Zkrat na základní desce

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

Zkrat na základní desce

#1 Příspěvek od patt_01 »

Ahoj,
z ničeho nic mi vyplivl počítač - po zapnutí se občas jen cuknou větráky - zdroj se vypne. Když odpojím přídavné 12V napájení u procesoru, tak se větráky normálně roztočí. Ohmetrem je na konektoru opravdu tvrdý zkrat, ale když vyndám procesor, tak zkrat zmizí. Procesor je funkční - zkoušeno v jiné desce. Zkrat na elytech není, desku jsem prohlížel, žádné mechanické poškození. Už nevím kde může být chyba, nebo jak ji zjistit?

Děkuji

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

A to máš CPU 286 nebo 386 ?

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Standa99 »

Nejspíš odešel nějaký měnič napětí pro CPU. Taky jsem to měl, jeden jsem vypájel a deska běží s nějakým Celeronem dodnes.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od patt_01 »

Tak odešel IPB09N03LA http://search.datasheetcatalog.net/key/09N03LA

Tak ještě ho někde sehnat, nebo nějakou náhradu.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od patt_01 »

Tak jako náhradu bych dal tohle: http://www.tme.eu/cz/details/ipb081n06l ... hnologies/# měl by bejt stejnej, akorát na větší napětí

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od RayeR »

Jo takle mi vykixla jedna deska od gigabyte z Alzace, asi po 1-2 dnech kdy sem casteji restartoval kuli ladeni v setupu. Odesel MOSFET VRM.
Celkem s klidem tam muzes dat FETa z jiny zakladovky priblizne podobny platformy. Zapojeni je stejny, pohlidej si akorat parametry Vgt, Rdson, Cg/Qg, tdoff... aby ta nahrada nebyla o moc horsi, naopak modernejsim FETem ten regulator muzes este zefektivnit.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od patt_01 »

Tak sem dal novej tranzistor z jiný desky - dost podobnej parametry a stejně ho deska zničila a šlo to zase do zkratu, zksuil sem ještě dva jiný a bylo to stejný, tak sem tranzistor odpájel a funguje to bez něj :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Mas odpaleny budic toho FETu.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#9 Příspěvek od petr_ »

Nebo proražený procesor...

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od RayeR »

A menils oba FETy? Je to polomustek a kdyz se svihne jeden, tak vzapeti i druhej. Je mozny, ze to vzalo i budic (zvlast IO nebo primo integrovanje VRM svab) a to se pak bude shanet nahrada hur. Jesi mas oscik, tak se podivej (este nez zapajis trandy) jesi to kmita na gatech (v protifazi).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

A ked nemas osciloskop, tak vo vypnutom stave skontroluj multimetrom, ci nie je ten vystup z budica na gate prerazeny.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“