Galvanické pomědění

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Galvanické pomědění

#1 Příspěvek od forbidden »

Chtěl jsem si vyzkoušet galvanické poměďování, ale nějak se to nepovedlo. Do roztoku modré skalice jsem dal anodu z měděnýho plechu a katodu ze železa. Nechal jsem to asi 20 minut pod proudem a výsledek jsou jakýsi černý cucky v roztoku :D Anoda se perfektně vyčistila a lehce znatelně ubyla. Železná katoda získala povrch barvy hliníku, tak nevím. Zkoušel to někdo?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Já myslím, že se to povedlo v rámci možností... asi jsi zapomněl na kyselinu sírovou.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Nezapomněl, jen ji teď nemám. Myslel jsem, že je jen ke zvýšení vodivosti, ale on ten roztok skalice je vodivej dost. Pokud je důležitá z nějakýho jinýho důvodu, tak ji příště vyzkouším přidat.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

forbidden píše:Do roztoku modré skalice jsem dal anodu z měděnýho plechu a katodu ze železa. Nechal jsem to asi 20 minut pod proudem a výsledek jsou jakýsi černý cucky v roztoku :D Anoda se perfektně vyčistila a lehce znatelně ubyla. Železná katoda získala povrch barvy hliníku
a nemělo to být obráceně ?

mínus pol - katoda -> měděný plech
plus pol - anoda -> železný plech určený k pomědění . . .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Ano, na 10 váhových dílů modré skalice dej 2-3 váhové díly koncentrované kyseliny sírové. Pro různý vzhled ploch se dávají aditiva, jako třeba oxid chromitý, thiomočovina a ještě cosi. Proudová hustota dle koncentrace roztoku, tak 5A/dm2 maximálně.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Mám tu jednu chytrou knížku a tam to píší takto, jinde jsem to neověřoval. Navíc se mi anoda rozpouštěla, nic se na ní neusazovalo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

. . . sorry

od školy je to dlouho a nějak jsem to popletl . . .

http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrol%C3%BDza

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Panda38 »

Někdo na netu k tomu radil:
jakožto profesionální elektrochemik:

Hodně kyseliny, 50-100g/l
Málo modré skalice - max 150g/l
trochu lihu jedině prospěje ale s citem.
Vodu zásadně destilku.

Stabilní zdroj napětí/proudu, malá proudová hustota, do 2A/dm2
Hlídat koncentraci chloridů, uhličitanů a olova-především v lázni.
Ty chuchvalce možná dělají ty nečistoty, má se vše důkladně zbavit rezu a mastnot a používat destilka.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Jo, destilka, čisté chemikálie - to je základ. Aditiva, teplota lázně a proudová hustota, taky promíchávání lázně, to vše má vliv na výsledek.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Doma je to prostě jen na hraní . Ještě snad tak starý Niklík na DPS , to opravdu fungovalo , a bez elektriky .

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Panda38 »

Aha, Niklík - potřebuju si vyrobit objímku na SMD obvody a tak bych potřeboval pokovit dosedací kontakty na plošňáku. Na pozlacení nebo postříbření bych asi nesehnal chemikálie, bylo by poniklení plošňáku dobrou variantou nebo by to mohlo dělat problémy?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Destilku jsem nepoužil, jen vodovodní vodu. Byl to jen pokus, tak to zkusím s destilkou a tou sírovkou, snad to dopadne líp.
Dík za rady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Mně se osvědčilo .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Stříbřící lázeň pro neprofesionály samozřejmě existuje: Stříbřicí lázeň AG-1, dá se koupit i v maloobchodě.

Kdysi jsem uvažoval o poněkud méně obvyklém procesu poželezování mědi. Nápověda: používá se celkem běžne na hroty páječek.
V každém rozumném návodu který jsem našel bylo, že je nutné přidat příslušnou kyselinu. Osobně preferuju chloridy.

Škeřík, J.: Technický receptář : 660 receptur pro kutily i profesionály, FCC Public, Praha 1999
Ginberg A.M.: Galvanoplastická výroba přesných dutých součástí, Průmyslové vydavatelství, Praha 1952
Doškář, J.: Základy galvanotechniky: úvodní informace pro pracovníky v galvanovnách, SNTL, Praha 1963
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Jde tu o poměr vodivosti k chemické i mechanické odolnosti .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“