Stereo desky nehrají dobře na mono přístrojích?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#16 Příspěvek od matthew »

Přístroj je vykopávka (1004A Ouvertura), myslím, že má šasi H21.
Teď se ovšem stala velmi zajímavá věc - odpájel jsem z toho spojení jednu stopu a nechal tam jen tu druhou + nulák, no a výsledek je, že to nehraje VŮBEC. Symetrický pokus s druhou stopou dopadl tak, že to hraje přesně stejně jako předtím. Z čehož mi vyplývá, že přenoska je asi zkratovaná uvnitř, a to možná ještě nějak divně. Sice zatím nerozumím tomu, proč se stejný problém nezávisle vyskytl ještě u toho druhého gramce, ale část záhady se zřejmě vysvětlila. Byť zřejmě jediným řešením je koupit novou vložku.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#17 Příspěvek od Harry.pa »

Zjisti, jestli nemáš zkratovaný dráty v raménku, nebo zkrat jednoho kanálu na kostru.

Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#18 Příspěvek od matthew »

Zdá se mi, že to během cesty raménkem ani jinak zkratované není; nastala ovšem nečekaná situace - zcela najednou začala hrát i ta defektní stopa, takže po opětovném spojení je to zcela v pořádku. Bezprostředně tomu ovšem předcházelo, že jsem tu přenosku prsty stlačil - byl uvnitř špatný kontakt? Nevím, každopádně v současném momentě to tedy hraje dobře...
Díky všem!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#19 Příspěvek od Harry.pa »

Pokud je to špatný kontakt ve vložce, tak se to zas časem projeví, aspoň víš, co máš vyměnit.
Přeju dobrou noc.

Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#20 Příspěvek od matthew »

Pravda, tohle přechodné zlepšení jistě nebude mít dlouhého trvání, určitě se budu shánět po nové vložce.
Děkuju a dobrou

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#21 Příspěvek od Eleman »

Tak, tak, špatná vložka. A pamatuj si, že na kontaktních vývodech (krystalové) vložky se nepájí, nýbrž se na ně nasouvají dutinky s připájenými kablíky. A to právě z důvodu poškození vložky teplem.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

Jj, tady bych viděl zdroj problému i vysvětlení jeho záhadného stěhování z jednoho kanálu do druhého.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od Zaky »

Než budeš kupovat novou vložku, zkus tu stávající rozpůlit, je to myslím jen nějak secvaknuté a napojení vývodů z krystalů je snad hliníkovou fólií přiskřípnutou mezi plast a vývod, pokud to není vadný krystal, fólii trochu oškrab a zase to slož, třeba to ožije, jinak s tím pájením, to opravdu raději ne.
Michal

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Jestli je to ta náhrada, vyráběná v Německu - tj. překlápěcí chvějka se 2 hroty - tak ta má pásky asi z mosazi, stříbřené, a dají se - velmi opatrně - připájet k vývodům.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#25 Příspěvek od Eleman »

Píše VK4302 - ta to pájení bude jen velmi těžko snášet. Je určená k nastrčení do soklu, nebo 1/2" držáku a nasunuté dutinky s vodiči.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#26 Příspěvek od matthew »

Zkusím se s tím trochu patlat, i když se obávám, že se mi stávající vložku již zachránit nepodaří, je v dost hrozném stavu (a je to mou zmíněnou chybou s tím pájením). Pro případ její výměny mě docela zaujala východoněmecká RFT CS29; sice bych nejradši nějakou, kde se dají přehazovat jehly na mikrozáznam/šelak na způsob VK311, ale to je zřejmě dnes již zcela beznadějné. Každopádně pájení se už vyhnu a připojím to slušně.

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od sambiliong »

Ono taky do ramínka v původním šasi nepůjde bez úprav nacpat cokoliv. Tam původně patřila přenoska VK5. Tu tam dát nechceš? VK4302 je širší než ta VK5, do toho ramínka se snad ani nevejde. Můžeš to ramínko vyfotit?

Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#28 Příspěvek od matthew »

Momentálně nemám čím to vyfotit, ale je to tohle šasi: http://www.radiomuseum.org/r/tesla_h201_2.html tzn. s tím klasickým "hadím" raménkem. Máš pravdu, ta VK4302 tam oficiálně nepasovala, měl jsem ji tam nasazenou dost nekošér způsobem (nicméně to šlo). Přenoska typu VK5 nebo podobná se ale už určitě rozumně sehnat nedá, ne?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#29 Příspěvek od ok1hga »

matthew píše: Přenoska typu VK5 nebo podobná se ale už určitě rozumně sehnat nedá, ne?
no, nedá . . . nebo jen nějaké vadné . . .
http://www.oldradio.cz/gramofon/h20.htm
. . . budeš mít ale asi víc problémů . . . totiž ta původní VK5 měla úplně jinou poddajnost chvějky a také samozřejmě jiný potřebný tlak na hrot !

do této přenosky(hadovky) dáš VK4303 jednou a předpokládám, že jedním položením na desku ji zničíš ! (velkým tlakem a nemožností použít pokládací mechanizmus - nemá ho . . .)

Uživatelský avatar
matthew
Příspěvky: 14
Registrován: 05 led 2013, 01:00
Bydliště: Říčany

#30 Příspěvek od matthew »

ok1hga píše:...jiný potřebný tlak na hrot!
No, není to ideální, ale zas úplně nešetrně jsem to udělané neměl, bez úprav bych v tom raménku novou vložku neprovozoval - na konec raménka jsem přilepil protizávaží, aby se přítlak snížil na solidní úroveň. Pokládací mechanismus nijak vyřešený nemám, to je fakt, ale snad by to ta CS29 nebo nějaká jiná (třeba zase VK4302) při opatrném používání vydržela. (Jinak nevím, jakou bych měl možnost.)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“