Tesla NC450 - deska elektroniky, podivnosti

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#16 Příspěvek od Dolejsi14 »

Zítra hodím řeč s majitelem. Tohle bude ještě velmi zajímavé bádání.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#17 Příspěvek od frantajetel11 »

Já bych řek, že tam ten fotoodpor někde bude, akorát mu u tišťáku upadly chudinkovi drátky :lol:

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#18 Příspěvek od Dolejsi14 »

Tak odpor tak opravdu byl. :oops: Objevil jsem ho až potom, co jsem se pustil do předrátování ramene. Netušil jsem že je schován v dolní části ramene. A opravdu byl připojen, jenže jsem si prve myslel že ty drátky co jsem odpájel byly pro zemnění, ale nebyly. Jedna záhada vyřešena. Odpor proměřen, odporuje pěkně :-)

Při měření kondenzátorů jsem u některých zaznamenal pokles až o 30uF, tudíž půjdou na výměnu. Pak se uvidí co dál. :)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#19 Příspěvek od Hifista »

Připadá mi to tak, že v Tesle Litovel prováděli spousty úprav původní verze zapojení "za pochodu". Měl jsem dva kusy jejich gramofonů MC 600Q a řídící moduly středového motoru v nich byly velmi odlišné oproti schematu dodávanému s gramofonem. Deska pl. spojů je u obou sice stejná a u jedné z nich jsou jen menší úpravy, ale druhá měla změny již velké. Určitě to nebylo upravováno mimo výrobce, jelikož jsem byl prvním majitelem. Mám i zmiňovaný NC 450, ale tam jsem skutečnost se schematem nezkoumal, jelikož gramo pracuje celá léta bez závad.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#20 Příspěvek od Dolejsi14 »

Rád bych uzavřel toto téma a to tím, že se nakonec téměř vše povedlo. Transformátor byl umístěn mimo šasi a elektronika seřízena. Zatím hraje pěkně. Díky za reakce.

Uživatelský avatar
JMD
Příspěvky: 120
Registrován: 02 úno 2005, 01:00

#21 Příspěvek od JMD »

Ďakujem Vám tu za toto vlákno a schémy. Pomohli mi odhaliť problémy s gramofónom TESLA NC450.

Po dlhom čase som rozchodil gramofón. Všetko fungovalo na prvý krát až na prácne nastavenie otáčok. Bolo veľmi citlivé a nepredvídateľné. Mierne som otočil regulátorom a rýchlosť sa prudko rozladila. Rovnako sa to správalo pri dolaďovaní na vyššiu rýchlosť ako aj na nižšiu. Takto nepohodlne som s gramofónom fungoval možno 30 hodín čistého hrania. Po par týždňoch mi z ničoho nič pri spúštaní novej dosky vypovedal funkčnosť úplne. Presnejšie tanier sa trochu rozbehne o 1/4 otáčky a vypne. Myslel som si, že tie predchádzajúce problémy vyústili do tohto nefunkčného stavu.

Mierne povedané to bola konina. Vysvetlím...

Mal som na pozíciách poistiek 2xT250mA. Hodnotu som dávnejšie zvolil podľa rovnomennej popisky zaťaženia transformátora. Lenže gramofón počas prehrávania berie celovlnne 540mA DC. Zároveň jednou poistkou prechádza len pól vlna jednou diódou z jedného vinutia. Takže polvlnne cez poistku 250mA to bolo na knap.
Jedna poistka sa z nejakého dôvodu prerušila a druhá to držala na dobré slovo s patričným poklesom napätia a potom aj vybavením odpadnutia držaného relé. Tak si to aspoň vysvetľujem.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“