Soutěž

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

R3 bych volil tak 560 ohmů, protože ne každý tyristor lze udržet otevřený proudem pod 10mA, proto bych šel ke dvacítce mA.
Musí jím téci přídržný proud vyšší, než povolený minimální. Například "šuplíkový" KT501 má zaručované, že při proudu vyšším, než 17 mA bude spolehlivě držet, ale měl jsem kousky, které držely ještě při 11 mA.
BR203 by vystačil i s odporem 1k, protože drží už od 5 mA, takový BT149 potřebuje jen 2mA a to už musí hodně mrznout, při pokojové teplotě ho udrží otevřený i proud 1 mA.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#17 Příspěvek od jasin »

Odpory se mohou volit různé ale když nevíš jak a proč je měnit je hodnota jeden kiloohm nejlepší. Tyristory - ty nejmenší a nejlevnější typy ( třeba BT169D cca 2Kč).

Pro úplné začátky s procesory není nejlepší Arduino. Jedna je to velký kšeft takže je vše předražené a jeho programování není zrovna moc jednoduché. Mnohem lepší je začít s PICAXE. Je levnější a za chvilku si napíšeš prográmek a rovnou ho můžeš zkoušet a ladit bez dalšího HW. V časopisu PE vyšel seriál návodů s PICAXE. Vše je také na webu, stačí se rozhlédnout.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

jasin píše:Pro úplné začátky s procesory není nejlepší Arduino. Jedna je to velký kšeft takže je vše předražené a jeho programování není zrovna moc jednoduché.
Zajímavé je, že ho zvládne naprogramovat i můj 76-letý kolega po mozkové mrtvici. :?:

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#19 Příspěvek od jasin »

Andrea píše: Zajímavé je, že ho zvládne naprogramovat i můj 76-letý kolega po mozkové mrtvici. :?:
ANDREO to znamená že je to jednodušší než PICAXE?
Je to jistě zajímavé ale jinak to nevypovídá o ničem.
Leckerý 76-letý po mozkové mrtvici si třeba dokáže pořídit dvojčata ...
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#20 Příspěvek od Hydrawerk »

Jenomže to je nějaký VŠ profesor... Ty docela obdivuju... I v pokročilým věku mají jasnou mysl a ovládají PC a podobnou techniku. Na FEKTu jich pár máme.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

jasin píše:ANDREO to znamená že je to jednodušší než PICAXE?
Je to jistě zajímavé ale jinak to nevypovídá o ničem.
Znamená to, že naprogramování Arduina je velice jednoduché. Vypovídat to může o lecčems, třeba o tvých schopnostech, když pro tebe to jednoduché není.
A dvojčata se nepořizují mozkem, i když, vlastně chlapi "tím" přemýšlejí. :oops:

P.S.: Osobně bych si nikdy nepořídila arduino, ani picaxe (a nejspíš ani dvojčata). :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:A dvojčata se nepořizují mozkem, i když, vlastně chlapi "tím" přemýšlejí. :oops:
Ale to jenom do doby, než vyprchají pubertální hormony, pak se to přemýšlení začne stěhovat přes žaludek až do hlavy, teprve potom se dá říct, že člověk zmoudřel. Ovšem spousta chlapů se toho nedožije. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#23 Příspěvek od jasin »

Andreo, Andreo. Napadání v diskusi svědčí o nedostatku argumentů.

Zkusil jsem programovat obojí, doufám že Ty taky, když tu tak zasvěceně mermomocí navádíš úplného začátečníka do zbytečně složitého (a taky předraženého) projektu.
Nezdařený a drahý pokus dokáže mnohé úplně a natrvalo odradit.

Pro mne je důležitější dobře poradit, nevylepšuju si to své ego. Doufám že i Ty chceš poradit co nejlépe.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Nikoho do ničeho nenavádím, píšu, že bych si to nikdy nekoupila. A picaxe jsem programovat nezkoušela, taky jsem se k němu nevyjadřovala, vyjadřovala jsem se k (ne)jednoduchosti programování arduina. Chce to lépe číst. :wink:

Uživatelský avatar
elnovy
Příspěvky: 769
Registrován: 04 črc 2010, 02:00
Bydliště: ČR - JČ
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od elnovy »

Pane Jasin reaguji na Váš text:
Pro úplné začátky s procesory není nejlepší Arduino.
Jedna je to velký kšeft takže je vše předražené a jeho programování není zrovna moc jednoduché.
Mnohem lepší je začít s PICAXE.
Je levnější a za chvilku si napíšeš prográmek a rovnou ho můžeš zkoušet a ladit bez dalšího HW.
V časopisu PE vyšel seriál návodů s PICAXE.
Vše je také na webu, stačí se rozhlédnout
------------------------------------------------------------------
Editor Bas805 pro psani programu do PICAXE , simulaci a řadu návodů jsem si stáhnul.
je Perfektní a zdarma .Programovací kabel -není žádný problém .
Řada procesorů od PICAXE 08 až po PICAXE 40x2 je sice veliká ale 5x dražši než obvody MCS51
a to mám na mysli i obvody AT89LP4052 NEBO AT89LP6440.
Ale vůbec jsem nikde nenašel jak je u PICAXE zajištěno uzamčení programu tak aby obvod uvnitř
procesoru nevypadnul respektive nebyl čten pokud si to autor nepřeje ???
Jako největši nedostatek vidim v tom že psaní v jazyce tak jak to Editor Bas 805
umožňuje je zdlouhavé a asi nikdy pisatele programu nenauči samostatné efektivni tvorbě
programu v assembleru ....TIM SE ze žaka stáva věčný konzument obvodů PICAXE
konzument doplňků včetně návodů a programů a to vše pomocí eschopů PICAXE
nebo GME kde jedině předražené PICAXE mají ............problém s PICi je obdobný .
-----------------------------------------------------------------
Proto bych všem zájemcům o výuku prg procesorů doporučil
WWW Bezstarosti , platformu AT89xxxx a překladač cross assembler od firmy metalink nebo jeho nástupce
kterých je plno.
Dnešní svět byznisu je o tom aby se kupovalo stále nové a nové zboži a to platí i o cenách
procesorů a jejich stále se rozrůstajících počtech typů bez ohledu na kvalitativní růst obvodů ...jde přece
o to aby se prodávalo .
Energie potom na vlastní řešení projekt= problému potom ubývá a to časově i finančně .
el.návrhář HW a SW a DPS

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“