kvalita záznamových nosičů

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od drabek06 »

Hill píše:Takže nejtrvanlivější data budou na LP desce "Programy pro ZX Spectrum", co před lety vydala tuším 602.ZO Svazarmu v Supraphonu (nebo to byl Panton? No to je jedno)?
Sice jsem tu desku měl kdysi jen půjčenou, na vinylu mám vlastně jen analogové nahrávky, ale některým je přes 40 let a pořád jdou ještě přehrát ště přehrát ště přehrát ště přehrát ště přehrát ště přehrát...
Nejtrvanlivější data budou na děrný pásce :lol:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od Michal22 »

Nejtrvanlivější data jsou vysekaný do žuly. Nejen že si v pohodě přečtu to, co vysekal můj děda-kameník před 40 lety, ale (kdybych uměl klínové písmo) přečtu i nekolik tisíc let staré "novinky".
Ovšem i tady jsou problémy typu eroze nebo nevyřádění blbečci.

K těm SSD diskům a Flash klíčům- už hodněkrát jsem přepajoval paměti v těchto zařízeních- první problém je bezolovo, druhým jest "Úspory materiálu při sériové výrobě" (cín je drahý, dáme o trochu míň, ne?).
Fotky mám na třech HDD, stejně přemýšlím o tom, že si je ve fotolabu nechám (třeba desetinu) ještě vytvořit na papír.

A propo- svého času se jako dlouhodobé médium (pokud pominu profi řešení typu magnetooptik) doporučovalo DVD-RAM. V poslední době snad ani tyhle média nejdou sehnat. Čím to?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Panda38 »

Na flashku Ti stačí jeden statický flash a máš spousty GB nenávratně v... pryč.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od mtajovsky »

Uvědomte si, že vypalovací CD/DVD je cosi navíc. Tahle technologie byla vyvinuta původně pro lisování nosičů. Nicméně, ješte jsem ještě neměl nečitelné CD, používám Taiyo Yuden, Memorexy a zlaté Kodaky. Z DVD jsem měl nečitlené jedno Memorex DVD RAM, ale hned po napálení, bylo asi vadné z výroby. Při pálení CD ale používám jen rychlost 8x.

Jo, a z počítačových médií jsou nejtrvanlivější děrné štítky, když už. :)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Mám jedno originálne audio CD a keď pozriem proti svetlu, vidím mapy. Kamarát mi ukázal inštalačku Win7, mapy. Ale pálené CD aj DVD zatiaľ držia (až na škrabance). Nesmie to byť úplný podrad a tiež záleží, ako sa to skladuje a tak. Snáď by šlo ešte zohnať kvalitu, ale iste za zodpovedajúcu cenu.
BTW, obišla ma éra ZIP a minidiskov. Tie ako boli na tom?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

mtajovsky píše:Uvědomte si, že vypalovací CD/DVD je cosi navíc.
My si to uvědomujeme, ale to je tak všechno a dál jsou to hraběcí rady. To si taky uvědomuju, co je zač EU a že je správné jíst jen přírodní nešizenou stravu a stýkat se toliko se slušnými lidmi kteří dodržují Desatero. Jenže kromě uvědomění je tu i realita. Když budu vyžadovat jen data na zlatým Kodaku, zákazníky co se řídí Desaterem a žrádlo mimo potravinářský průmysl a odmítat všechno co souvisí s EU, do měsíce umřu na nekompatibilitu. V praxi je potřeba nějaký kompromis. Ano, CD bylo vyvinuto pro audio a DVD pro video, kde nevadí omezená oprava chyb, ale postupem času i pro tyhle účely zdegradovala kvalita. Pro digitální data není špatný poměr množství/chybovost usb disk za předpokladu aspoň dvou záloh, jenže co když i ten zdegraduje. Navíc otázka trvanlivosti hw. Tady snad ani nejde o konkrétní technologii, ona byla původně každá docela uspokojivá, jako spíš o postoj k tomu uvědomování si. Že za krátký čas je nám původní vlastnost vykradena a je nabízena jen vyrubaná předstírající slupka, atrapa původní věci. CD, žřádlo, prospěšnost EU, prospěšnost digitalizace, flashdisky.
Minidisky neměly úspěch pro obchodní politiku a ZIP sice zažily dobu užitečnosti, jenže v dobách 100x menších požadavků na kapacitu. Obrázkovou knihu jsi nesl do tiskárny na deseti ZIPkách, v kterých jsi měl 1500,- nebo na dvou Bernouláčích, které tě i s mechanikama vyšly na dvacet tisíc. Tak to pak každý radši vypálil na to původní CD za 400,-.
A dál už to zná každý.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Pak už zbývá přenést data na filmy a nechat je uložit v nějakém opuštěném dole 400 m hluboko pod žulovým masivem, jako to dělají už šedesát let ve Švarcwaldu. Extrapolací zjistili, že všechny diapozitivy a negativy takto uskladněné nezmění pozorovatelně své vlastnosti po nejméně 500 let, takže otázkou zůstává, jestli je za tu dobu bude ještě někdo, kdo by je hledal. Tak či tak.
Původně šlo totiž o to, kdyby se jako studená válka zvrhla, aby kulturní dědictví přežilo případný jaderný konflikt aspoň na obrázcích.
V každém případě se do toho projektu vcelku nedávno přidal Fraunhofer Institut s bezpečným barevným skenováním a přesným přenosem barev laserem na mikrofilm, a to včetně metadat pro rychlé vyhledání... jenže bude databáze metadat ještě za pět let funkční? Bude za 50 let někdo schopný v těch obrázcích ta metadata najít a správně interpretovat?
Patrně ani tento způsob archivace nebude věčný.
(Pokud někomu z empéčkařů něco říká název institutu, pak ano, je to on).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

