Trafo Unitra (zatra) TS 20/10

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

Trafo Unitra (zatra) TS 20/10

#1 Příspěvek od Zirafka »

Ve zdroji pro starý počítač je použité toto trafo. Je s podivem, že to je Unitra ačkoli počítač je Atari :D No nic.

Hledám k němu zapojení, protože to originální se mi zdá poněkud divné. Na sekundární straně jsou tři vývody a ke každému vede z vnitřku jeden drátek. Podle tohoto dokumentu http://radio.elektroda.net/pdf/transformatory.pdf by mělo mít trafo dva sekundáry po 9V.

A teďka ta záhada. Dva vývody jsou spojené a když je rozpojím, tak mezi nimi nenaměřím žádné napětí. Jinak trafo dává 9,7 V naprázdno, ale počítač má odběr až 2 A takže usuzuji, že jsou sekundáry zapojené paralelně. Pak ale nechápu, proč po odpojení klemy nenaměřím žádné napětí.

Nemá někdo, náhodou, nějaké bližší informace o tomto trafu? Pokud ano, a podělí se, získá můj vděk :-)

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#2 Příspěvek od Dvoulampovka »

Zirafka píše:
A teďka ta záhada. Dva vývody jsou spojené a když je rozpojím, tak mezi nimi nenaměřím žádné napětí.
¨

Mezi dvěma rozpojenými asi skutečně NIC nebude.Co vývody ostatní? Co je mezi nima a rozpojenými body? Co odpory vinutí v jedotlivých sekcích ? .... 8O

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od OK2STO »

Tady jsou v tabulce údaje toho trafa
Jarda
Přílohy
trafa.jpg
(63.71 KiB) Staženo 108 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Na meranie na transformátoroch používam analogový prístroj, alebo ak už digitál, tak s paralelne pripojeným rezistorom. Inak digitál ukáže napätie aj tam, kde nemá. Ale ako už bolo vyššie písané - najpr vymerať vývody ohmicky.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

Ať nejsem za blbce, změřila jsem napětí a odpory vinutí. Kdyby to náhodou někdo nepřečetl, tak je to takto:

1 - 2 0,000V odpor vinutí 1,7Ω
2 - 3 9,9 V odpor vinutí 0,7Ω
1 - 3 9,9 V odpor vinutí 0,8Ω

4 - 6 226 V (připojená síť)
4 - 5 29 V (tento vývod není použitý)

Odpor měřících šňůr činí 0,3Ω, svorky 1 a 2 byly původně proklemované, nyní jsou rozpojené, ale zase je spojím. Zapojení trafa mi nedává smysl, ale třeba si jen sedím na vedení já.
Přílohy
Skenovaný obrázek001.gif
(23.86 KiB) Staženo 60 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Dokonalá symetria

1 a 2 = začiatky
3 = spojené konce
Přílohy
trafo sym.vinutie.jpg
(46.06 KiB) Staženo 59 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

Tak jsem zase jednou za blbce, ale alespoň to vím. Když jsem trafo znovu prozkoumala, tak k vývodu "3" skutečně vedou dva dráty. I když ten jeden je tedy zatraceně dobře schovaný.

Klobouk dolů před před bratry Poláky, to trafo je fakt dokonale symetrické.

Ještě jednou díky za postrčení, stála jsem si na vedení :D

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Vinie sa súčasne dvomi vodičmi - to zabezbečuje symetriu. Ale podstatnejšie je, že paralelným vinutím dvomi vodičmi sa "zlepšuje" činiteľ plnenia medi, to znamená, že sa lepšie využije priestor v okienku transf. kostričky.
Naposledy upravil(a) jandu dne 24 úno 2013, 00:31, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Nemusí jít o vinutí paralelními vodiči. Stačí mít shodný počet závitů a napětí naprázdno je shodné.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Nejen shodný počet závitů, každou sekundární cívkou musí také protékat stejný magnetický tok, jinými slovy, koeficient vazby s primární cívkou musí být shodný. To se lépe dosáhne paralelním vinutím obou sekundárů.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#11 Příspěvek od Zirafka »

Bernard píše:To se lépe dosáhne paralelním vinutím obou sekundárů.
To je pravda, ale při měření na prázdno stačí i jen stejný počet závitů, jak se mi podařilo zjistit u nezávislých odborníků.

Každopádně jsem tu zase jednou za blbce, ale alespoň se máte komu smát.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Tvoji odborníci budou nezávislí hlavně na Faradayových zákonech. Právě pro vinutí naprázdno by indukované napětí mělo být
u(t) = N·dΦ/dt
a ten tok Φ je jen ta část protékající tím vinutím. U závitů umístěných jinde může být jeho velikost jiná.

Já se spíš směju sám sobě, jak se dělám důležitej u každý vhodný prkotiny. Jako například teď. :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Ono jde o to, že naprázdno je rozptyl zanedbatelný (proč by to pole běhalo vzduchem, když železem to jde snáz) a tak je zanedbatelný i rozdíl indukovaných napětí ve dvou vinutích se stejným počtem závitů, ale trošku jiným umístěním. Navíc se neprojeví ani případný rozdíl odporů vinutí.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“