Windows XP a W8 současně v PC na dvou HDD - nedělejto to

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Windows XP a W8 současně v PC na dvou HDD - nedělejto to

#1 Příspěvek od Brozicek »

Mám v PC k plné spokojenosti legální OEM verzi XP. V rámci pokroku bych chtěl vyzkoušet nové W8, ale XP se zatím nechci zbavit. Do konce ledna platí akce Microsoft na náhradu XP za W8 za výhodnou cenu. Mám kolem PC více staších funkčních zařízení, a obávám se, že pro W8 nebudou již ovládače.

Pokud odpojím stávající disk s XP, a na druhý disk znovu nainstaluji ve stejném PC také XP a následně na něm provedu legální upgrade na W8, chtěl bych si tak postupně testovat jak práci s W8, tak také na W8 instalaci toho HW a SW, které mi běží až dosud na XP.
1.
Myslíte, že stávající XP na původním disku budou stále "legální", tj. mohu přepnutím napájení mezi disky s XP a s W8 legálně pracovat na XP (a mít zapnuté aktualizace) a jindy legálně testovat práci s W8 (také se zapnutou aktualizaci)? Teoreticky budu mít oba systémy řádně zakoupené a tudíž bych v tom neviděl problém, ale paragrafy jsou hodně zakroucené, tak nevím. Nerad bych viděl černou obrazovku nelegálních Windows.
2.
Co se stane, když připojím oba disky s XP a W8 současně? Nabídne se mi výběr operačního systému, nebo si PC vybere sám jeden z těch dvou. Nikdy jsem to nezkoušel a nerad bych, aby mi něco zhavarovalo při takovém zapojení XP a W8 současně.
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 08 led 2013, 13:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Ja to resil HDD supletem, jeden ramecek, dve suplata s diskama a prehazovat co budes zrovna potrebovat. PATA komplet suple, treba Vipower, koupis za par supu na Aukru a Sata suple jsem taky nekde videl na netu v sestave jak jsem psal vyse. Pak mas 2 systemy, ktery o sobe vubec nevedi a navic nemuzes v jednom rozvrtat neco v druhym. Nevim, zda ti stejnou funkci zaruci prepinani napajeni dvou master disku, toho bych se trochu bal, hlavne pri PC pod napetim. Jednou jsem totiz zastrcil napajeci konektor do PATA disku se zapnutym zdrojem a od ty doby diskova mrtvola. Mozna vadi ze treba prislo driv 12V nez 5.
Jirka

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Já mám takhle v PC 3 disky. Jeden s W7 a dva s XP. Ze všech se dá bootovat, každý je nezávislý na druhých a všechny jsou legal. Zbylé dva disky se chovají jako normální datové disky a můžeš s nimi dělat co chceš. Bootovat budeš podle pořadí disků které určíš v BIOSu. Některé desky umí při bootu vyvolat tabulku s možnostmi bootování. U mého PC je to podržením klávesy F8, kolega to má na F11 a asi budou i jiné kombinace. Tam si pak stačí v tabulce šipkami vybrat z čeho budeš bootovat. V nejhorším případě budeš muset při změně bootu do BIOSu.
Jen při instalaci je potřeba mít připojený jen konkrétní disk a ostatní odpojit.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Taky je možné použít např. OS selector - součást programu Acronis Disk Director Home. Není free ale má řadu možností - info zde.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

hafca píše:.... Bootovat budeš podle pořadí disků které určíš v BIOSu. Některé desky umí při bootu vyvolat tabulku s možnostmi bootování. U mého PC je to podržením klávesy F8 .......
Tak jsem to s Vašimi radami vyřešil k mé plné spokojenosti. U mne pro výběr disku pro Boot je určena klávesa F12. Při jejím stlačení se nabídne výběr řady vstupů a mezi nimi HDD. Pokud je připojeno více HDD, zobrazí se +HDD. Po výběru +HDD se zobrazí seznam všech HDD v PC a mohu vybrat ten, ze kterého chci natáhnout systém. Ostatní pak pracují jako datové HDD.
Mám v PC 3ks SATA HDD a SATA vyplovačku DVD, takže všechny linky SATA jsou použité. Na jednom HDD 500GB mám XP s kompletní instalaci používaného SW. Na druhém HDD 500 GB je jen instalace XP a několik základních programů. Tento HDD budu překlápět do W8 a pak doinstalovávat SW. Na třetí HDD 160 GB si dělám datové zálohy.

A nyní to podstatné. Chtěl jsem, aby hlavní XP bootovaly vždy automaticky bez nutnosti výběru. Disk s XP pro překlopení na W8 pak volím přes klávesu F12.

Aby to tak fungovalo, musel jsem zkusmo (pokus / omyl) najít pořadí jak disky pověsit na SATA konektory. Funkční je jen toto poředí.
0: HDD 500 GB s XP pro W8
1: CD/DVD jednotka
2: HDD 500 GB s XP pro používání
3: HDD 160 GB pro zálohy

V tomto připojení se automaticky bootuje disk na kabelu 2. Přes F12 pak mohu vybrat disk na kabelu 0 (nebo 2 i 3, ale to nemá logický význam).

Každé jiné fyzické pořadí se snažilo automaticky bootovat třeba z disku 160 GB, takže se musel udělat výběr vždy přes F12,, nebo se jako první bootoval disk s XP pro W8.

Proč se v tomto pořadí automaticky bootuje disk na kanále 2 je mi záhadou. V BIOS pořadí disků nejde upravit, jen mohu zvolit jako 1. CD, jako 2. HDD a 3. také HDD. To můj problém ale neřešilo.

