přepínání rozsahů oscilátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

přepínání rozsahů oscilátoru

#1 Příspěvek od LazyM »

Ahoj lidi, potřeboval bych poradit. Sestrojil jsem přeladitelný oscilátor s Wienovým článkem. Moje očekávání byla přeladitelnost v rozsahu cca 30kHz až 100kHz. Ve Wienově článku jsem použil dva kondenzátory o kapacitě 200pF, dva odpory 5,6k a dvojitý potenciometr do 10k.
Ovšem po odzkoušení jsem se pohyboval pouze v rozsahu asi 28kHz až 37kHz. Když jsem snižoval odpor potenciometru, abych se dostal na vyšší frekvence, tak začal kmitočet přeskakovat mezi 36KHz a 70kHz, až se docela zbláznil.
Zjistil jsem, že je třeba přepínat rozsahy pomocí kapacit, ale nevím, jakým způsobem toho dosáhnout. Nebo jaké jsou ještě možnosti...
Díky za případné rady.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

K tomu sa vyjadri odbornicka na slovo vzata :D http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=aes_mwg

NIejaka schema je tu http://www.belza.cz/measure/nfgen.htm

Problem bude asi v pouzitej meracej metode.....

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Co tam máš za operák?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

U malých kondenzátorů bývá zrada v nestejných hodnotách vinou parazitních kapacit v zapojení. Hodně záleží na dobrém rozmístění součástek včetně návrhu dps. Jinak není problém postavit RC oscilátor od 10 Hz do 1 MHz s přeladěním jedné dekády v rozsahu do 100 kHz, až poslední rozsah potřebuje svoji stupnici.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Aký potenciometer si použil?
Dosť veľa záleží na súbehu odporov a ten u dnešných potmetrov s malým priemerom väčšinou nevyhovuje. Aj to môže byť príčinou vysadenia oscilácií. Len pre zaujímavosť som vlani premeral súbeh dvoch potmetrov a ich dráha mala v jednej tretine silný rozdiel priebehu.

Včera zase dvojitý 5K lineárny - jedna sekcia 5,05, druhá 5,17 kiloohm.

Edit.:
Pre väčší rozsah preladenia je snáď výhodnejšie použiť potenciometer 2x50k.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#6 Příspěvek od LazyM »

Jako OZ mám MAA741CN a potenciometr mám TO163 2*10k lineární.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

LazyM píše:Jako OZ mám MAA741CN
Ten je na 100kHz celej žhavej, tak možná při 500mV amplitudě. Jakou máš amplitudu?

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#8 Příspěvek od LazyM »

Amplitudu teď vážně nevím, ale na vstupech i výstupu OZ bylo myslim asi kolem 5V. Napájení jsem měl 9V.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

Pre správnu činnosť preladiteľného oscilátoru /s wienovým článkom, T-článkom/ je potrebné mať v obvode stabilizácie amplitúdy pre zaistenie podmienky kmitania nelineárny prvok. Čo máš použité v tej záp.spätnej väzbe? Žiarovku, termistor?
Máš správne nastavený pracovný bod?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od WLAB »

Priadavam se k dotazu ohledne stabilizace....

741 s 0.5V/us a unity gain na sotva 1MHz nebude vhodny typ...
Naposledy upravil(a) WLAB dne 26 úno 2013, 13:56, celkem upraveno 1 x.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

LazyM << Teoretický rozsah Wienova článku platí jen za předpokladu nekonečně rychlého zesilovače. Každé zpoždění ve smyčce (přímá větev + zpětná vazba) natahuje stupnici, takže namísto toho aby končila na 100 kHz, skončí na nižším kmitočtu. Dejte tam 748 s co nejmenší kompenzační kapacitou na vývodech 1 a 8. Lepší by bylo použít jiný OZ, například LF357.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Ten oscilátor do 1 MHz spolehlivě jede s 2x nf tranzistorem, ty 741 si nechte někam na termostat k akvárku...

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#13 Příspěvek od feliz_navidad »

Souhlas s Crifodem, s tranzistory je to bezproblémové. Před 20-ti lety jsem stavěl generátor 20Hz-200kHz s třemi tranzistory, stupnice společná, dostatečně přesná pro všechny rozsahy.
Přílohy
Generator.jpg
(57.77 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#14 Příspěvek od LazyM »

Stabilizaci amplitudy mám s JFET. Takže nebude třeba žádné přepínání rozsahů? No asi prubnu jinej OZ. Pro jistotu sem házím ještě schéma. Myslím, že by mělo být správně.

Obrázek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Bernard »

Chybí ti tam blokování té virtuální nuly, pro tu generovanou frekvenci musí mít ta nula podstatně nižší vnitřní impedanci než zátěž. A pro rozsah ladění potenciometrem je podmínka nutná, aby fh/fd = 1+Rp/Rs (Rp je potenciometr, Rs je odpor v sérii s ním).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“