Problém s termostatem v bojleru

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

Problém s termostatem v bojleru

#1 Příspěvek od sr71 »

Mìnil jsem pøed èasem v bojleru (DZD 2kw) vadný kapilární termostat, který nevypínal. Vše fungovalo jak má, ale po cca 2 mìsících provozu zaèla být cítit spálenina (co se týèe ohøevu tak žádný problém): Rozebral jsem to tedy a byly vyhøáté plastové krytky na fastonech termostatu. Plast. krytky jsem odstranil, preventivnì napružil fastony. Pøi ohøevu jsem namìøil na termostatu úbytek cca 0,5V (to odpovídá odporu kontaktu cca 0,06ohm, pøi mìøení samotného termostatu ohmmetrem 0ohm). Pøi testování opìt to samé a zjistil jsem že topí ten termostat, ten jsem tedy znovu vymìnil za nový, preventivnì jsem nalisoval na pøívodní vodiè jeden nový faston který byl mírnì vyhøátý a zase je to stejné (dokonce je od termostatu vlivem tepla mírnì zdeformován plastový panel ke kterému je termostat pøišroubován).
Už teda nevím co mám vymìnit, funkènì je to ok, ale dotyènému vadí ta spálenina, která je cítit a podle všeho je její pùvod právì v tom termostatu. Pár bojlerù už jsem opravil, ale s tímhle jsem se ještì nesetkal.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

přes termostat teče větší proud než snáší, někde je nějaká závada
. . . vadné spínací relé (stykač) - mezizávitový zkrat ?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

zkusím zmìøit kleš￾ákem proud, pokud bude vyšší tak problém by musel být jedinì v tìlese (mezizávitový zkrat), nic jiného snad nepøichází v úvahu, protože tam nic jiného není a jakým zpùsobem by to mohlo zpùsobovat spínací relé jak píšee "ok1hga" netuším (zajímavé je, že do serie s tímto termostatem je zapojen ještì druhý-bezpeènostní a u nìj nic nenasvìdèuje tomu, že by se nìjak høál)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Termostaty co montují dražice jsou jeden drek . Už nikdy neměň za dražický . Musiš ho trochu pozohýbat a dej tam tatramácký a bude klid . A k tomu je levnější . Ty dražice se přiblížily rejži .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Jestli to není rovnou přebalovaná rejže. :wink:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

zaujimave ze mame DZD uz druhy rok a nieje s nim ziaden problem...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od TAKJAN »

sr71 Přesně takový problém jsem řešil nedávno. Rozteklá bužírka na kapiláře taky, až jsem myslel, že tam teče proud:-)

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#8 Příspěvek od palmalsport »

Jen tak čistě teoreticky, není náhodou v tom bojleru, silnější těleso?

Uživatelský avatar
elblaza
Příspěvky: 54
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: ZÁPADNÍ ÈECHY

#9 Příspěvek od elblaza »

Asi před dvěma lety jsem řešil něco podobného.Vypálené fastony u termostatu a pojistky. ND jsem objednával telefonicky přímo z Dražic,a maník mě doporučil vyměnit i propojovací kablíky.Dodávali to jako sadu,
s větším průřezem vodičů než byli původní.Vyměnil jsem a zatím není problém.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#10 Příspěvek od kbulda »

Teplo nevzniká v termostatu, ale v 99 % přechodovým odporem na fastonech. Teprve tímto teplem, které se přenáší přes konektory do temostatu se termostat poškodí.V případě opravy je třeba nalisovat nové fastony. Je třeba vodiče zkrátit o vyhřátou část, až tam, kde je měď úplně čistá. Staré fastony i když se napruží , tak se závada opakuje. Je to tím, že vyhřátím ztratí pružnost. Proto se fastony nemají ani pájet, ale pouze lisovat. Je také dobré zvětšit průřez vodičů ze stávajících 1,5 mm2 na 2,5 mm2.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Nejspíš budeš mít pravdu, už mám pøipravenou kompletní novou kabeláž, kterou zítra vymìním.
Ale stejnì mì to je divný, faston který byl viditelnì vyhøátý jsem vymìnil a pøesto je to stejný a to jsou ty fastony na termostatu nasazeny dost napevno. Kolikrát jsem zažil, že fastony pøi výmìnách rùzných topných tìles byly volné, když se za nì vzalo, tak se viklaly a pøiitom s funkèností žádný problém nebyl, až sem se tomu divil.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od MATYCH »

U bojleru z Dražic dávám pomocné relé a termostatem spínám pouze relé-silové obvody jsou šroubovací.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#13 Příspěvek od TAKJAN »

matych Nebojíš se spečení kontaktů relé a následného neregulovaného ohřevu? Nebo to platí pouze pro provozní termostat a pro havarijní ne?

Uživatelský avatar
juricaj
Příspěvky: 135
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: VSETÍN

#14 Příspěvek od juricaj »

Odpověď kbulda je 100%.Není třeba nic jiného vymýšlet.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

Tak jsem vymìnil kabeláž, takže pøedpokládám že už to bude ok.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“