Osvit pomocí UV LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od Panda38 »

impedance píše:... k tej baterce: žádný odpor tam není, má myslím 3,8V plně nabitá a to rozhodně není. ikdyž i 3,8V by to uvčko mělo ještě vydržet. červená by to nevydržela. :)...
Počkej ale LED je skoro stabilizátor napětí, napětí se s proudem mění jen málo. Akumulátor je docela tvrdým zdrojem napětí, stačí rozdíl pár desetin voltu a LEDky uvaříš. Nebo tím testem alespoň snížíš jejich životnost. Co se dívám např. na ty UV-LED co používám, tak při 3,8V by jimi teklo už tak 200 mA (jmenovitý proud mají při 3,5V), to vydrží jen zlomek sekundy. Dej si tam alespoň nějaký odpor. LEDky svítí i při malém proudu docela dost

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Panda38 »

Jenda_KL píše:mám 5x59 LED, každá větev má ale svůj rezistor. Společný mají jen můstek a LC filtr.
Je na něco potřeba ten LC filtr? Není u UV-LED jedno když mají pulzující napájení (možná i jen jednocestně přes 1 diodu)?

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Jenda_KL »

kondenzátor se nenabije na plné napětí (320V), zatížení LED je konstantní, světlo nebliká a asi to i neruší. Osvit trvá kratší dobu.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#34 Příspěvek od impedance »

Panda38: jojo, těď jsem na to koukal a máte pravdu, změřil jsem proud a teklo tam cca 70mA tak tam prdnu odpor. děkuji za upozornění.

edit: takže myslíte, že bych měl hodit na každou větev vlastní odpory? proud nastavit na cca 10mA?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#35 Příspěvek od PavelFF »

Mám tu takový menší oříšek, na který jsem narazil při úvahách o výstavbě krabičky s UV diodami.
Tady jeden člověk http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html
použil vedle UV diod značné množství obyčejných červených LED a nějak nechápu z popisu, k čemu to má být dobré.
On the bottom board I have added red LEDs. These LEDs help me align the top and bottom films.... These are not really necessary, aligning the films can be done in a dim ambient light.
Ještě jsem fotocestu nezkoušel, tak nevím, jak se to v praxi provádí. Myslel jsem, že se to sesazuje mimo box na obyč. světle. Je to praktická věc nebo je to zbytečná komplikace? Rozhodně se mi tam zdá být červených diod nějak zbytečně moc.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od Panda38 »

Uvádí se, že běžné zářivky produkují poměrně dost UV světla (někdo ozařuje i běžnými zářivkami). Sestavování fólie na desku je proto lepší dělat při tlumeném světle. Je to pak docela obtížné při takovém špatném světle správně trefit položení. Doplnit červené LEDky je docela dobrý nápad, i když také se mi jich tam zdá zbytečně moc.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#37 Příspěvek od frantajetel11 »

Mně to teda přijde zbytečný tam ty červený LEDky cpát. Když jde o to "správně trefit položení" - vždycky mám desku o něco málo větší (když jsem línej jí stříhat, tak i víc) než je předloha. Takže stačí tlumený světlo a je to v pohodě.
Pán si to asi splet s fotokomorou, tam by ta červená měla význam :lol:

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od Panda38 »

Já si do své příští UV osvitky asi pár červených LED zabuduju, mně to přijde šikovná věc. Z Eagle Lite jsou max. rozměry plošňáku 10x8 cm a z GM kupuju cuprextity 10x16 cm, takže obvykle mívám okraje na doraz a někdy pak bývá problém to položit přesně. (kupodivu fotolak i takhle těsně u střihu bývá ok, takže rezervu moc nemusím nechávat).

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od RayeR »

Panda38 píše:Někdo někde psal, že přiložil UV LED přímo k okénku a trvalo vymazání den a něco. Na občasné kusovky by možná i to mohlo stačit.
To sem zkousel ja, ale je to extremne neefektivni, to uz lip maze letni slunicko :)

http://rayer.g6.cz/elektro/eprom.htm

Jinak k tomu osvitu PCB, na DX sem videl 1W UV LED, premyslim ze bych to prubnul, bude ale potreba svitit z veci dalky, moc me nenapada cim to bez velkejch ztrat zhomogenizovat....

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od Panda38 »

Jo to byla Tvoje stránka, ta mě hodně inspirovala, dík za ni. :-) Mám tu hromadu EEPROM tak se chystám že je začnu takto mazat (až si oživím programátor), protože - je dost problém chytnout v zimě slunce. A že bude mazat několik dnů, to mi vůbec nevadí, ať si to tam klidně leží.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od RayeR »

Tak to si sezen radsi horsky slunce nebo bilou rtutovou vybojku, este by mohla neco emitovat i halogenova zarovka, porad to bude rychlejsi nez 1 mala UV LED. Ta EPROM je senzitivni na 250nm zatimco tyhle UVLED davaji 390nm, to smazani bude nespolehlivy, i po x dnech budou naky bity odolavat, fakt doporucuju nedelej to tak. Ja to dal jen jako pokus.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Panda38 »

OK, tak ne, zařídím se jinak, dík.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#43 Příspěvek od rnbw »

Ano, pokial sa EPROM dostatocne nevymaze, moze to sposobovat neskor zahadne problemy. Takze lepsie je mazat viac ako menej. Rozhodne by som jej po tych 70 hodinach, ked su vsetky bity akoze nulove, este neveril. Mozno by stacila nejaka zmena teploty a uz by sa nejake jednotky objavili.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“