Tesla Color 419

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Scuttles
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2013, 01:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Tesla Color 419

#1 Příspěvek od Scuttles »

Zdravím, mám výše uvedený televizor a jeví se u něj 2 poruchy: zpětné běhy (vadný modul O) a obraz se třepe. Dotam mám jak odstranit třepání obrazu, u kterého modulu začít? Díky předem za jakoukoli pomoc.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Co to je "třepe"?
U takto starších TV se může dost nepříjemně projevit horší napájení (kondenzátory), někdy je to pořádný boj

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Scuttles píše:Zdravím, mám výše uvedený televizor a jeví se u něj 2 poruchy: zpětné běhy (vadný modul O) a obraz se třepe. Dotam mám jak odstranit třepání obrazu, u kterého modulu začít? Díky předem za jakoukoli pomoc.
Naprostý omyl - slabá obražofka (velký rozdíl mezi jednotlivými katodami) :cry:
Dá se (kromě regenerace, či přižhavení obr.) závada "obejít" úpravou modulu "G" a přeseřízením.
Třepání - měřit nejprve SYNC impulzy :wink:

Už jsi si (tu na EB) k tomu taky něco pročetl?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Scuttles
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2013, 01:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Scuttles »

dobře, zkontroluji a vyměním kondenzátory ve zdroji. Třepání je asi vada v horizontálu, ve vysoké frekvenci se to "klepe". No pročetl jsem toho málo, ale viděl jsem v jednom vlákně dočetl, že zpětné běhy jsou vadou modulu O. Ale zase z jedné stránky vím, že bych měl regenerovat obrazovku. Celkově je obraz rozostřený.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

No, pokud je obraz opravdu ROZOSTŘENÝ, tak to bude hlavně chtít doostřit, případně vyměnit ostřící trimr. Pokud se obraz do některého směru třepe, tak není rozostřený, ale problém je jinde. Nebylo by od věci zkusit vyfotit nějaký statický obraz, na kterém by bylo vidět onen problém.
Honza: úprava modulu G- to byly ty tři diody do série? Už to jaksi tahám z hlavy, přitom nejsem tak starý 8O
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Michal22 píše: ...
Honza: úprava modulu G- to byly ty tři diody do série? Už to jaksi tahám z hlavy, přitom nejsem tak starý 8O
Jedna z možností. Jinak - problém byl dosti podrobně popisován v některém starším červeném AR/PE :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Scuttles
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2013, 01:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Scuttles »

Tak jako privní krok to regeneruji

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

A jako druhý - nafoukej káru :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

A jako třetí,
namasíruj lýtka a hurá do SD !

Uživatelský avatar
talent
Příspěvky: 345
Registrován: 09 pro 2010, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od talent »

Na module G rocvikni tri diody zapojené v sérii - ani dosku netreba vyťahovať - je to hore.
V plechovom module OMF vymeň dva kondíky elity:C9 a C20.

Uživatelský avatar
Scuttles
Příspěvky: 8
Registrován: 16 úno 2013, 01:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Scuttles »

Dík za radu.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

Tak pro první seznamování se s TV technikou sis nemohl vybrat lépe.
Nebude té telky nakonec žádná škoda, pokud ji až k tomu SD příp. dovedeš.
Taky to není už žádná novinka - měla už 25 let, anebo teprve mít bude (rok. výr. 1986÷88?) :?:

S tou regenerací bych asi trošku posečkal - páč jiným způsobem, než že na elektrody obrazovky přiložíš nabitý ellyt, ani nepředpokládám.
To je sice ten nejjednodušší a nejlevnější způsob, ale zároveň nejrizikovější. Už ses snad taky dočetl, že mnoho obrazovek tento způsob regenerace taky nepřežilo.
A k pořádnému regenerátoru asi těžko budeš mít přístup :cry:

Započal bych spíše s těmi úpravami a přenastavením modulu "G".
Psal jsem ti, že to bylo popisováno v některém červeném AR/PE (zářijové číslo z 90. let. Rok 96??? ) - pokud si vzpomenu, mrknu v dílně, které je to přesně.
Ale hledal bych tady - určitě se o tom už psalo!
Michal22 píše:Honza: úprava modulu G- to byly ty tři diody do série? Už to jaksi tahám z hlavy, přitom nejsem tak starý 8O
talent píše:Na module G rocvikni tri diody zapojené v sérii - ani dosku netreba vyťahovať - je to hore.
V plechovom module OMF vymeň dva kondíky elity:C9 a C20.
A 3 diody do serie nebyly od výrobce osazovány nikdy - bývaly pouze 2 (D4 - 2x 1N4148, či KA207? "v serii - do stromečku"), a to ještě až u pozdějších modelů Colorek z "řady" 416.
Ta třetí se tam právě přidávala, kvůli odstranění těch zpětných běhů. Zase to ale mělo za následek, že po zapnutí tvp trvalo delší dobu, než se "ustálily" barvy.
V prvních typech bývala na pozici D4/G pouze 1 dioda, a to zenerka KA260/7V5 (opačně pólovaná)!!! 8O
Scuttles píše: ... Ale zase z jedné stránky vím, že bych měl regenerovat obrazovku. Celkově je obraz rozostřený.
Ten obraz je (kromě těch ZB) spíše takový vybledlý, jakoby "v mlze" a s nádechem do jedné barvy (právě do té, jejíž katoda je "nejslabší" - má nejmizernější emisi!).


A ellyty v OMF nemají s tímto problémem nic společného - nicméně jejich výměnou (a nejen těchto, ale i příp. dalších) asi nic nepokazíš. Ale to už je "o jiných závadách" :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Já měl na své osobní C416 jednou závadu, že obraz přecházel jakoby do bíla a skoro do negativu (nepravidelně, většinou po delší době provozu). A vypadal taky jakoby vybledlý, mléčný. Ale když jsem přizemnil katody, tak všechny barvy OK. Nakonec to byl jeden z těch plastových elytů v mefě. Ale u této závady nebyly vidět ZB.

Jinak článek Poruchy modulu G v TVT Tesla C416 by měl být v PE řada A, červené, ročník 1998, číslo 9, strana 30 (nemám jej v PC, nemohu potvrdit).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

Michal22 máš pravdu s tím konkrétním AR A Praktická elektronika. Já je mám zatím všechny v PC.
Přílohy
PE09_98.pdf
(120.12 KiB) Staženo 123 x

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#15 Příspěvek od oravan »

z tym Gečkom nič sa nezmeni možno na nejaky čas ta obrazovka je v čudu treba ju zregenerovat tenn tras obrazu vychadza z zo zdroja tam bude problem v kapacitach inak ta uprava z AR je dost pracna videl som aj to že na module G treba vyradit tie diody pre zaverny bod obrazovky tym by sa regulacia mohla zvišit a aj niekedy zabralo vymena MDA za TDA ma väčši rozah

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“