pod tlačítkama a vstupem na peníze.. Napadlo mě, zda v tom labyrintu, který předchází mincovník, není něco, co ověřuje vodivost, nebo ta mince svou přítomností nezapíná mincovník, aby nebyl stále aktivován..

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Jirka »

A nemůže tam být něco na snímání odlesku mince (opto čidlo)? Škrábáním mince se její povrch "upraví".
*****

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od workhard »

Foto:
Přílohy
Skrabatko.jpg
Automat
(74.7 KiB) Staženo 114 x
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#50 Příspěvek od mcmlxxx »

já si vždycky myslel, že v mincovníku je mechanické zařízení - něco jako kleštičky z drátků které minci která má zřetelnou ostrou hranu po obvodu z obou stran sevřou a odliší od výlisku z plechu bez hrany a pošlou ji mechanicky jinou cestou ven. Takže pokud mince propadá, má ohlazené hrany, a tím že ji mechanicky přibrousím o bok automatu, se stane hrana ostřejší.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#51 Příspěvek od breta1 »

Napadla mě možná blbost.
Všechny naše mince (1,2,5,50) jsou kupodivu magnetické. Tudíž je lze zmagnetizovat a tím též na nich mohou ulpívat nějaké malinké magnetické pilinky.
Když by ten automat to m.j. zkoumal nějak rezonančně, mohl by nastat problém...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#52 Příspěvek od termit256 »

Rozebiral jsem ze zvedavosti mincovnik z automatu na cigara. Bylo tam nekolik civek na hrnickovych fetitovych jadrech, kolem peti optozavor z malickych diod co se pouzivaly pri cteni dernych pasek a elektretovy mikrofon pripevneny ke kovove zarazce s vroubkovanym povrchem. Tech optozavor mi jen na pocitani minci prijde zbytecne moc, je mozne ze tak zjistuje i hmotnost mince.

Osobne si myslim, ze ta ploska je tam jen proto aby lidi nenicili automat. Ja mam zkusenost takovou, ze pokud mince nepadne na paty pokus bez skrabani, uz tam vetsinou nespadne vubec a nejake skrabani na to nema zadny vliv. Toto je ale zkusenost z jednoho specifickeho typu (ne kusu) automatu. Osobne jsem tu plosku taky nikde nevidel, rekl bych ze ji davaji jen na automaty ktere musi vypadat "pekne" tedy v nakupnich centrech apod. V hospode ci v herne jsem se s tim nikdy nesetkal, i kdyz musim uznat, ze jsem ty stroje moc podrobne nekoumal.

Jedine na co by to teoreticky nejaky vliv mit mohlo je zvuk kutaleni mince po zminene vroubkovane zarazce pokud by byl na okrajich mince bordel. Ale jakym zpusobem se zvuk vyhodnocuje (dopad/kutaleni...) to opravdu netusim.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#53 Příspěvek od stanimir »

To škrábátko na tom automatu na kafe od Delikomatu je jen z důvodu že plech vydrží přece jenom déle než plast a oni nemusí opravovat vydřený díry. Alespoň tak mi to řekl kamarád co u nich dělá servis.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#54 Příspěvek od termit256 »

Zadne klesticky v micovniku nebyly, mince propada vicemene volne. Taktez zkouska vodivosti je k nicemu, vlivem prechodovych odporu bys prisel max. na to jestli je z kovu nebo ne.
Mince je sice magneticka, ale trvale zmagnetovat se neda.
Naposledy upravil(a) termit256 dne 30 pro 2012, 12:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#55 Příspěvek od mcmlxxx »

jestli si chce někdo počíst tak tady:

http://www.freepatentsonline.com/6766892.html

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#56 Příspěvek od p32 »

Škrábátko je tam pro normální lidi, aby mohli tu minci oškrabat. Všimněte si jakým způsobem ji oškrabávají - jen tím jedním. :lol:
A taky je tam škrabátko pro ty chytřejší, aby mohli o něčem diskutovat. Ano, všechny mince jsou magnetické a jejich magnetismus se dá ovlivňovat a stačí jen jedním směrem. To se dělá tím, že na škrabátku se tře ta mince až se trochu zahřeje a tím se změní magnetismus mince. Je to v zásadě primitivní, ale dá se o tom odborně napsat 10 stránek keců. :wink:

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#57 Příspěvek od no_-_name »

ve škole máme novej automat na kafe a je tam přímo napsáno "plocha pro odírání propadávajících mincí" :idea:
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od drabek06 »

Nejzajímavější je to, že ten automat jednu a tu samou minci třeba 5x neveme, pak se pošolíchá po ty třecí plošce a pak jí okamžitě sežere. A jako další věc čí fakt je ten, že nějak na to ty lidi přijít museli když to všichni věděj a používaj to . . .

Uživatelský avatar
Jezibabak
Příspěvky: 259
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

#59 Příspěvek od Jezibabak »

Já nějakou dobu s mincovníky okrajově pracuji a funguje to tak, že ve ''dvířkách'' mincovníku jsou navinuté cívky na hrníčkových jádrech které měří permeabilitu vhozené mice, která se samozřejmě mění s rozměrem, materiálem a hmotností mince. V nyní používaném mincovníku je jich 6 na měření při různých frekvencích a vyhodnocuje se změna frekvence v závislosti na typu mince. Pokud je nalezena shoda, mince ve přijata a podle typu komunikace mincovníku je poslána dále hodnota vhozené mince. Ty optozávory jsou tam z toho důvodu, aby se nějací šikulové nepokusily o ''ojebání'' mincovníku. Hlídají průchod mince jednotlivými sekcemi. Mince musí propadnout skrz až ven kanálem pro přijaté mince než je poslána informace o hodnotě mince. Navíc jsou tam i mechanické jednosměrné závory proti vytáhnutí mince např. na niti. Dnes se zapisují hodnoty mincí jednoduše tak že výrobce dodá hodnoty pro zápis do vnitřní paměti a zákazník si jen nahraje nebo povolí ty co používá. Již zmiňovaná 50kč má dva druhy emise, každá má o něco málo odlišné parametry, proto je obvykle nahraný jeden kanál dvakrát s mírně odlišnými parametry.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od drabek06 »

OK, funkce rozponání mincí je nám už dávno známa a furt se to tu jen opakuje. Mě stále zajímá jen to jedno a to je ta funkce toho škrabátka na samotným automatu . . . :wink:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“