To je sice hezké, ale v praxi těžko uvítají pod Švarcvaldem každého strejce se svatbou jeho dětí, katalogem šroubů a plesem hasičů. I lidi a firmy si chtějí spolehlivě ukládat svoje věci. Navíc, po nedávném extempore s Vaculíkovou údernou pěveckou rotou mám obavy, co se v našem kraji všechno bude chtít považovat za "kulturu" hodnou uložení na pětset let. Fotografický proces mezitím skoro přestal být dosažitelný, co se týče obrazových dat (obyčejné čb materiály a lázně jsou pěkný luxus), lidi to stejně fotí digitálem a nechávají na médiích. Za poslední dvě dekády bylo skoro všechno podrobeno digitalizaci, přičemž spolehlivost nosičů šla do ****. Jak dlouho bude k sehnání ten zlatý Kodak, aby to byl zlatý Kodak a ne vietnamský plagiát. Když už někdo přistoupí na desetinásobek poměru data/cena.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Panda38 »

Jediná spolehlivá metoda - digitální záznam na CD/DVD (protože kopiemi se nezhoršuje kvalita), ale neustále každých pár let přepalovat na nová média, více kopií na různá média a na různých vypalovačkách a uchovávat si i pár starších verzí a na více místech. Tj. - přejít od kvality na kvantitu.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Žeby bolo na mieste zbierať staré 40GB HDD?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Habesan »

Už bude načase vytvořit RAID3.
Tři identické kopie, čas od času porovnat, dvě shodné budou považovány za zdravé, jedna odlišná za vadnou. Protokolovat výskyty chyb.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Panda38 »

U takových systémů je nebezpečí že se prorazí zdroj nebo odejde řadič nebo chyba software a zmizí všechny kopie.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Lukas-Peca »

CD vydrží, ale nesmí to být nejlevnější sráč z Kauflandu. Otázka je, jestli má cenu je dnes ještě používat.

Já mám fotky a další důležité věci na dvou počítačích a navíc ještě na jednom HDD (starý 80 GB), který slouží jen k zálohování. HDD je ze sběrného dne. Dají se tam běžně najít takovéto kousky a pokud je zamontovaný vevnitř počítače, dá se předpokládat, že je dobrý. Je ale nutné vždy zkontrolovat SMART.
Že by odešly tři zcela oddělené disky zároveň, to považuju za velmi nepravděpodobné. Tím, že se dva z nich běžně používají, je zajištěno, že se na případné selhání přijde včas a podaří se zajistit kopii z ostatních záloh.

Víc bych důvěřoval starým diskům než novým. MFM disky z 80. let jsou funkční bez problému dodnes, zato 2 TB disk odejde po týdnu a nikomu to nevadí, dostane jiný a ten bude třeba chvíli fungovat.

Rozhodně bych nepanikařil co se týče životnosti dat, dokud je bude na čem číst a budou někoho zajímat, tak se je podaří vždy nějak zachovat. V případě atomového výbuchu se přeživší o nějaké moje fotky nebo databáze stejně nebudou starat.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#29 Příspěvek od Atlan »

Pred mesiacom mi takto odisiel zalohovaci disk 200GB, nebo lani zdaleka zaplneni, pekne si cupel na policke a ked som po pol roku preventivne nasiel cas aktualiZovat zalohy oala prekvapko,,,, problemi s citanim. Nepotesi. Tak ze mam novy SSD v pocitaci a stary so systemom by som cchel pouzit ako zalohu, len sa ktomu neviem dostat kedze stale nieco potrebujem zo stareho disku a systemu..... som bez zalohy....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

drabek06 píše:Nejtrvanlivější data budou na děrný pásce :lol:
Jo, už jsem se dovybavila. :)
Nemáte někdo palcové pásky? Přece jen taková 3 minutová mptroska to je 7,5 km pásky. :D
Přílohy
derovacka.jpg
(83.02 KiB) Staženo 37 x

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“