Uživatelský avatar
s_ebastian
Příspěvky: 59
Registrován: 27 led 2008, 01:00
Bydliště: Plzeň

#6 Příspěvek od s_ebastian »

V nastavení boot budeš mít i nastavení priority jednotlivých hdd.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#7 Příspěvek od Brozicek »

s_ebastian píše:V nastavení boot budeš mít i nastavení priority jednotlivých hdd.
Prioritu nastavení disků pro BOOT jsem v setup nenašel.

Zato jsem objevil jiný závažnější problém. Nainstaloval jsem na druhý disk úspěšně W8 a po chvíli tápání jsem se v nich začal orientovat. Pak jsem počítač vypnul, nastrčil SATA konektor do druhého disku 500 MB se systémem XP a zapnul PC se systémem W8.

Zpočátku vše vypadalo OK, druhý disk s XP se mi zobrazoval a zkopíroval jsem si data na disk W8. Pak jsem chtěl vyprázdnit koš v systému W8 a nějak to dlouho na té operaci přemýšlelo.

Následně jsem nechal v PC jen disk s XP. Systém normálně naběhl, ale byl značně poškozený. Nefungovala schránka, kopírování souborů a řada jiných běžných funkcí v XP. Nešla spustit obnova ze zálohy.

Systém se mi žádným z doporučených postupů nepodařilo obnovit, ani pomoci instalačního CD. Nakonec mi zbyla jen čistá instalace nových XP.

Ještě že mám dobrou zásadu ZMZ podle Plzáka: Zatloukat, Mazat (e-maily milenek) a Zálohovat, zálohovat a zálohovat (na externí USB disk). Takže prů_ser ze ztráty dat nenastal, jen několik hodin práce na instalaci a upgrade XP a instalaci používaného SW pod XP.

Můj závěr: NEPOUŽÍVEJTE v jednom PC W8 a současně druhý pasivní disk s XP (možná i jiným OS). W8 jsou schopny XP na druhém disku poškodit (zničit). Nevím proč se to stalo, ale já už takto dva HDD současně nikdy nepřipojím.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Hejnicek »

Ja se tez mel v planu priucit.
Kombinace W7 a W8 kazdy zvlast na dvou IDE HDD.
Vse OK, pak jsem se prepnul zpet na W7 a ejhle, pro startu W7 hlaska o nutne kontrole disku.
Chyby opraveny, zatim se zda, ze W7 funguje, ale HDD s W8 mam zatim odpojeny. Tak nevim, jestli to mam zkusit zase pripojit :?:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

Někde jsi udělal chybu nebo je to nějaká nová vlastnost W8. Ale vypadá to, že jsi při instalaci W8 neodpojil všechny disky. Já a nejen já takhle provozuju ty disky od té doby co vyšly W7/64 a nic podobného se mi nestalo.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Žádný problém. Ten druhý HDD je brán vždy jako datový. Pokud si samozřejmě nezačneš komplikovat život a nezačneš to určovat přepínáním v BIOSu. Já to dělám prostě tak, že ten nahoře je vždycky nastaven v BIOSu jako bootovací.
Jo a jak to čtu od hafci, ano - při instalaci jakéhokoliv OS měj ostatní HDD vždy odpojené.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

Než jsem měl desku s možností výběru bootu klávesou, řešil jsem to volbou v BIOSu. A taky se nic nedělo, ale bylo to míň praktické a pro známé jsem to špatných zkušenostech vůbec nedělal. Některým se občas povedlo v BIOSu zabloudit a ty telefonáty byly dost dlouhé. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Standa99 »

Dual boot bude dělat vždycky bordel, pokud bude zaškrtnutá funkce "Zapnout rychlé spuštění" (doporučuju si o tom něco přečíst). Takže vypnout a ostatní systémy nebudou mít problém. A zkus prosím tě Brozicku naspat typ desky, je divné aby tam nešly seřadit disky při startu.
Přílohy
rychl-spust.png
(42.2 KiB) Staženo 82 x

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

No vidíš, já to dokonce jen uspávám a na žádný problém jsem nenarazil.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PixelOrgy »

windows 8 stejne jako jine systemy microsoftu obsahuje bootloader s moznosti vyberu jineho Windows OS pri startu.

V pripade koexistence W8 s WXP - staci si pripravit separatni partition na disku, vypalit ISO na DVD, bootnout z nej (pomoci zmineneho vyberu pod klavesou F12).
Po 4-5 krocich se instalator zepta, jestli chcete "Upgrade" (upgrade starsi verze s migraci nastaveni), nebo "Custom" (bez migrace) - vybrat Custom

Pak jen vybrat pripravenou partition a spustit setup.

V pripade windows 8 je vyber OS nabidnut az pozdeji, udajne z duvodu podpory touch-only zarizeni (bez klavesnice), takze menu se zobrazi az po spusteni graficke casti.

V pripade "rychleho spusteni" - nevim jestli MS mysli hibernaci na disk, nebo RAM, kazdopadne v pripade, ze se ssytem uspi na disk nebo do RAM, nebude vyber zobrazen a startuje rovnou W8.

Disky behem instalace neodpojuju, protoze by pak instalator noveho systemu nerozpoznal starsi a nepridal ho do nabidky bootloaderu.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

To co popisuješ je ale úplně jiná písnička. Jednou jsem to zkusil a už nikdy víc. Ty systémy se spolu hezky provážou a výhoda úplné nezávislosti na sobě je pryč.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“