Elektronický mincovník - tření mince

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jezibabak
Příspěvky: 259
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

#61 Příspěvek od Jezibabak »

Tak to netuším. Když mi v práci mincovník nechce minci vzít, třísknu s mincí o zem hranou tak, aby vyskočila zpátky na mou úroveň (jako s tenisákem :)) a pak ji vezme. Ovšem netuším proč.

Pokud má někdo zájem, možná se to dočte
http://www.comesterogroup.com/dms/Sito% ... nglese.pdf

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#62 Příspěvek od p32 »

"permeabilitu vhozené mice, která se samozřejmě mění s rozměrem, materiálem a hmotností mince"
To snad né ? Jenom tímto ? A kam se tedy zařadí to škrabání ? :wink:

Uživatelský avatar
Jezibabak
Příspěvky: 259
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

#63 Příspěvek od Jezibabak »

Ano, jen tímto. :)
Starší micovníky (ty co tu jsou nafocené) brali klidně i kolečka vystříhlá z materiálu který se používal na 10kč. Skoušeli jsme to v práci, ale už je to nějaký ten rok zpátky. Kdežto dnešní už mají minimální tolerance.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#64 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud mince propadává, tak mi pomohlo tohle:
1 Hodit ji tam obráceně - Pokud propadla znakem vlevo, otočím ji znakem
vpravo a automat ji vezme.
2. třít mincí o rifle, o to škrabátko, nebo jen tak mezi prsty - taky pomůže

Podle mě se navíc zřejmě detekuje tvar a skrabání podle mně zvýrazní hrany a opticky je líp zjistitelná.
Dále jsem zjistil, že někdy je problém, aby automat vzal pětikačku. Mám dvě navlas stejný. Jednu pětikačku automat bere, druhou ne.
Další věc: Pokud zmáčku storno, peníze, co jsem vhodil se mi nikdy nevrátí. Vrátí se mi vždy jiné.
Takže když budu házet do stroje pětikačky a nechám si je vracet, tak za chvíli automatu vyprázdním vracecí zásobník a vyhodí "nevrací zpět", protože mu budou padat do kasy?
Některý automaty už konečně berou padesátikoruny. Používám je na rozměňování. Hodim do nich padesátikorunu a pak zmáčknu storno. Padesátikoruna vypadne v podobě desetikorun. Vrácený mince bere každý automat bez problému.. Klasickou pětikačku jeden automat vezme, druhý občas ne. Pětikačka vrácená automatem je akceptovaná vždy a u obou..

Uživatelský avatar
Jezibabak
Příspěvky: 259
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

#65 Příspěvek od Jezibabak »

To vyplácení mincí bývá řešené krabičkou které říkáme hůpr podle hopper.
V podstatě to jen ze zásobníku vyhazuje mince a přes optozávoru určuje počet mincí. Je tomu jedno jaké je tam hodnota. Software který ho ovládá má přiřazenou hodnotu mince která vypadává ven, musí to být samozřejmě hodnota ze které jde poskládat jakákoliv částka. Proto je to nejčastěj 10kč. Pokud umí vracet víc druhů mincí, je to vícekanálový hopper.
Software automatu pak vyhodnocuje počet vyplacených mincí (deficit) a podle toho přepíná kanály na separátoru mincovníku a požadované mince se zase doplňují když je tam někdo jiný háže. Po naplnění původního stavu se zase separují do kasy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vzhledem k tomu, že se vyhodnocuje permeabilita, čili měří se změna amplitudy či fáze měřícího signálu při průchodu mince, může zbytkový magnetismus (hystereze) feromagnetika při té rychlosti měření skutečně vadit.

Měřit hmotnost podle rychlosti průchodu opravdu nejde, protože jedinej vliv na rychlost průchodu bude ten, jak moc je ta mince zasr... Kdo tomu nevěří, ať si zkusí naráz pustit propisku a tank z pátýho patra.

Já mám hotovej systém na analýzu podobných věcí na jiným principu, budu ho muset nějak realizovat, třeba z toho bude těžkej byznys ( :D ) , mimo jiné umí dobře identifikovat pančovaný zlato a další barevný kovy.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Jezibabak
Příspěvky: 259
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

#67 Příspěvek od Jezibabak »

Ano, ten sklon drážky je tam kvůli určité rychlosti posunu mince. Pokud se mincovník nakloní více než když je v rovině, rychlost už je velká pro správnou funkci. Pokud se ta ploška něčím zapatlá (typické je vylité pivo do mincovníku) tak je rychlost zase malá pro vyhodnocení.

Jinak samozřejmě že propiska a tank spadnou zároveň. Gravitační zrychlení je stejné.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#68 Příspěvek od Atlan »

ber do uvahy odpor vzduchu pri tanku :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#69 Příspěvek od PavelFF »

Dneska jsem se stal svědkem scény, jak si na pumpě v Olomouci při Globusu chtěla paní vyluxovat auto. To stojí pětikorunu. Paní si z kufru a z vnitřku auta vytahala všelijaké krámy,tašky, dětskou sedačku (dalo jí to dost práce a věci ležely vedle auta na mokré zemi) a chystala se konečně začít vysávat. Vhodila pětikorunu a nic - automat ji vyplivnul. Tak minci, přesně podle zdejší teorie, oškrábala o automat, který měl v tom místě vedle otvoru už zcela odřenou barvu až na čistý kov. Udělala to mockrát a přes usilovné škrabání nebyla úspěšná. Takže efekt vůbec nezafungoval. Jak to?

Pak máme v práci stejný automat na kafe, jaký tu vyfotil workhard. Taky je na něm plíšek s označením "Škrábátko na mince, pokud propadávají". Paní tam zrovna doplňovala zásoby prášků, tak jsem se jí zeptal na to škrabátko.Řekla mi, že je to úplně jedno, jestli se mince poškrábe nebo ne. A plíšek tam je proto, aby lidi neničili automat neorganizovaným škrabáním na nevhodných místech.

Takže si taky myslím, že je to skutečně jen pověra a že původní tvrzení, že "Po následním vhození je mince najednou, po x neúspěšných pokusech bez problémů načtena." je od počátku nepravdivé. Někdy ji vezme , někdy nevezme. Nemá smysl hledat racionální technické zdůvodnění něčeho, co fakticky neexistuje. Je to podobný nesmysl, jako zkoumat co se stane, když "všeprobíjející střela" narazí na "všemu odolný pancíř".

Je mi jasné, že někteří kafaři a hráči na automatech budou tvrdit, že škrabání funguje, ale kdo z vás by na to vsadil třeba svou končetinu? Tak dobře, stačila by i větší suma peněz.

Osobně bohužel nemám s automaty moc zkušeností. Používám automat(na jízdenky MHD) asi 4x do roka. Když mi automat minci vrátil, tak jsem ji(nepoučen)o nic neškrábal a vhodil znovu dokud ji to nevzalo. Prostě na žádné škrabání nevěřím - automat nemá šanci to rozlišit.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od workhard »

Občas škrabání zabere. Ne vždycky, ale dost často. Jak už se tu psalo, lidi na to nějak přijít museli, když to všichni vědí a používají to :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#71 Příspěvek od Hill »

PavelFF mimo jiné píše:...chystala se konečně začít vysávat. Vhodila pětikorunu a nic - automat ji vyplivnul. Tak minci... oškrábala o automat.... Udělala to mockrát a přes usilovné škrabání nebyla úspěšná. Takže efekt vůbec nezafungoval. Jak to?
To se mi stalo také u jedné nejmenované Benziny na silnici 35(E442). Málokdy luxuji auto u pumpy, tak jsem v koutě vysavačů dlouho nebyl.
Až po čtvrtém pokusu jsem si všiml, že už to chce pětku místo búra, na pětikorunu to prostě nepojede.
Aby bylo jasno: zatím se to nezměnilo, už asi tři roky se tam hází desetikoruna...
Tak asi proto.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#72 Příspěvek od PavelFF »

Popravdě řečeno vůbec nevím, co to bylo za minci a jestli to byla pětikoruna. Na to bys mě dostal.
Předpokládám však, že:
1) pokud v Globusu v Brně se tam musí hodit pětikoruna, tak v Olomouci to bude taky pětikoruna(není to až tak důležité).
2) Pokud tam paní házela minci, tak zvolila správnou hodnotu podle pokynu na vysavači (prostě jí věřím)
3) Ploška na automatu byla odřená na plech. Tak velký výskyt popletů, kteří neustále hází jinou hodnotu mince, nepředpokládám.

Ale první část citátu to přesně vystihuje:
Občas škrabání zabere. Ne vždycky, ale dost často. Jak už se tu psalo, lidi na to nějak přijít museli, když to všichni vědí a používají to
Tak to totiž ve skutečnosti je. Zbytek je lidská psychika.

Mám taky jednu záhadu. Jak je možné, že když se háže mincí Panna-Vorel, někdy padne panna, někdy orel (lev). Ale jakmile minci olíznete na straně s pannou, tak následující hod vždycky padne pannna. Jak je to možné? Lámu si s tím hlavu pěkně dlouho a nemůžu na to zaboha přijít. Čím je to způsobeno?

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#73 Příspěvek od Victronix »

Ví někdo jaký vliv má teplota na permeabilitu materiálů, ze kterých jsou mince vyrobeny? Třeba opravdu tím, jak člověk třímá minci v prstech se zahřeje a pak projde. Nebo tím jak s ní dře o škrábátko se změní rytmus jedince a ten pak vhodí jinou rychlostí minci do mincovníku.
Nikdy jsem mince neškrábal, ale občas pomohlo minci do mincovníku prostě švihnout.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#74 Příspěvek od janousek »

Měli jsme na firmě automat na kafe. Někdy mince propadla třeba 10x. Stačilo ji otočit a nebo hodit prudčeji, jakoby "do vrtule".

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#75 Příspěvek od kevin_mitnick »

Jo, zpusob vhozeni asi hraje docela velikou roli. Pamatuji jese na blahe casy v "sojuzu" (ZSSR), kde v automatech na sodu byla za 5 kopejek soda a za 10 soda se sirupem. Ale stacilo petikopejku "cvrnknout" do automau silou a automat ju bezne vzal jako 10 nebo 15 kopejek a ja dostal vodu se sirupem a obcas jeste sodu navrch...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“